Pavasario šauklys – snieguolė

Dar žiemai neįpusėjus jau nekantraudami laukiame pavasario, kada savo sodą galėsime papuošti pirmosiomis pavasario gėlėmis. Pirmoji mus pradžiugins ankstyvoji snieguolė.

Tai yra svogūninis amarilinių šeimos augalas, išaugantis iki 10 – 15 cm aukščio, pasipuošęs keliais žvilgiais arba matiniais, tiesiais arba užsirietusiais pakraščiais lapais ir pavieniais varpelio formos, palinkusiais baltais žiedais, su žalia arba geltona dėmele ant viršutinės vidurinių žiedlapių dalies. Pražysta snieguolės vos pradėjus tirpti sniegui, dar  neatšilus orams ir žydi visą mėnesį.

Dažniausia sode auginama baltoji smulkiažiedė snieguolė.  Tačiau yra daugiau kaip 20 rūšių šių baltažiedžių gėlių, tarp kurių galima pamatyti ir pilnavidurių šių gėlių baltųjų varpelių.

Raukšlėtoji snieguolė – pati didžiausia tarp savo rūšies pavasarinių gėlių. Jos žiedynkotis gali išaugti daugiau nei iki 16 centimetrų aukščio. Jos žiedai paženklinti žalia dėmele. Ir žydi šios stambiosios snieguolės labai anksti pavasarį. Įdomu tai, kad raukšlėtoji snieguolė gali būti net 10 įvairių sodo formų.

Plačialapė snieguolė pasižymi silpnu aromatu dvelkiančiais žiedais, ir pražysta ji gana vėlai, antroje balandžio pusėje. Tačiau šios rūšies snieguolė tarp savo giminaičių yra pati atspariausia šalčiui, todėl yra tinkama sodinti šaltesnio klimato zonose.

Snieguolės geriausiai auga pavėsyje, tačiau pakankamai šiltose sodo sklypo vietose, purioje žemėje, patręštoje durpių kompostu, taip pat kalkingame dirvožemyje su geru drenažu.

Vienoje vietoje, jų nepersodinant, snieguolės gali augti net iki 5 – 7 metų. Persodinamos šios gėlės paprastai jau pražydėjusios arba nuvytus jų lapams. Snieguolių svogūnėlius, jų nepadžiovinus, reikia iš karto sodinti į tvirtą žemę. Na, o žiemai šias baltažiedes pavasario gėles reikia pridengti durpėmis, kad nenušaltų.

Snieguolės dauginamos svogūnėlių kerais arba sėklomis. Bet reikia žinoti, jog tos pavasario gėlės, kurios yra pasodinamos iš sėklų, sužydi tik  penktaisiais metais po pasodinimo.

Dažniausiai snieguolės nukenčia nuo pilkojo arba baltojo pelėsio, rūdžių. Be to, ši sodą anksti pavasarį puošianti gėlė turi ir priešą – svogūnėlių šaknų erkę.

Anksti jūsų sode pražydusios snieguolės gražiai atrodys visa grupe pasodintos po medžiu arba šalia sodo krūmų. Be to, snieguolės puikiai papuoš jūsų sode įkurdintą akmenų sodelį arba gerai atrodys vienoje klomboje su kitomis sodo gėlėmis ir kitais ankstyvais sodo augalais.