Vėzdūnė (Spathiphyllum), anglų kalboje ši gėlė yra vadinama ‘Peace lilly’, lietuviškai tai reikštų ‘Taikos lelija‘. Tokie skirtingi pavadinimai – vienas kaip ir nuo vėzdo, kitas nuo taikos.
Gėlė Taikos lelija yra vadinama dėl jos baltų žiedų, primenančių pasidavimo ar taikos vėliavėles. Mokslinis augalo pavadinimas Spathiphyllum yra kilęs iš graikų kalbos žodžių „spath“ ir „phyllon“. „Spathe“ reiškia didelį, modifikuotą lapą – pažiedę, lyg apvalkalas apimantį žiedą. „Phyllon“ reiškia „lapas“. Manoma, kad pavadinimas „Taikos lelija“ yra susijęs ir su baltais augalo žiedais, ir su dideliais augalo lapais, suteikiančiais gėlei taikią, tropinę išvaizdą.
Baltoji burė, Papėdžialapis ar tiesiog Spatifilis – tai dar keletas Vėzdūnės pavadinimų.
Taikos lelija, Vėzdūnė (Spathiphyllum) yra kilusi iš tropinių Amerikos regionų, įskaitant Centrinės ir Pietų Amerikos dalis, taip pat Vakarų Indiją. Gėlė auga atogrąžų miškuose ir panašioje drėgnoje atogrąžų aplinkoje, kur dažnai randama pavėsingose arba iš dalies pavėsingose vietose. Vėzdūnė neturi savo gimtos šalies ir yra randama įvairiose tropinėse Amerikos vietose. Šiais laikais augalas auginamas visame pasaulyje ir yra populiari kambarinė gėlė, plačiai prieinama sodo reikmenų prekybos centruose ir internetėse svetainėse, prekiaujančiose gėlėmis.
Šeima: Aroniniai (Araceae).
Vieta
Vėzdūnė mėgsta gerai apšviestą vietą, tačiau venkite tiesioginių saulės spindulių. Tai labai dailiai iš visų pusių atrodantys kambariniai augalai.
Paprastai žydi pavasarį ir vasarą, nors tam tikromis sąlygomis gali žydėti ištisus metus.
Temperatūra
Šie augalai puikiai jaučiasi 15°C-21°C temperatūroje. Laikomi 18°C temperatūroje aktyviai augs didžiąją metų dalį. Vėzdūnės nepakenčia skersvėjų ir labai mėgsta drėgmę, taigi galite įstatyti vazonus į padėklą su šlapiais akmenėliais.
Laistymas
Šiuos augalus reikia laistyti saikingai. Tačiau substratas neturi išdžiūti. Neperlaistykite, nes gali iškart nuvysti ar sukelti šaknų puvinį.
Vėzdūnės yra jautrios fluoridui, kuris dažnai yra randamas vandentiekio vandenyje, todėl geriausia naudoti filtruotą arba distiliuotą vandenį, kad nepažeistumėte augalo.
Tręšimas
Sparčiai augantį augalą tręškite skystomis trąšomis kas dvi savaites. Senesnius augalus rekomenduojama tręšti kiek silpnesniu trąšų tirpalu, nei pataria gamintojas vieną kartą į mėnesį.
Sezoninė priežiūra
Vasarą, kai vėzdūnė labai sparčiai auga. reikia gausiau laistyti. Tik augalo šaknys negali stovėti vandenyje. Žiemą sumažinkite maistingąsias medžiagas.
Patartina periodiškai nuvalyti lapus drėgna šluoste, kad pašalintumėte dulkes ir šiukšles.
Žemė
Kiekvieną pavasarį persodinkite augalą į standartinę, kambariniams augalams auginti skirtą žemę. Kad drenažas būtų geras, ant vazono dugno paberkite molio šukių ar akmenukų.
Vėzdūnė yra graži ir lengvai prižiūrima kambarinė gėlė, kuri bet kuriems namams suteikia tropinės elegancijos. Tinkamai prižiūrint, ji gali klestėti daugelį metų, išaugindama nuostabius baltus žiedus ir sodrius žalius lapus.