DEKORATYVINIAI MEDŽIAI BEI KRŪMAI IR JŲ AUGINIMAS
MEDELYNAS
Medelynu vadinamas žemės plotas, kuriame dauginami, auginami ir formuojami medeliai bei krūmai. Yra vaisiniai, dekoratyvinės sodininkystės ir miško medelynai.
Dekoratyvinės sodininkystės medelynų paskirtis yra išauginti tinkamai suformuotus, su gerai išsivysčiusiomis šaknimis medelius ir krūmus. Čia auginami puošnūs vietiniai, kiek galint įvairesni svetimžemiai medžiai, krūmai ir vertingesnės jų sodinės formos.
Dekoratyvinės sodininkystės medelynai esti laikini ir pastovūs. Laikini dažniausiai kuriami prie naujai užsodinamų didelių parkų nr statomų gyvenviečių. Šiuose medelynuose auginami reikalingi parkams įveisti ar gyvenvietei apželdinti augalai. Paprastai laikinuose medelynuose baigiami auginti ir formuoti iš kitų medelynų Atvežti arba iš miško iškasti medeliai bei krūmai. Įveisus parką, ir apželdinus gyvenvietę, laikinas medelynas likviduojamas arba dar paliekamas želdinių papildymui.
Pastovūs dekoratyvinės sodininkystės medelynai steigiami prie didelių miestų, rajonų centrų ir ruošia sodinamąją medžiagą tų miestų ar rajonų apželdinimui.
Vietos parinkimas medelynui.
Parenkant medelynui vietą, reikia atsižvelgti į dirvožemį, reljefą, sklypo apsaugą nuo vėjų, dirvoi sukultūrinimo ir užsikrėtimo ligomis bei kenkėjais laipsnį.
Medelynams parenkami derlingi lengvos mechaninės sudėties, trupininės struktūros dirvožemiai. Juodžemio sluoksnis turi būti hm mažesnis kaip 20—25 cm storio. Pageidautina, kad gruntinis Vinduo būtų apie 2 m gylio. Geriausia medelius auginti priesmėlio ir priemolio dirvose. Vengtinos nelaidžios vandeniui ir sunkiai Įdirbamos molio dirvos. Be to, jose blogiau vystosi jaunų medelių Ir krūmų šaknys.
Reljefo atžvilgiu tinkamiausia medelynui vieta yra nuolaidi (2—5°) į vakarus ar pietvakarius lyguma. Didesnėse nuokalnėse vyksta dirvos erozija ir ryškėja temperatūros svyravimai, o tai neigiamai veikia augalų. Medelynui skiriama vieta turi būti apsaugota nuo vyraujančių vėjų, nes jie išdžiovina dirvą, ir augalai daugiau išgarina vandens.
Parenkant vietą, reikia atsižvelgti į autotransporto kelių tinklą, apsirūpinimo sezoniniais darbininkais galimybes. Nuo to priklausys produkcijos savikaina ir paklausa. Reikia įvertinti augalų laistymo sąlygas. Pageidautina, kad būtų galima panaudoti gamtinius vandens rezervuarus — ežerus, upelius.
Medelyno planavimas. Medelyno ploto dydis, dauginamų ir auginamų augalų sortimentas bei kiekis priklauso nuo metinės išleidžiamos produkcijos apimties. Pagal tai nustatomi ir medelynui reikalingi skyriai bei poskyriai. Jų plotai apskaičiuojami pagal auginamų augalų kiekį ploto vienete ir sėjomainos laukų skaičių. Medelyne paprastai esti šie skyriai: daigynas (medelių ir krūmų dauginimo), lapuočių medžių, spygliuočių medžių ir krūmų formavimo skyriai, skiepynas, motininių medžių bei krūmų ir bandymų skyrius. Svarbu tinkamai išdėstyti minėtus skyrius. Tuo tikslu, parinkus medelynui vietą, sudaromas jos topografinis planas; dirvožemio, hidrologinis ir dirvos užsikrėtimo kenkėjais žemėlapis. Remiantis tuo, nubraižomas medelyno planas. Jame išdėstomi keliai, skyriai, pastatai.
Medelyno skyriai, kuriuose įvedamos sėjomainos, suskirstomi į sėjomainų laukus. Laukai daromi stačiakampio formos, kurio kraštinės santykiuoja 1 : 4. Tokiuose sklypuose patogiausia naudoti žemės dirbimo mašinas.
