Vazoninė lapinė gėlė – Tetrastigma

TETRASTIGMA (Tetrastigma). Vynmedinių (Vitaceae) šeimos laipiojantis krūmas medėjančiu stiebu. Savaime auga Indijoje, Kinijoje, Malajų salose. Gentyje apie 100 rūšių. Kambariuose auginama iš Vietnamo tropikų kilusi Voinijero tetrastigma (T. voinerianum Pierre ex Gagnep). Užauga iki 10 ir daugiau metrų ilgio. Lapai sudėtiniai, dideli, iš 3 – 5 lapelių, tamsiai žali, blizgantys, dantytu pa­kraščiu, apatinė pusė rausvai pūkuota, su ryškiomis gyslomis.

Dauginimas. Pavasarį dauginama auginiais. Auginiams tinka subrendusi, pradedanti medėti stiebo dalis. Labai sunkiai šaknijasi arba ir visai šaknų neišleidžia žolinės viršūnės. Auginiai šaknydinami durpėse arba lapinės žemėsi ar samanų ir smėlio mišinyje.   20 – 22° C   temperatūroje   įsišaknija   per 4 – 5 savaites, geriau, kai substratas apšildomas. Auginius laistyti ir purkšti reikia labai atsargiai, nes nuo drėgmės pertekliaus pūkuoti lapai pradeda pūti.

Auginimas. įsišakniję auginiai iš pradžių sodi­nami į žemės mišinį, sudarytą iš velėninės, mėšli­nės žemės, durpių ir smėlio (2:1:1: 1/2), o vėliau į Dž. Ino kompostą Nr. 3. Laikomi šviesiose, gerai vėdinamose patalpose. Nemėgsta skersvėjų ir stip­rios saulės. Vasarą laistomi gausiai, žiemą saikin­gai, ypač vėsioje patalpoje. Nuo ankstyvo pavasa­rio iki rudens (kovo – spalio mėn.) papildomai trę­šiami mineralinėmis trąšomis (30 g 10 1 vandens) arba srutomis. Gerai žiemoja 18 – 20° C temperatū­roje (neblogai ir 12 – 15° C). Labai šaltose patalpose ant lapų. atsiranda rudos dėmės, ir jie krinta, nors žiemą negausiai laistant galima laikyti net 7° C _ temperatūroje.

Po metų augalai persodinami. Suaugę persodi­nami rečiau, tik pakeičiamas viršutinis žemės sluoks­nis.

Realizacijai auginama -8 – 10 mėnesių. Iš vieno suaugusio šiltnamio grunte 4 – 5 metus augančio augalo galima gauti apie 10 auginių.

Pritaikymas. Augalas labai puošnus, didžialapis, laipiojantis, tinka didelėms ir erdvioms patalpoms, žiemos sodams dekoruoti. Jam reikalingos atramos, už kurių kabinasi ūseliais.