Žirnių kenkėjai
Bene pavojingiausi žirnių kenkėjai yra vaisgraužiai ir lapsukiai. Šių kenkėjų vikšrai žiemoja žemėje, o iš kokonų jų drugeliai pavasarį išskrenda tada, kai žirniai ima žydėti. Kiekvienas drugelis ant žirnių lapų, žiedų ir stiebų sudeda 200 ir daugiau kiaušinėlių.
Priklausomai nuo oro sąlygų, po 5—10 dienų iš kiaušinėlių iššliaužia vikšrai, kurie įsigraužia į ankščių vidų ir čia gyvena, misdami jaunomis žirnių sėklomis. Neretai šie vikšrai pražudo ir visą žirnių derlių. Po 15 — 20 dienų, po savęs palikdami ekskrementus, vikšrai voratinkliais nusileidžia ant žemės. Kai tenka skinti žirnių ankštis, dauguma vikšrų jau būna apsigyvenę žemėje, 2 — 2,5 cm gylyje.
Verta pažymėti, kad vaisgraužiai ir lapsukiai ankstyvąsias žirnių rūšis pažeidžia mažiau nei vėlyvąsias.
Šie kenkėjai taip pat mažiau pažeidžia ir anksčiau pasėtus žirnius. Kovodami su vaisgraužiais ir lapsukiais, žirnius reguliariai nupurkškite pelynų ir pomidorų lapų bei stiebų nuovirais, didžiosios varnalėšos šaknų, didžiosios ugniažolės lapų, tabako ir česnako antpilais. 20 g mėsmale sumaltų česnakų užpilkite 10 litrų vandens, leiskite nusistovėti parą laiko, nukoškite ir gautu antpilu, artėjant vakarui, nupurkškite augalus. Reikia nelaukti, kol kenkėjai pažeis žirnius, o šiuos augalus antpilais ir nuovirais nupurkšti profilaktiškai. Česnakų antpilu reikia purkšti žirnius, jei juos pažeidė amarai.
* Kovodami su vaisgraužiais ir lapsukiais, žirnius taip pat pabarstykite medžio pelenais, tabaku, sausais didžiosios ugniažolės lapų milteliais.
* Apsaugodami žirnius nuo vaisgraužių ir lapsukių, prieš žiemą perkaskite dirvą, o pavasarį juos sėkite kiek galima anksčiau.
* Kai kurie specialistai prieš sėją pataria pakaitinti žirnių sėklas.
* Žirnius neretai pažeidžia ir miltligė. Kovojant su šia liga, žirnius patariama 2 kartus nupurkšti kiaulpienių lapų antpilu: 300 g kiaulpienių lapų užpilkite 1 kibiru vandens, leiskite nusistovėti 8 valandas.