Virusai – mažiausi, tik pro elektroninį mikroskopą (padidinus apie 10 000 kartų) pastebimi neląstelinės sandaros baltyminiai kūnai, kurie dauginasi gyvose augalų ląstelėse, eikvodami jų baltymus. Juos perneša kenkėjai su čiulpiamaisiais burnos organais (amarai, blakės, cikados, tripsai nematodai ir kt.), taip pat platinami mechaniniu būdu per augalų žaizdas. Virusinės ligos plinta, vegetatyviškai padauginus apkrėstus augalus, kartais per apkrėstą dirvą ir sėklas. Ligas sukelia įvairūs virusai. Dažniausiai plinta mozaikos (begonijų, sanpaulijų ir kt.), garbanės (anturių), lapų ir žiedlapių dryžligė (kalijų, tulpių), virusai, taip pat sukeliantys deformacijas ir nekrozes.
Apsauga. Galimos tik profilaktinės priemonės. Reikia naikinti čiulpiančiuosius kenkėjus, augalus purškiant sisteminiais ir kitokiais preparatais. Naikinti piktžoles. Genėjimo įrankius, indus dezinfekuoti formalinu, spiritu ar liepsna. Svarbu laiku pažinti ir laiku pašalinti bei sunaikinti sergančius augalus, o dauginti tik sveikus.
Mikoplazmozės. Šias ligas sukelia mikoplazmos, į virusus panašūs organizmai, galintys egzistuoti ląstelių viduje. Jos žūva 40° C temperatūroje.
Mikoplazmų pažeisti augalai gelsta, blogai auga, pasireiškia įvairios anomalijos.
Apsauga. Kartais padeda antibiotikai (tetraciklinas ir kt.). Naikinti cikadeles, kurios perneša šios ligos sukėlėjus.