Pelargonija

Pelargonija
Pelargonija

Pelargonija (Pelargonium)

Snaputinių (Geraniaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Pietų Afrikos. Į Europą ji buvo atvežta XVI a. pabaigoje.

Kambariuose ir šiltnamiuose dažniausiai auginamos 4 rūšys: juostuotoji (P. zonale Ait.), didžiažiedė angliškoji (P. grandiiloium Willd.), kabančioji (P. peltatum Ait.) ir kvapioji, vadinama Jero­nimu (P. odomtissimum Ait.).

Juostuotoji pelargonija. Puskrūmis iki 70 cm aukščio. Stiebas stačias, tvirtas, šakotas. Lspai apvalūs, neretai rausvi juostuoti. Žydi beveik per ištisus metus tuščiaviduriais arba pilnaviduriais baltos, rožinės, ryškiai raudonos ir purpurinės spalvos, į tankų skėti sutelktais žiedais. Ji naudojama ir gėlynams papuošti.

Didžiažiedė angliškoji pelargonija. Stiebas sumedėjęs, 60 cm aukščio. Lapai susimetę klostėmis, kietoki. Žiedai dideli, su gražio­mis, tamsiomis dėmėmis, šiek tiek primena našlaičių žiedus. Kabančioji pelargonija. Viena gražiausių is žemyn svyrančių gėlių. Turi pusiau sumedėjusį, žemyn svyrantį stiebą ir k irius odiškus lapus. Žydi baltais, rožiniais, raudonais ir purpuriniais žiedais.

Kvapioji pelargonija. Ji ypatingos dekoratyvinės vertės neturi. Stiebas sumedėjęs, 100—150 cm aukščio. Žiedai smulkučiai, baltos arba rožinės spalvos. Vertinama dėl malonaus ir stipraus lapų bei jaunų šakelių citrininio kvapo. Kvapūs šios pelargonijos eteriniai aliejai ne tik malonūs, bet ir naudingi — jie kambario orą padaro tyresnį.

Visos pelargonijos veisiamos ūgliais ir sėklomis. Ūgliais galima veisti nuo vasario iki rugpiūčio mėnesio. Žiemą pelargonijų ūgliai paprastai išbėga. Lapai pasidaro maži su ilgais lapkočiais. Tokias pelargonijas vasario mėnesio pabaigoje reikia genėti, nupiaunani. visus ūglius taip, kad apačioje liktų 3—4 lapai. Nuplautus jaunus ūglius galima panaudoti veisimui.

Pelargonijos persodinamos anksti pavasarį į žemių mišinį, su­darytą iš 2 dalių velėninės, 1 dalies lapinės, 1 dalies inspektinės žemės ir atitinkamo kiekio smėlio. Nemėgsta didelių vazonų. Va­sarą laistomos gausiai, o žiemą — saikingiau. Gerai žiemoja sau­same, šviesiame, 5—8° temperatūros kambaryje.

Sėklomis pelargonijos veisiamos tik tada, kai norima gauti nau­jų veislių. Iš sėklų išaugintos pelargonijos žiedai dažniausiai būna nepanašūs į motininio augalo žiedus.