Kalija

Kalija
Kalija

Kalija, žinginys (Richaidia aiiicana Kunth.)

Aroninių (Araceae) šeimos gėlė, kilusi iš Pietų Afrikos. Lapai dideli, ilgakočiai. Požiedlapis didelis, baltas. Žiedai nedideli, su­telkti į burbuolės pavidalo žiedyną, maloniai kvepia. Žydi sausio— balandžio mėnesiais.

Kalija yra labai vertinama: nuskinti jos žiedai naudojami nuo­takos bei garbingo jubiliato puokštėms sudaryti ir vainikams pa­puošti. Pamerkti vandenyje kalijos žiedai išsilaiko 10—12 dienų. Kalija gerai auga ir žydi, esant 10—15° temperatūrai, šviesioje, tačiau saulės nekepinamoje vietoje, gausiai laistoma. Mažai lais­tomos kalijos žiedai neišsivysto ir dažniausiai žydi po lapais, _ Ją galima auginti vazone, medinėje dėžėje ir šiltnamio grunte. Žemių mišinys sudaromas iš 2 dalių velėninės, 1 dalies lapinės, 0,8 dalies supuvusio gryno galvijų mėšlo ir smėlio. Be to, į vieną kubinį metrą žemių mišinio naudinga įmaišyti 2 kg kaulų miltui 1,5 kg kalio druskos ir 3 kg superfosfato. Žemių mišinys paruošia mas iš anksto (2—4 savaites prieš persodinimą). Peržydėjusi kali į a persodinama, pradėjus lapams gelsti. Vasarą ją galima laikyti lau­ke, tiesiog pasodintą į dirvą be vazono. Rudenį, rugpiučio—rugsėjo mėnesiais, kalija iš dirvos iškasama, sodinama į atitinkamo dydžio vazoną arba dėžę ir nešama į vėsią patalpą. Po 3—4 savaičių šilt­namio temperatūra keliama iki 15°.

Kalija veisiama sėklomis ir dalijant kerą. Tuojau surinktos sėk­los sėjamos į vazonėlius arba dėžutes. Žemių mišinys sudaromas iš 1 dalies velėninės, 1 dalies durpinės, 1 dalies lapinės žemės ir 0,4 dalies smėlio. Paaugę sėjinukai sodinami į 8 cm skersmens va­zonėlius, Vėliau jie dar 2—3 kartus persodinami į vis didesnius vazonėlius.

Keras dalijamas rudenį arba pavasarį, kai kalija persodinama.