PANDANAS (Pandanus). Pandaninių (Pandana-ceae) šeimos labai dekoratyvūs ir originalūs augalai. Savaime auga Indijos vandenyno salose. Žinoma daugiau kaip 140 rūšių. Stiebas virš žemės iškilęs ant aukštų orinių šaknų. Lapai ilgi, linijiški, spirale išsidėstę aplink stiebą, daugelio rūšių pakraščiai aštriai dantyti.
Patalpose dažniausiai auginamas ViČo pandanas
(P. veitchii hort. Veitch. ex M. T. Mast.). Savaime auga Madagaskare. Lapai tamsiai žali, su baltomis juostomis, 70 cm ir ilgesni, 5 – 6 cm pločio, pakraščiai aštriai dantyti. Užauga iki 2 m ir aukštesni.
Dauginimas. Pandanas pavasarį dauginamas auginiais. Suaugęs augalas išleidžia daug šoninių, ūglių. Jie nuo augalo atskiriami ir po vieną priklausomai nuo dydžio sodinami 8 ar 10 cm skersmens vazonėliuose j smėlingą žemę ar durpių ir smėlio mišinį. Saknydinti galima ir dauginimo dėžutėse ar specialiuose šiltnamiuose, inspektėliuose. Po stiklo ar polietileninės plėvelės gaubtais ir iš apačios apšildomi auginiai įsišaknija greičiau. Tinkamiausia 22 – 25° C temperatūra.
Auginimas. Įsišakniję auginiai po vieną sodinami vazonėliuose į velėninės, lapinės, mėšlinės, žemės ir smėlio mišinį. Ant dugno įruošiarnas geras drenažas. Jaunį persodinti augalai laikomi šiltame šiltnamyje, dažnai nupurškiami. Pandanai mėgsta drėgmę ir’ šilumą. Vasarą laistomi gausiai, žiemą saikingai. Stengtis neaplieti lapų pažastų, nuo to augalai pradeda pūti. Gerai žiemoja 15 – 18° C temperatūroje. Vasarą papildomai tręšiama srutomis, ar mineralinių trąšų tirpalu (30 g 10 1 vandens).Iš vieno suaugusio augalo per metus galima gauti 20 – 30 auginių. Padauginti auginiai būna dekoratyvūs ir realizacijai tinka po 4 – 6 mėnesių, kai išauga 4 – 6 lapai ir augalas 20 – 25 cm aukščio.
Pritaikymas. Pandanai tinka didelėms ir erdvioms, ne per daug šaltoms, bet šviesioms patalpoms puošti. Auginami pavieniui arba kartu su kitais žalialapiais augalais. Žalių augalų fone išryškėja_ lapų baltos juostos.. Kadangi lapų danteliai aštrūs, nepatartina šių augalų auginti vaikų įstaigose.