Tinklasparnis lapsukis

Tinklasparnis lapsukis
Adoxophyes reticulana Hb.

Kenkia vaismedžiams, serbentams, avietėms, erškėčiams, daugeliui lapuočių miško medžių bei krūmų. Žaliojo kūgio fazėje tamsiai žali, geltona galva ir gelsvai rudu priešnugarėlės skydu lapsukio vikšrai sulenda į pumpurus ir išėda jų vidų. Kai pumpurai išsiskleidžia, vikš­rai ropoja ant žiedų ir sutraukia voratinkliais lapelius bei žiedpumpurius.

Po pumpurų žvyneliais, lapų pažastyse, žievės įdubose žie­moja vikšrai. Pavasarį pažeidžia pumpurus, todėl jie dažnai neišsiskleidžia ir išdžiūsta. Vėliau suaugę, apie 12—16 mm ilgio, žali vikšrai skeletuoja sutrauktus voratin­kliais lapelius ir žiedpumpurius.

Lėliukėmis virsta obe­lų žydėjimo pabaigoje kenkimo vietoje. Jos — žalsvai ru­dos, tamsesne nugarėle, pilvelio gale turi 8 kabliškus šerelius.

Drugiai pradeda skraidyti po dviejų savaičių nuo žydėjimo ir skraido 3—4 savaites. Išskleisti jų sparnai yra 15—22 mm ilgio. Priekiniai sparnai rusvai ar pilkai gelto­ni, su tamsiu tinkleliu, pamatinė dalis atskirta tamsia vin­giuota linija, o vidurinė skersinė juosta ties viduriu įsmaugta. Užpakaliniai sparnai — balsvi ar rudai pilki.

Patelės kiaušinius deda ant lapų plokščiomis čerpiškomis krūvelėmis ir padengia gelsva mase. Išsiritę vikšrai minta lapais ir vaisiais — išgraužia juose gilokas duobutes. Po 30 dienų vikšrai virsta lėliukėmis. II generacijos tinklasparnio lapsukio drugiai pradeda skraidyti liepos pradžioje ir skraido 5—6 savaites. Tinklasparnių lapsukių šalies soduose nereta.

Apsaugos priemonės. Žiedpumpurių rausvėjimo fazėje purkšti sodus insekticidais.