Vazoninė lapinė gėlė – Pandanas

PANDANAS (Pandanus). Pandaninių (Pandana-ceae) šeimos labai dekoratyvūs ir originalūs auga­lai. Savaime auga Indijos vandenyno salose. Žino­ma daugiau kaip 140 rūšių. Stiebas virš žemės iški­lęs ant aukštų orinių šaknų. Lapai ilgi, linijiški, spirale išsidėstę aplink stiebą, daugelio rūšių pa­kraščiai aštriai dantyti.

Patalpose dažniausiai auginamas ViČo pandanas

(P. veitchii hort. Veitch. ex M. T. Mast.). Savaime auga Madagaskare. Lapai tamsiai žali, su baltomis juostomis, 70 cm ir ilgesni, 5 – 6 cm pločio, pakraš­čiai aštriai dantyti. Užauga iki 2 m ir aukštesni.

Dauginimas. Pandanas pavasarį dauginamas au­giniais. Suaugęs augalas išleidžia daug šoninių, ūglių. Jie nuo augalo atskiriami ir po vieną pri­klausomai nuo dydžio sodinami 8 ar 10 cm skers­mens vazonėliuose j smėlingą žemę ar durpių ir smėlio mišinį. Saknydinti galima ir dauginimo dė­žutėse ar specialiuose šiltnamiuose, inspektėliuose. Po stiklo ar polietileninės plėvelės gaubtais ir iš apačios apšildomi auginiai įsišaknija greičiau. Tin­kamiausia  22 – 25° C temperatūra.

Auginimas. Įsišakniję auginiai po vieną sodinami vazonėliuose į velėninės, lapinės, mėšlinės, žemės ir smėlio mišinį. Ant dugno įruošiarnas geras drenažas. Jaunį persodinti augalai laikomi šiltame šiltnamyje, dažnai nupurškiami. Pandanai mėgsta drėgmę ir’ šilumą. Vasarą laistomi gausiai, žiemą saikingai. Stengtis neaplieti lapų pažastų, nuo to augalai pra­deda pūti. Gerai žiemoja 15 – 18° C temperatūroje. Vasarą papildomai tręšiama srutomis, ar minerali­nių trąšų tirpalu  (30 g 10 1 vandens).Iš vieno suaugusio augalo per metus galima gauti 20 – 30 auginių. Padauginti auginiai būna de­koratyvūs ir realizacijai tinka po 4 – 6 mėnesių, kai išauga 4 – 6 lapai ir augalas 20 – 25 cm aukščio.

Pritaikymas. Pandanai tinka didelėms ir erdvioms, ne per daug šaltoms, bet šviesioms patal­poms puošti. Auginami pavieniui arba kartu su ki­tais žalialapiais augalais. Žalių augalų fone išryškėja_ lapų baltos juostos.. Kadangi lapų danteliai aštrūs, nepatartina šių augalų auginti vaikų įstai­gose.