Žaliasis obelinis amaras

Puola obelis, rečiau kriaušes, šermukšnius ir gudobeles. Ant jaunų ūglių viršūnių, pumpurų, žiedpumpurių, lapų ir lapkočių matyti žaliųjų amarų kolonijos . Iščiulpti ūgliai išsikraipo, lapai susiraukšlėja ir susisuka, dažnai tampa juosvi, nes ant lipių amarų išmatų įsiveisia suodžialigės grybai.

Ant vienmečių, rečiau dvimečių bei vaisinių šakučių žie­moja šių amarų kiaušiniai. Daugiausia jų randama pum­purų pažastyse, žievės nelygumuose, o kai labai daug — ir ant lygios žievės. Kiaušiniai yra apie 0,5 mm, juodi, bliz­gantys, pailgoko ovalumo . Brinkstant obelų pumpu­rams, iš kiaušinių išsirita rusvai žalios, raudonakės  ler­vos. Obelims žydint, lervos virsta besparnėmis patelėmis. Jos esti žalios, 1,5—2 mm ilgio. Galva ruda arba gelsvai ža­lia. Sifonai juodi . Per 20—30 dienų patelė atveda iki 80 lervų, iš kurių išsivysto besparniai ir sparnuoti amarai. Skrisdami nuo vieno vaismedžio ant kito greit paplinta vi­same sode. Per metus, jei šilti ir drėgnoki orai, gali būti 8— 10 partenogenetinių amaro generacijų. Rudenį išsivysto dvilytė karta, ir apvaisintos patelės deda žiemojančius kiaušinius.

Kartais žaliųjų obelinių amarų būna labai gausu. Ypač jie kenkia jauniems vaismedžiams. Medeliai skursta, nedera, vaisiai būna deformuoti, prasti, pažeisti lapai ir net ūgliai gali nudžiūti. Be to, amarai platina virusines obelų ligas.

Apsaugos priemonės. Nukritus lapams arba iki pumpurų išbrinkimo medžius purkšti ovicidais  per vegetaciją amarai naikinami aficidais. Purkšti šiais pesticidais tikslinga, jei 10 cm ūglių at­karpose yra po 5 ar daugiau kiaušinių, arba žiedpumpu­riams rausvėjant apnikta 10—15% lapų.

Žalieji obeliniai amarai, dar žinomi kaip Aphis pomi, yra maži, minkštakūniai vabzdžiai, mintantys obelų ir kitų vaismedžių sultimis. Jie yra dažnas kenkėjas soduose ir soduose ir gali padaryti didelę žalą vaismedžiams, jei jie nėra gydomi. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime žaliųjų obuolių amarų savybes, gyvavimo ciklą ir valdymą.

Charakteristikos:

Žalieji obuolių amarai yra maži vabzdžiai, kurių ilgis svyruoja nuo 1,5 iki 2,5 mm. Paprastai jie yra žalios spalvos, bet gali būti ir geltoni arba rausvi. Jie turi ilgas antenas ir dvi mažas, vamzdelius primenančias iškyšas užpakaliniame gale, vadinamas karnikais. Žalieji obeliniai amarai turi auskarų čiulpimo angas, kuriomis iš vaismedžių lapų ir šakelių išsiurbia sultis.

Gyvenimo ciklas:

Žalieji obeliniai amarai dauginasi nelytiškai, o tai reiškia, kad jiems nereikia poros, kad susilauktų palikuonių. Patelės atsiveda gyvus jauniklius, kurie vadinami nimfomis. Nimfos atrodo panašiai kaip suaugusios, tačiau yra mažesnės ir neturi sparnų. Sulaukę pilnametystės, jie kelis kartus išsilydo. Visas gyvavimo ciklas gali būti baigtas vos per 7-10 dienų, priklausomai nuo temperatūros ir kitų aplinkos veiksnių.

Valdymas:

Yra keletas žaliųjų obuolių amarų valdymo metodų, įskaitant kultūrinę, biologinę ir cheminę kontrolę.

Kultūrinė kontrolė apima tokias praktikas kaip genėjimas ir sanitarinė priežiūra, kuri gali sumažinti amarų populiaciją pašalinant užkrėstą augalinę medžiagą ir skatinant sveiko naujo augimo augimą.

Biologinė kontrolė apima natūralių priešų, tokių kaip ladybugs, raištelės ir parazitinės vapsvos, kurios minta amarais arba jų kiaušinėliais, naudojimą.

Cheminė kontrolė apima insekticidų naudojimą amarams naikinti. Tačiau juos reikia naudoti atsargiai ir tik kraštutiniu atveju, nes jie gali pakenkti naudingiems vabzdžiams ir kitiems netiksliniams organizmams. Jei nuspręsite naudoti insekticidą, būtinai atidžiai laikykitės etiketės nurodymų ir tepkite tik tada, kai reikia.

Išvada:

Žalieji obeliniai amarai gali būti rimtas kenkėjas soduose ir soduose, tačiau tinkamai prižiūrint jų poveikį galima sumažinti iki minimumo. Suprasdami jų gyvavimo ciklą ir naudodami kultūrinių, biologinių ir cheminių kontrolės priemonių derinį, galite kontroliuoti šiuos vabzdžius ir užtikrinti sveiką, produktyvų vaisių derlių.