Vazoninių gėlių bakterinės ligos

Jas sukelia Agrobacterium, Xanthomonas, Corynebacterium ir kitų genčių bakterijos. Jos į augalų audinius patenka per žaizdas ir pažeistą epidermį. Infekcijos šaltinis yra ligotų augalų liekanos, ap­krėsta dirva ar vanduo. Pažeistų augalų (begoni­jų, sanpaulijų, anturių ir kt.) pūva apatinė stiebo dalis, ir augalai nuvysta. Kartais ant šaknų ar stie­bų išauga bakterinės (vėžinės) išaugos, ant lapų atsiranda dėmės. Jos aliejiškai stikliškos, drėgnos, iškrintančios.

Anturių bakterinė dėmėtligė (suk. Xanthomonas dieffenbachiae Dows.)

Ant jaunų lapų atsiranda tamsiai rudos arba juosvos, iki 0,5 mm skersmens dėmės. Dažnai jos būna su gelsvu apvadu, pasiskirsčiusios netolygiai, neretai ribotos lapų gyslų. Joms susiliejus lapalakščio dalis ar visas lapas pradeda džiūti. Ant senesnių lapų dėmės atsiranda tarpugysliuose. Jos stambes­nės, padrikos, šviesiai rudos, su ryškiu geltonu ap­vadu.

Tas pats sukėlėjas apninka ir difenbachijas.

Begonijų bakteriozė (suk. Xanthomonas begoniae) (Tokim.) Dows)

Ant pažeistų lapų pasirodo tamsiai žali, vande­ningi taškeliai, paskui susidaro pilkšvos dėmės, ku­rios iš pradžių ruduoja, vėliau susilieja į didelius nekrozinius plotus. Apatinėje lapų pusėje po dėmė­mis išsiskiria lipnus skystis su bakterijomis. Jeigu bakterijos patenka į augalo indus, jos sukelia be­gonijų vytulį.

Apsauga. Labai pažeistus augalus šalinti iš šilt­namio ir naikinti, sergančius lapus išpjaustyti (peilį dezinfekuoti denatūratu). Patariama augalus purkš­ti 0,3 – 0,5% vario oksichloridu 2 – 3 kartus kas 10 dienų.

Puansetijų bakterinė gumbaligė (suk. Agrobacterium tumefasciens (Sm. et Town)

Ant šaknų ir stiebo pagrindo, neretai ir ant paties stiebo atsiranda iš pradžių balti, vėliau ruduojan­tys, netaisyklingos formos, įvairaus dydžio gumbai (nuo- keleto milimetrų- iki keleto centimetrų). Pa­žeisti augalai silpnai auga.

Apsauga. Augalus sodinti j neapkrėstą žemę; ligotus sunaikinti, Dauginimui imti tik sveikų augalų auginius.

Strelicijų bakteriozė (suk. Pseudomonas solattaearum E. F. Smith)

Ant jaunų lapų kraštų atsiranda pailgos, vandeningos dėmės. Iš pradžių jos būna šviesiai geltonos, vėliau rusvos ir pagaliau juosvos. Labiau pažeisti padžiūva. Augalai blogai auga, silpnai žydi.

Apsauga. Smarkiai pažeistus lapus nupjauti ir sunaikinti. Augalus purkšti 0,3% vario oksichloridu. Po 7 dienų pakartotinai nupurkšti.