Tarp skyrių, poskyrių, sėjomainos laukų pravedami keliai. Įvažiuojamasis kelias ir keliai tarp skyrių daromi iki 6 m pločio. Jie yra pagrindiniai medelyno keliai. Juose gali prasilenkti dvi automašinos, apsisukti traktorius. Tarp sėjomainos laukų ir poskyrių daromi 3—4 m pločio, o aplink medelyną — 4—6 m pločio keliai. Pagrindiniai keliai apsodinami gyvatvorėmis, neaukštais medeliais. Aukštų medžių čia sodinti negalima, nes jie duoda pavėsį, daug išgarina vandens iš dirvos,
Aplink visą medelyną arba tik nuo vyraujančių vėjų pusės sudaromos uzuovėjinės juostos iš 3—5 medžių ir krūmų eilių. Čia sodinami tankūs medžiai ir krūmai, nuo kurių bus galima rinkti sėklas ir ruošti ūglius (gyvašakes). Išorinėje uzuovėjinės juostos pusėje užtveriama vielos tinklo tvora.
Daigynas. Daigyne augalai dauginami sėklomis ir vegetatyviniu būdu. Čia esti daigų, pikuotų daigų ir vegetatyvinio dauginimo poskyriai.
Lapuočių medžių formavimo skyrius. Šiame skyriuje auginami ir formuojami medeliai. Yra greitai ir lėtai augančiųjų medelių poskyriai. Greitai augančiųjų poskyryje auginami uosialapio ir sidabrinio klevo, vikmedžių, topolių, gluosnių medeliai. Iš daigyno čia atkeliami 1—2 metų amžiaus daigai, įsišakniję ūgliai, jų atlankos, šaknų atžalos. Sodinama eilėmis kas 0,3—0,5 m, paliekant 0,8—1,0 m tarpueilius, ir auginama 2—3 metus. Po to sodinukai persodinami kvadratiniu būdu 1,0X1,0 m arba eilėmis kas 0,8 m, paliekant tarpueilius 1,0 m, ir auginami dar 2—3 metus. Per šį laiką greit augančiųjų lapuočių medeliai baigiami formuoti.
Lėtai augančiųjų lapuočių poskyryje auginami ąžuolų, bukų, liepų, kaštanų medeliai. Iš daigyno atkeliami 2—3 metų amžiaus daigai, įsišakniję ūgliai, atlankos, atžalos. Sodinama tokiais pačiais atstumais, kaip greitai augančiųjų poskyryje, ir auginama 4 metus. Po to sodinukai persodinami antrą kartą ir auginami dar 3—4 melus. Į šį poskyrį galima perkelti kai kuriuos medelius iš greitai augančiųjų poskyrio, jei jie per 4—6 metus nepasiekė reikiamo dydžio.
Spygliuočių medžių formavimo skyrius. Iš daigyno atkeliami 2—3 metų amžiaus eglių, pušų, kėnių, maumedžių, pocūgių daigai ir įsišakniję ūgliai. Sodinimo atstumai tokie patys, kaip ir lapuočių medžių formavimo skyriuje. Jame medeliai auginami 4—5 metus. Antrą kartą jie persodinami (1,0X1,0 m arba 0,8—1,0X1,0 m) ir dar auginami 3—5 metus. Kai norima išauginti didesnius medelius (iki 1,5—2 m aukščio), jie persodinami, ypač lėčiau augantieji, trečią kartą ir auginami dar 4—6 metus. Sodinama 1,5X1,5 m arba 2,0X2,0 m atstumais. Taigi spygliuočius medelyne galima auginti 10—16 metų.
Krūmų formavimo skyrius. Siame skyriuje auginami perkelti lapuočių ir spygliuočių krūmų 1—3 metų amžiaus daigai, įsišakniju (rečiau neįsišaknijęį ūgliai, atlankos, atžalos. Sodinama eilėmis kas 0,3—0,5 m, paliekant 0,8—1,0 m tarpueilius. Atskirai auginami greitai bei lėtai augantieji krūmai ir spygliuočiai. Greitai augantieji lapuočiai, kaip geltonasis žirnmedis, šeivamedžiai, sedulos, auginami 2—3 metus. Lėčiau augantieji lapuočių krūmai auginami 3—4 metus, o spygliuočiai — dar ilgiau.
Norint suformuoti kūgiškų, rutuliškų.ar kitokių formų krūmus, reikia juos persodinti (1,0X1,0 m arba 1,25X1,25 m) ir auginti karpant dar 2—3 metus.
