Nematodai. Nematodai yra mikroskopinės kirmėlės, kurios priklauso, apvaliųjų kirmėlių (Nemathelmlnthes) tipui, sudaro atskirą klasę. Vazoninėms gėlėms gali kenkti įvairių genčių nematodai.
Meloidogyne genties nematodai parazituoja šaknyse, ant jų formuojasi išaugos. Palankioje temperatūroje (apie 25° C) per 5 – 6 savaites išsivysto nauja karta. Kenkia begonijoms, fikams, gloksinijoms ir daugeliui kitų gėlių.
Aphelenchoides genties nematodai gali. gyventi lapų audiniuose, dirvos paviršiniuose sluoksniuose. Pažeistų lapų tarpugysliuose atsiranda stikliškos, vėliau ruduojančios, gyslų apribotos dėmės. Tokie lapai džiūva. Kenkia begonijoms, sanpaulijoms ir daugeliui kitų ‘gėlių.
Ditylenchus (stiebiniai) genties nematodai apninka lapus ir stiebus, jų randama ir dirvos paviršiniuose sluoksniuose. Pažeisti augalai skursta, garbatiojasij pasidaro dėmėti, silpnai žydi. Kenkia daugeliui gėlių.
Pratylenchus, Trichodorus genčių nematodai, laisvai gyvenantys dirvoje, taip pat, gali įsiskverbti į augalų šaknų audinius. Jie perneša virusus. Pažeisti augalų audiniai yra neatsparūs grybinei ir bakterinei infekcijai.
Apsauga. Nematodų apniktus augalus šalinti kartu su šaknimis ir žemės grumstu. Į žemę įterpti nematocidų (heterofoso ir kt.J. Dauginti tik sveikus augalus.
Erkės. Tai dažniausiai mikroskopinio dydžio voragyviai, iš jų nemaža dalis kenkia gėlėms.
Voratinklinės erkės (Tetranychidae)
Ovalo, apie 0,3 mm dydžio, gelsvos ar rausvos erkės su 4 poromis kojų (lervos su 3 poromis.) Jos dažniausiai aptinkamos lapų apatinėje pusėje, čiulpia sultis. Pakenktose vietose lapai išmarginti baltais taškeliais ir aptraukti plonu voratinkliu. Erkių apniktas augalas gelsta ir džiūsta. Kenkia fikams, anturiams, difenbachijoms, krotonmedžiams, bugen-vilijoms, durnaropėms ir kt.
Paprastoji voratinklinė erkė (Tetranychus urticae Koch)
Ant lapų apatinės pusės ir kitų augalo dalių gyvena ir minta smulkūs, 0,1 – 0,3 mm ilgio, murzinai gelsvos ar rausvos spalvos voragyviai. Erkės čiulpia augalų sultis. Tose vietose atsiranda gelsvi balti taškeliai. Smarkiai pažeisti lapai gelsta ir džiūsta. Apatinę lapų pusę erkės apraizgo vos pastebimu gležnu voratinkliu. Jos mėgsta šiltą ir sausą orą. Optimali jų vystymosi temperatūra 27 – 30° C, o santykinis oro drėgnumas 36 – 55%.
Apsauga. Naikinti piktžoles ir augalų liekanas. Šiltnamiuose palaikyti tinkamą mikroklimatą. Kenkėjų apniktus augalus purkšti akaricidais (0,2% keltanu, 0,08% izofenu ir kt.). Daugelis akaricidų yra fitotoksiški ir gali apdeginti lapus. Be to, galima panaudoti plėšrias erkutes (fitoseilius).
Plonaodžiai erkiniai (Tarsonemidae)
Iš šių erkių labiausiai paplitusi žemuoginė erkė (Tarsonemiis pallidus Banks), retesnė plačioji erkė (Hemitarsonemus latus Banks). Tai permatomos, baltos, 0,15 – 0,3 mm ilgio erkės su 8 kojomis. Jos mėgsta labai drėgną orą, aptinkamos dažniausiai ant augalų viršūnių, žiedpumpurių ir jaunų mažų lapų. Kenkia begonijoms, fikams, sanpaulijoms ir daugeliui vazoninių gėlių. Pažeistų augalų lapai būna smulkūs, garbanoti, sustorėję, nenormaliai plaukuoti, augimo kūgeliai dažniausiai apmirę, žiedpumpuriai ir lapai džiūva.
Žemuoginė erkė (Tarsonemus pallidus Banks)
Sie smulkūs voragyviai kenkia daugeliui šiltnaminių augalų, taip pat žemuogėms ir braškėms lauke. Erkių patelės balsvai žalsvos, ovalios formos, 0,2 – 0,25 mm ilgio, patinai smulkesni (0,15 mm), lervos balzganos, dar smulkesnės, baltos, šešiakojės, jų oda labai raukšlėta. Pažeistų begonijų ir kitų augalų lapai garbanojasi, kraštai riečiasi aukštyn. Dažnai ant lapų, kartais ant stiebų ir žiedynų būna apkamštėjusių tamsių dėmių.
