Miško kaktusai, dykumos kaktusai ir kiti sukulentai

Ar girdėjote teiginį, kad visi kaktusai yra sukulentai, bet ne visi sukulentai yra kaktusai. Ir ar žinote, kad kaktusai gali būti miško kaktusai ir dykumos kaktusai. Būtent šias dvi temas ir panagrinėsime šiandien.

Sukulentiniai augalai

Sukulentai (lot. succulentus – sultingas) yra augalai, turintys storus, mėsingus lapus arba stiebus, kurie gali kaupti ir ilgą laiką išlaikyti vandenį. Šis sugebėjimas leidžia sukulentams išgyventi aplinkoje, kurioje lietus gali būti retas svečias. Pateiksime keletą populiaresnių sukulentų.

Alavijas (lot. Aloe): arba Alijošius yra turbūt populiariausias sukulentinis augalas, žinomas dėl savo gydomųjų savybių. Mėsinguose jo lapuose yra skaidraus gelio, kuris dažniausiai yra naudojamas nuraminti nudegusią odą, su medumi naudojamas palengvinti kosėjimą.

Eševerija (lot. Echeveria): dar vadinama kalvorė yra sukulentinių augalų gentis, apimanti daug skirtingų rūšių augalų su įvairių spalvų rozetės formos lapais.

Sansevjera (lot. Sansevieria): yra tvirtas ir atsparus sukulentas, galintis išgyventi prasto apšvietimo sąlygomis. Jis turi ilgus, vertikalius lapus, kurie dažnai būna margi, su geltonomis arba baltomis juostelėmis.

Avortija (lot. Haworthia): yra mažų sukulentinių augalų gentis, kilusi iš Pietų Afrikos. Jie turi mėsingus lapus, kurie sudaro rozetes, ir dažnai yra auginami kaip kambariniai augalai.

avortija - havortia fasciata
Avortija – havortia fasciata

Šilokas (lot. Sedum): yra didelė augalų gentis, apimanti aukštus ir kiliminius augalus, turinčius platų lapų formų ir spalvų spektrą. Dėl įdomios ir patrauklios išvaizdos bei tvirtumo daugelis šiloko rūšių auginami kaip dekoratyviniai sodo augalai, taip pat alpinariumuose, stogo apželdinimui.

Kalankė (lot. Kalanchoe) yra sukulentų gentis, apimanti daug skirtingų rūšių augalų ryškiaspalviais žiedais. Jie dažnai yra auginami kaip kambariniai augalai arba naudojami lauko apželdinimui.

Trumpai apžvelgėme populiariausius sukulentinius augalus. Dabar pažiūrėkime, kokią vietą sukulentiniame pasaulyje užima kaktusai.

Kaktusai

Kaktusai, kaip ir kiti sukulentai, turi storus stiebus, gebančius kaupti vandenį. Tačiau, skirtingai nei daugelis kitų sukulentų, kaktusai vietoj lapų turi spygliukus, kurie padeda apsisaugoti nuo gyvūnų, ir neleidžia tapti kieno nors gardžiais pusryčiais, pietumis ar vakariene… o gal gyvūnai maitinasi tik kartą?.. bet nenukrypkime nuo mūsų temos.

Kaip jau minėjome, yra dykumų ir miško kaktusai. Pažiūrėkime kuo jie skiriasi ir kuo panašūs.

Miško kaktusai

Miško kaktusai, taip pat žinomi kaip epifitiniai arba džiunglių kaktusai, paprastai randami atogrąžų miškuose ir kitoje drėgnoje, atogrąžų aplinkoje. Šie kaktusai yra prisitaikę augti ant medžių šakų ar kamienų, o ne dirvoje. Jie dažnai turi plonus, plokščius stiebus, o jų stuomenys paprastai yra mažesni ir lankstesni nei dykumos kaktusų. Miško kaktusų pavyzdžiai yra kalėdinis kaktusas, ripsalis, lapenis ar orchidėjinis kaktusas (lot. epiphyllum).

lapenis ar orchidėjinis kaktusas – epiphyllum

Dykumų kaktusai

Dykumų kaktusai, kaipr sako pavadinimas, yra randami sausringuose ir pusiau sausringuose regionuose, dykumose, ir yra prisitaikę išgyventi karštomis ir sausomis sąlygomis. Šie kaktusai turi storus, mėsingus stiebus, kurie ilgą laiką gali išlaikyti vandenį, o jų stuomenys paprastai yra didesni ir standesni nei miško kaktusų. Kai kurie dykumos kaktusų pavyzdžiai yra saguaro kaktusas ar didžioji karnegija, ritininis ferokaktusas, opuntija kaktusas.

Apskritai miškų kaktusams reikia daugiau drėgmės ir pavėsio, o dykumos kaktusai yra labiau pristaikę ekstremalioms temperatūroms ir sausroms.

Apžvelkime sukulentų, miško ir dykumų kaktusų auginimo namuose bendrus ypatumus.

Kaktusai, sukulentai

Laikymo vieta

Saulėta palangė – ideali vieta beveik visiems sukulentams, išskyrus avortijas (Haworthia) ir gasterijas (Gasteria), kurios mėgsta pusiau šešėlį. Dykumos kaktusui reikia kuo daugiau tiesioginių saulės spindulių. Miško kaktusai mėgsta gerai apšviestą vietą, tačiau nepakenčia tiesioginių saulės spindulių.

Temperatūra

Priešingai nei kiti augalai, kaktusai mėgsta, kai temperatūra dieną ir naktį skiriasi. Šie augalai gerai jaučiasi vidutinės temperatūros nuo 13°C iki 18°C patalpoje. Apskritai kaktusams patinka ta pati temperatūra, tik žiemos ramybės periodu šiuos augalus laikykite vėsiau. Tai, kad kaktusams patinka labai didelis karštis, yra mitas. Mat naktys dykumoje gana vėsios. Miško kaktusai labai gerai auga 13-15°C temperatūros patalpoje.

Laistymas

Gerai laistykite nuo pavasario iki rudens, tik iki kito laistymo substratas turi išdžiūti. Žiemą vandens sumažinkite. Dykumų ir miško kaktusų visai nelaistykite nuo pat vėlyvo rudens iki ankstyvo pavasario. Na, o pavasarį laistykite kaip ir kitus sukulentus.

Tręšimas

Gerai išaugusius sukulentus skystomis trąšomis tręškite kiekvieną savaitę, jei tik reikia, tačiau ne žiemą. Šiaip tręšimas kaktusui nėra svarbus dalykas, tačiau su saiku nepakenks.

Sezoninė priežiūra

Ypač vasarą sukulentai mėgsta gryną orą. Apgenėkite peraugusius, nežydinčius augalus rudenį, o žydinčius – jiems peržydėjus. Į negilų indą persodinkite tik tuomet, kai tikrai to reikia. Dykumų kaktusams taip pat reikia gryno oro. Kasmet persodinkite paaugusį augalą į didesnį gėliapuodį, kad šaknys turėtų laisvos erdvės ir galėtų plėstis. Miško kaktusus vasarą reikia apipurkšti vandeniu. Kasmet persodinkite peržydėjusį augalą, išskyrus lapenio (Epiphyllum) veislės kaktusus, nes šie geriau žydi, jei gėliapuodis per ankštas.

Žemė

Speciali, parduodama kaktusų ir sukulentų žemė šiems augalams yra pati tinkamiausia. Abi kaktusų rūšys tokioje žemėje auga geriausiai, nors yra keletas rūšių, kurioms būtina speciali žemė.