Tame pačiame skyriuje galima auginti ir medelius, ir krūmus, jų eilės tada sudaromos pakaitomis: med.— kr.— med.— kr.— ir t. t. Atstumai tarp eilių — 1,0 m, o eilėse — 0,3—0,5 m. Tokiuose tarpueiliuose dirvą galima purenti įvairių markių ratiniais traktoriais.
Skiepynas. Skiepyne skiepijami lapuočių ir spygliuočių medeliai bei krūmai. Čia būna lapuočių medžių bei krūmų ir spygliuočių poskyriai. Sodinimo atstumai ir auginimo laikas tokie patys, kfilp ir medžių bei krūmų formavimo skyriuose.
Motininių medžių ir krūmų skyrius. Šį skyrių sudaro apsauginiu! medelyno želdiniai, želdiniai prie ūkinių pastatų, dendrariumas. Čia renkamos sėklos, ruošiami ūgliai.
Bandymų skyriuje medžiai ir krūmai įvairiai dauginami, hibridlnami, tręšiami.
Kai kuriuose medelynuose gali būti topolių ir karklų plantacijos. Topolių plantacijoje ruošiami ūgliai topolių dauginimui, O karklų — vytelės pynimo darbams. Medelyno sėjomainos
Sėjomaina yra auginamų kultūrų kaitaliojimas, norint pagerinti dirvos struktūrą, derlingumą ir tuo pačiu padidinti derlių,
Kai kuriuose medelyno skyriuose tų pačių rūšių augalai auginami iš eilės 4—5 metus ir ilgiau. Be to, kai per šį laiką dirva purenama kauptukais, planetais ar kitokiais įrankiais, ardoma jos struktūra, taip pat dalis dirvožemio išvežama kartu su iškasamais išaugintais augalais. Medelynuose reikia keisti žemės dirbimo būdą, auginti dirvos struktūrą gerinančias žemės ūkio kultūras.
Atskiruose skyriuose sudaromos skirtingos sėjomainos, priklausomai nuo daigų ar sodinukų auginimo juose laiko. Daigyne auginant daigus vienerius metus, naudojama dvimetė sėjomaina: pirmaisiais metais — daigai, antraisiais — kaupiamieji, o auginant dvejus arba trejus metus,—atitinkamai trimetė arba keturmetė sėjomaina su gausiai tręšiamais kaupiamaisiais. Daigyne galima naudoti septynlaukę sėjomainą: 1 metais — vienamečiai daigai ar ūgliai; 2 metais — dvimečiai daigai ar ūgliai; 3 metais — kaupiamosios kultūros; 4 metais — vienamečiai daigai ar ūgliai; 5 metais—dvimečiai daigai ar ūgliai; 6 metais — vasarojus su dobilų įsėliu; 7 metais — pirmamečiai dobilai.
Sodinukų skyriuose vietoj iškastų medelių auginami kaupiamieji arba miežiai su dobilų įsėliu. Auginant kaupiamuosius, dirva itin gausiai turi būti tręšiama mėšlu. Medelyne reikia griežtai laikytis nustatytos kultūrų kaitaliojimo eilės. Tuo tikslu užvedama sėjomainų knyga ir nubraižomas schematinis sėjomainos laukų planas. Knygoje surašomi atlikti žemės ir medelių auginimo darbai (arimas, tręšimas, sodinimas ir kt,) bei jų atlikimo laikas. Plane žymimi kasmetiniai pasikeitimui sėjomainos laukuose. Dirvos dirbimas ir tręšimas
Dirvos dirbimas.
Dirvos dirbimu gerinama jos struktūra, oro Ir drėgmės sąlygos, skatinama mikroorganizmų veikla, pagreitinamas organinių medžiagų irimas. Be to, dirvos dirbimas yra geriausias būdas piktžolėms naikinti.
Medelynuose dirva dirbama prieš augalų sodinimą ir jų auginimo metu. Daugiausia naudojami arimas, skutimas, purenimas.
Arimas—pagrindinis dirvos dirbimo būdas. Dirva ariama, norint apversti ir sutrupinti paviršinį jos sluoksnį, nutraukyti piktžolių šaknis ir iš giliau atversti nenaudotą ar mažiau augalų naudotą žemę. Arimo gylis įvairus. Medelynuose ariama giliuoju tirimu. Giliai dirbamoje dirvoje geriau vystosi medelių ir krūmų Miiknys, ir jie sparčiau auga. Daigyne ariama 20—25 cm gyliu, 0 medelių ir krūmų auginimo skyriuose — 30—35 cm ir giliau. Dirvą geriau arti rudenį, tada labiau pagerėja jos struktūra, pavasarį galima anksčiau pasiruošti sėjai ar sodinimui. Arimai prieš
žiemą neakėjami.
