Graželė, linelis

Graželė, linelis
Graželė, linelis

Graželė, linelis (Coreopsis sin. Calliopsis)

Graižažiedžių (Compositae) šeimos augalas, kilęs iš Pietų ir Šiaurės Amerikos. Graželių yra vienamečių ir daugiamečių. Gra­žesnės vienametės graželės rūšys yra šios: spalvingoji graže­lė (C. tinctoria Nutt., sin. C. bicolor Reichb.), vainikinė graželė (C. coronata Hook) ir drumondo graželė (C. drummondii Torr. et Gr.).

Spalvingoji graželė 15—50 cm aukščio. Stiebas šakotas, plikas. Lapai plunksniški. Žiedai smulkūs, sukrauti į tuščiavidurius arba pusiau pilnavidurius, rausvus, oranžinius, geltonus arba taškuo­tus graižus. Žydi gausiai nuo birželio mėnesio iki rudens.

Žemaūgės graželės, kaip vai. nana Crimson King (rau­donais žiedais), Tigerblumchen (raudonai rudais, geltonai taškuotais žiedais) naudojamos bordiurams, klomboms, lysvelėms ir alpinariumams apsodinti ir vazonuose auginti. Aukštaūgės gra­želės naudojamos grupėms sudaryti ir skinti.

Vainikinė graželė 30—50 cm aukščio. Graižai dideli, geltonos spalvos su tamsesniu viduriuku.

Dramondo graželė 25—60 cm aukščio, tamsiai geltonais su pur­puriniu viduriuku graižais.

Graželė mėgsta atvirą, saulėtą vietą, gerai auga įvairioje dirvoje.

Veisiama sėklomis, kurios sėjamos balandžio pabaigoje į nuo­latinę vietą arba gegužės pradžioje į šaltą inspektą. Sėklos esti dai­gios 3 metus, sudygsta per 10—15 dienų.

Daigai į nuolatinę vietą sodinami gegužės pabaigoje. Žemaūgės veislės sodinamos 15—20 cm, o aukštaūgės — 30—40 cm atstumu.