Vazoninių gėlių virusinės ligos

Virusai  –  mažiausi, tik pro elektroninį mikrosko­pą (padidinus apie 10 000 kartų) pastebimi neląstelinės sandaros baltyminiai kūnai, kurie dauginasi gyvose augalų ląstelėse, eikvodami jų baltymus. Juos perneša kenkėjai su čiulpiamaisiais burnos or­ganais (amarai, blakės, cikados, tripsai nematodai ir kt.), taip pat platinami mechaniniu būdu per au­galų žaizdas. Virusinės ligos plinta, vegetatyviškai padauginus apkrėstus augalus, kartais per apkrės­tą dirvą ir sėklas. Ligas sukelia įvairūs virusai. Daž­niausiai plinta mozaikos (begonijų, sanpaulijų ir kt.), garbanės (anturių), lapų ir žiedlapių dryžligė (kalijų, tulpių), virusai, taip pat sukeliantys deformacijas ir nekrozes.

Apsauga. Galimos tik profilaktinės priemonės. Reikia naikinti čiulpiančiuosius kenkėjus, augalus purškiant sisteminiais ir kitokiais preparatais. Nai­kinti piktžoles. Genėjimo įrankius, indus dezinfe­kuoti formalinu, spiritu ar liepsna. Svarbu laiku pa­žinti ir laiku pašalinti bei sunaikinti sergančius au­galus, o dauginti tik sveikus.

Mikoplazmozės. Šias ligas sukelia mikoplazmos, į virusus panašūs organizmai, galintys egzistuoti ląstelių viduje. Jos žūva 40° C temperatūroje.

Mikoplazmų pažeisti augalai gelsta, blogai auga, pasireiškia įvairios anomalijos.

Apsauga. Kartais padeda antibiotikai (tetracik­linas ir kt.). Naikinti cikadeles, kurios perneša šios ligos sukėlėjus.