Skutimas. Nuplovus javus, ražienos tuoj skutamos maždaug 5 cm gyliu. Piktžolių sėklos negiliai įsiterpia į dirvą ir dar tą patį rudenį sudygsta. Vėliau, giliai ariant, jų daigai apariami ir žūva.
Purenimas. Purenimu suardoma dirvos pluta, velėna, sutrupinami grumstai ir išlyginamas dirvos paviršius. Supurenta dirva išgarina mažiau drėgmės. Purenama akėčiomis ir kultivatoriais. Nepatariama per daug dirvas akėti, nes, ilgiau akėjant, ardoma jų struktūra. Kultivatoriais dirvą galima supurenti iki 25 cm gylio. Rudenį suartos dirvos pavasarį neariamos (atsiverstų velėna), 0 purenamos kultivatoriais; tai pakankamai pagerina oro ir drėgmės sąlygas jose. Medelių ir krūmų auginimo skyriuose kultivatoriai yra pagrindinė dirvos purenimo ir piktžolių naikinimo priemonė.
Dirvos tręšimas. Dirvą medelynuose reikia tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Tyrimais nustatyta, kad 2 metų amžiaus daigai sunaudoja maisto medžiagų tiek pat arba net daugiau, kaip daugelis žemės ūkio augalų. Tręšiamose dirvose per metus mede liai užauga dvigubai didesni, negu netręštose dirvose. Tręšimu paskatinama mikroorganizmų veikla, pagerinamos fizinės dirvos savybės, pakeičiama jos reakcija, įterpiamos naujos maisto medžiagos. Medelyne naudojamos organinės (mėšlas, pūdinys, durpės) ir
mineralinės (azoto, fosforo, kalio) trąšos.
Mėšlas turi visus pagrindinius maisto elementus azotą, fosforą, kalį — prieinamoje augalams formoje. Su mėšlu /terpiama daug organinės medžiagos, kuri gerina tiek sunkių, tiek ir lengvų dirvų struktūrą. Mėšlo sudėtis ir kokybė priklauso nųo pašarų, kraiko ir mėšlo laikymo sąlygų. Žiemą išvežtas mėšlas j laukus paliekamas didelėse (30—40 t) krūvose. Pavasarį išbarstytą ant dirvos mėšlą reikia nedelsiant užarti, nes, priešingu atveju, jis netenka azoto ir daug kitų maisto medžiagų. Vienam hektarui reikia vidutiniškai 30—40 t mėšlo.
Pūdinį (kompostą) sudaro įvairi supuvusi organinė medžiaga: medžių lapai, šakos, žolės, durpės, mėšlas. Į pūdinį pridedama pelenų, fekalijų ar ne!: mineralinių trąšų. Pūdinys daugiausia naudotinas daigams tręšti. Pūdinį geriausia dėti į paruoštas sėkloms sėti vagutes arba juo užbarstyti pasėtas sėklas (tada reikia pridėti iki 20—30% smėlio). Tręšiant pudiniu suaugusius medžius, vienam medžiui duodama iki 40 kg, o krūmui — iki 10 kg.
Medeliai tręšiami ir durpėmis. Jomis mulčiuojami taip pat ir suaugusių medžių pomedžiai. Durpes galima naudoti paruoštas taip: paskleistos ir išvėdintos durpės sumaišomos su mėšlu, fekalijomis, kalkėmis, pelenais ir tik tada įterpiamos į dirvą. Priešingu atveju durpėse (ypač aukštapelkių) palieka daug augalams kenksmingų rūgščių, o esančios maisto medžiagos jiems yra neprieinamoje formoje. Tačiau ne visus augalus (ypač kalnų bei kalkingus dirvožemius mėgstančius) galima tręšti durpėmis. Jas medelynuose reikia naudoti atsargiai ir ribotai.
Iš mineralinių trąšų plačiausiai naudojamos azoto, fosforo ir kalio trąšos.