Apsauga. Erkės mėgsta labai drėgną orą, todėl reikia rūpestingai vėdinti šiltnamius, neauginti augalų per tankiai, juos purkšti 0,1% tiodonu arba 0,08% izofenu, pakartotinai po 7 – 10 dienų.
Svogūninės šakninės erkės (Rhizoglyphus echinopus R et F.)
Dažniausiai puola lelijinių šeimos augalus, bet kenkia ir daugeliui šiltnamiuose bei inspektuose auginamų gėlių. Erkės apie 0,3 – 0,4 mm dydžio, gelsvos, ovalios. Qyyena šiltnamių žemėje, iš kurios įsiskverbia į šaknis. Erkių išvarpytos augalų dalys pūva.
Apsauga. Svogūnus ir gumbasvogūnius sandėliuose laikyti sausai ir vėsiai. Dauginti tik sveikus augalus, jų neperlaistyti. Svogūnus ir gumbasvogūnius beicuoti, augalus purkšti sisteminiais insekto-akaricidais (rogoru 0,15%, antio 0,2% ir kt.).
Vėdarėliniai (Oniscoidea)
Vėdarėliniai mėgsta drėgmę ir tamsą. Minta daugiausia irstančiomis organinėmis medžiagomis, bet kartais apgraužia ir gyvus augalus. Dieną slepiasi tamsiose drėgnose vietose.
Apsauga. Tarp augalų ant žemės galima išdėlioti’ skudurų ar kitokių daiktų, po kuriais slepiasi vėdarėliai. Rytojaus dieną jie surenkami ir sunaikinami. Galima išdėstyti apnuodytus jaukus (morkų, bulvių griežinėlius).
Šimtakojai (Myriopoda)
Pailgi, slieko formos gyvūnai su daugeliu kojų. Mėgsta drėgmę ir tamsą. Kartais apgraužia gėlių daigus, lapus, stiebus ir šaknis.
Apsaugos priemonės tokios pat kaip ir su vėdarėliais.
Podūros (Podura)
Tai pirminiai (senoviniai) besparniai, apie 1 – 4 mm ilgio, dažniausiai šokinėjantys vabzdžiai. Gyvena šiltnamių dirvoje. Mėgsta drėgnas pavėsingas terpes, Masiškai pasidauginę gali kenkti gėlėms,
Apsauga. Augalus saikingai laistyti, šiltnamius vėdinti. Laistyti dirvą insekticidais (0,15% karbofosu, 0,1% antio ir kt.).
Tripsai (Thysanoptera)
Pailgi, gelsvi ar rudi, apie 1 mm ilgio, su 2 poromis skiautėtų sparnų vabzdžiai. Lervos besparnės. Tripsai kenkia anturiams, begonijoms ir kitoms gėlėms – čiulpia augalų sultis. Pažeistose vietose matyti balti taškeliai. Ant pakenktų lapų atsiranda juodi, lipnūs išmatų lašeliai. Labiau apnikti augalai ir lapai džiūsta.
Tabokinis tripsas (Thrips tabaci Lind.), šiltadaržinis tripsas (Heliothrips haemorrhoidalls Bouchė)
Tripsų apniktus anturių lapus išmargina smulkučiai, sidabriškai balti taškeliai, dažniausiai išilgai lapų gyslų. Apatinėje lapų pusėje gyvena judrios, geltonos arba rusvos, iki 1,0 – 1,3 mm ilgio lervos. Ant pažiedlapių matyti gelsvos dėmelės.
Ant apniktų augalų dalių dažniausiai būna dar smulkių juodų taškelių. Pakenkti augalai lėtai vystosi, pavėluotai žydi. Tripsai dauginasi šiltnamiuose ištisus metus.
Apsauga. Naikinti piktžoles ir augalines liekanas, gerai vėdinti šiltnamius, o augalus tinkamai tręšti, ligos pažeistus purkšti 0,1% akteliiku, 0,2% antio, 0,15% metationu, 0,05% sumicidinu, 0,2% DDVF. Tuščius šiltnamius galima dezinfekuoti sieros garais arba formalinu.
Amarai (Aphidinea)
Gelsvi, žali ar juodi gležni vabzdžiai paprastai gyvena didelėmis kolonijomis ant lapų ir ūglių. Dauginimuisi palankus šiltas ir sausas oras. Amarų apnikti augalų ūgliai ir lapai raitosi, skursta, ant jų išmatų plinta suodgrybiai. Perneša virusines ligas. Šiltnamiuose dauginasi ištisus metus.
Persikinis amaras (Myzus persicae Sulz.j Gležni, besparniai ir sparnuoti, šviesiai ar tamsiai žali, apie 2 mm ilgio, vabzdžiai gyvena tankiomis kolonijomis ant jaunų augalo dalių. Šiltnamiuose dauginasi partenogenetiškai (gyvavedės neapvaisintos patelės) ištisus metus. Amarai labai vislūs (veda iki 130 lervų), generacijos trukmė optimaliomis sąlygomis – 10 – 12 dienų. Pakenkti ūgliai deformuojasi, gelsta ir raukšlėjasi. Išmatos apsitraukia juodomis suodgrybių apnašomis. Kolonijose negausios sparnuotos patelės spartina amarų plitimą.
