Vazoninė žydinti gėlė – Agapantas

AGAPANTAS (Agapanthus). Lelijinių (Liliaceae) šeimos daugiametis žolinis augalas. Kaip kultūri­nis auginamas afrikinis agapantas (Agapanthus africanus (L.) Hoffmgg. sin. A. umbellatus L‘ Herit.). Savaime auga Pietų Afrikoje. Lapai 0,5 – 1 m ilgio, linijiški. Šaknys storos, mėsingos. Ypač puošnus žy­dintis augalas. Virš lapų ant ilgų žiedynkočių iš­kyla šviesiai mėlynų, kartais beveik baltų žiedų skė­čiai. Žydi antroje vasaros pusėje, liepos – rugpjū­čio mėn. Suaugusių, gerai prižiūrimų augalų žie­dynuose būna iki 100, kartais ir daugiau žiedų. Žie­dai 4 – 6 cm. skersmens, skleidžiasi pamažu, todėl vienas žiedynas žydi 1 – 2 mėnesius.

Dauginimas. Agapantas dauginamas sėklomis arba dalijant kerą. Augalai, išaugę iš sėklų (jas šiltnamiuose agapantas užmezga ir subrandina), pradeda žydėti penktaisiais šeštaisiais metais. Vegetatyviniu, būdu dauginama taip. Rudenį, augalui per­žydėjus, arba pavasarį seni kerai pjaustomi į gaba­liukus su stiebo dalimi. Stengtis nepažeisti šaknų. Padauginti augalai pradeda žydėti antraisiais metais ir vėliau.

Auginimas. Netinkamai prižiūrimi augalai pa­prastai nežydi arba žydi labai negausiai. Agapan­tas mėgsta derlingą žemę. Mišinys sudaromas iš ve-lėninės, mėšlinės, lapinės arba durpinės žemės ir smėlio   (1:1:1: 1/2).  Patartina pridėti ragų  drožlių ir kaulų miltų (į 1 m3 žemės 1 kg ragų drožlių ir 2 kg kaulų miltų). Storos,ir mėsingos šaknys la­bai greitai auga, todėl vazonai turi būti dideli,’pla­tūs, bet ne gilūs. Labai dideli augalai sodinami į me­dinius kubilus ar tiesiog į šiltnamio gruntą, perso­dinimui   gana   jautrūs.   Jauni   augalai   persodinami kas 2 – 3 metai ar dar rečiau. Norint pasidauginti, dažniau persodinama. Vasarą patartina kas 10 dienų tręšti srutomis ar mineralinėmis trąšomis. Tai švie-samėgis augalas ir gerai auga šviesiuose, saulėtuo­se, gerai vėdinamuose šiltnamiuose ar kambariuose. Rudenį temperatūra  pamažu mažinama, vis rečiau laistoma. Žiemą tinkamiausia ne aukštesnė kaip 4 –  6° C  temperatūra.   Šiuo laiku  dalis  lapų  gali  nu­džiūti, o nauji pradeda augti tik pavasarį. Šiltesnė­je   patalpoje  žiemojančių   agapantų   išauga   gležni, siauri, šviesūs lapai, vasarą menkai žydi arba visai nežydi.  Iš  vieno 4 – 5  metų kero galima  išauginti 10 – 15 naujų  augalų. Augalai, padauginti  dalijant kerą,  realizacijai  užauginami  per   10 – 12  mėnesių, jie turi būti” su 6 – 8 lapais. Auginami  12 – 14 cm skermens vazonėliuose.

Pritaikymas. Agapantas tinka erdvioms ir dide­lėms patalpoms dekoruoti. Praėjus pavasario šal­noms, jį galima išnešti į lauką ir čia auginti iki rudens. Žydintis keras žaliame vejos fone atrodo labai puošniai. Gali būti auginamas ir žiedams.