Apsauga. Naikinti piktžoles šiltnamiuose ir prie jų. Amarų apniktus augalus purkšti 0,1% pirimoru, 0,2% antio, 0,li%’ fosfamidu.
Skydamariai (Coccidaea)
Anturiams gali kenkti nemaža skydamarių rūšių:, iš miltuotųjų skydamarinių šeimos – citrusinis miltuotasis skydamaris (Pseudococcus gahani Green.), pajūrinis miltuotasis skydamaris (Pseudococcus obscurus Essig), iš netikrųjų skydamarinių šeimos – minkštasis netikrasis skydamaris (Cočcus hesperidutn L.), tikrųjų skydamarinių šeimos – avokadinis skydamaris (Acutaspis perseae Comst.). Vabzdžiai smulkūs, nejudrūs, gyvena ant augalų lapų ir stiebų. Kūnas padengtas vaškiškais. pūkeliais arba skydeliais. Minta augalų, sultimis, užteršia juos lipniomis išmatomis. Dažnai dauginasi partenogenetiškai, metamorfozė nepilna. Lervų ir suaugusių skydamarių apnikti augalai skursta, lapai gelsta, jų išmatos apsitraukia juodomis suodarrybių apnašomis,
Apsauga. Kenkėjų apniktus augalus purkšti 0,2% antio, 0,1% fosfamidu, 0,1% ultracidu. Pakartotinai purkšti po 2 savaičių.
Šiltadaržinis baltasparnis (Trialeurodes vaporariorum Westw)
Suaugėlis 1 – 1,5 rnm ilgio, gelsvas, su dviem poromis baltų sparnų, kurie vabzdžiui ilsintis stogeliu sudėti ant nugaros. Kiaušinėliai apie 0,2 mm ilgio, pailgi, ovalūs, su trumpu stiebeliu, iš pradžių gelsvi, vėliau juodi. Lervos žalsvai gelsvos, pirmos kartos judrios, antros – ketvirtos kartos nejudrios, panašios j skydamarius. Dauginasi šiltnamiuose ištisus metus, laibai vislūs. Vystymosi ciklas 17° C temperatūroje apie 25 dienas. Lervos ir suaugėliai minta augalų sultimis ir gyvena apatinėje lapų pusėje. Kenkėjai išskiria daug lipnių cukringų išmatų, ant kurių gausiai auga suodgrybiai. Vasarą gali gyventi ant įvairių piktžolių, augančių prie šiltnamių. Lauke nežiemoja.
Apsauga. Augalus purkšti 0,1% ambušu, 0,1% šerpa, 0,1% rovikurtu ar kitais insekticidais. Kenkėjui palankus sausas ir šiltas oras, todėl šiltnamius reikia vėdinti ir drėkinti. Galimos biologinės priemonės: entomO’filinis grybas (Verticillium lecanii Zimm.) ir parazitinis-plėviasparnis enkarzija.
Briaunuotasis pjovėjas (Otiorrhynchus sulca-tus F.) .
Vabalai rausvai juodi, apie 10 mm dydžio, su straubliuku. Lervos baltos, galva ruda, susirietusios, bekojės, apie 12 mm ilgio, gyvena dirvoje ir daugiausia daro žalos grauždamos augalų šaknis. Mėgsta puveningą žemę ir durpes.
Apsauga. Vabalus ir lervas surinkti. Apniktus augalus purkšti 0,1% fosfamidu (rogoru).
Sraiges ir šliužai (Gastropoda)
Ant lapų ir stiebų šliužai padaro dideles įvairios formos išgraužas, aplink kurias matyti sidabriškai išdžiūvusių gleivių pėdsakai. Kenkėjai aktyvūs naktį.
Apsauga. Tarp augalų reikia padėti drėgnų skudurų ar kitokių daiktų, po kuriais dieną pasislėpę moliuskai surenkami ir sunaikinami, be to, ant dirvos galima barstyti gesintų kalkių, kainito, pelenų, metaldehido.
Nemažą pavojų sudaro nedezinfekuota, kompostinė žemė.
Laistomas vanduo turi būti švarus, su kuo mažesniu ištirpusių druskų kiekiu. Šalčiui jautrius augalus, o ypač daigus, laistyti drungnu vandeniu.
Įsigytus augalus bent mėnesį reikia laikyti atskirame skyriuje ir atidžiai stebėti, ar nepažeisti ligų bei kenkėjų. Tik sveiki pernešami į gamybinį šiltnamį.
Labai svarbi profilaktinė priemonė, dažnai augintojų užmirštama, yra šiltnamių, darbo įrankių, stelažų, vazonų dėžių, dirvožemio dezinfekcija.