Augalai daugiausia sunaudoja azoto junginių. Azotas skatina ir sustiprina jų antžeminės dalies vystymąsi. Greičiausiai įsisavinamos įvairios salietros (amonio, kalio, natrio), nes jos lengvai tirpsta vandenyje. Todėl, norint trumpu laiku paspartinti medelių ar krūmų augimą, naudojamos salietros. Amonio salietros į 1 ha duodama 0,6—1,5 cnt. Daigus geriau palaistyti jos tirpalu (valgomasis šaukštas amonio salietros 10 1 vandens). Per didelis azoto kiekis prailgina augalų vegetaciją, dėl to ūgliai nespėja sumedėti ir žiemą apšąla. Į tai reikia atsižvelgti, tręšiant neatsparius žiemai medžius ir krūmus. Dėl tos pačios priežasties amonio salietra tręšti galima tik pavasarį ir vasaros pradžioje. Dažnai naudojamas amonio sulfatas. Jį augalai lėčiau įsisavina, jis ilgiau išsilaiko dirvoje. Tręšiama rudenį arba pavasarį, įterpiant 1—2 cnt į ha.
Fosforo junginiai skatina šaknų vystymąsi, didina augalų atsparumą grybinėms ligoms, pagreitina žaizdų gijimą. Naudotinos tokios šios grupės trąšos: superfosfatas, fosforitmilčiai ir tomamilčiai. Dažniausiai naudojamas superfosfatas. Jis turi 14—20% P2O5. Tręšiama rudenį, įterpiant 3—4 cnt į ha. Superfosfatas padidina dirvos rūgštingumą, todėl rūgščiose dirvose jo nenaudoti. Kalis skatina augalų augimą ir didina jų atsparumą šalčiui. Tręšimui naudojama kalio druska, silvinitas ir kalio chloridas. Tręšiama rudenį, rečiau pavasarį, įterpiant kalio druskos į ha vidutiniškai 2—3 cnt, silvinito — 3—4 cnt ir kalio chlorido:— 2 cnt. Silvinitas vengtinas rūgščiose dirvose.
Minėtos azoto, fosforo ir kalio trąšos į dirvą įterpiamos ir mišinių pavidalu. Mišiniams gaminti yra nustatytos standartinės normos. Sumaišytas trąšas patogiau naudoti, nes visos išberiamos vienu metu. Dažnai naudojamos granuliuotos amonio salietros ir superfosfato trąšos, kurios pranašesnės už miltelių pavidalo trąšas.
Tręšiant organinėmis ir mineralinėmis trąšomis kartu, ir vienų, ir kitų normos sumažinamos pusiau.
Yra pagrindinis ir papildomasis tręšimas. Pagrindinis tręšimas d U tekamas kasmet, rudenį ar pavasarį. Išbarstytos mineralinės ar organinės trąšos įterpiamos į dirvą, apariant arba apkasant. Kad paspartėtų augimas, augalai papildomai tręšiami pirmoje vegetacijos laikotarpio pusėje. Tam paprastai naudojamos azoto trąšos. I’cigrindinis dirvos tręšimas medelyne visada atliekamas kartu su dirvos dirbimu. Dėl to, nustačius sėjomainas, sudaromi visų laukų bendri dirvos dirbimo ir tręšimo planai.
Medžių ir krūmų dauginimas sėklomis
Medžius ir krūmus dauginti sėklomis daugeliu atvejų yra naudingiau, negu juos dauginti vegetatyviniu būdu. Iš sėklų išauginti augalai turi geriau išsivysčiusias šaknis, esti gyvybingesni, liemeningesni, simetriškomis lajomis, atsparesni ligoms ir lengviau pakelia persodinimą. Jie užauga didesni ir ilgiau gyvena, o tai labiau pageidautina, veisiant miškusparkus arba apsauginius želdinius. Bo to, dauginant sėklomis, palikuonims perduodamos tos savybės, kurios buvo įgytos motininiam augalui augant. Tai labai svarbu, iklimatizuojant svetimžemius augalus. Vegetatyvinio augalų dauginimo taip pat negalima ignoruoti. Priešingai, medelynuose juo dažnai reikia pasinaudoti. Pavyzdžiui, sodinių formų individai dažniausiai dauginami vegetatyviškai, o poskiepiams medeliai ir krūmai auginami iš sėklų.
Sėklų rinkimas ir jų paruošimas sėjai
Sėklų rinkimas. Medelių gyvybingumas, atsparumas šalčiui priklauso nuo sėklų kilmės ir motininio medžio, nuo kurio jos surinktos, būklės. Vertingiausios yra vietinės kilmės sėklos. Laikoma, kad iš vietoje surinktų sėklų išauginti palikuonys yra geriausiai toms sąlygoms prisitaikę. Tačiau dekoratyvinėje sodininkystėje tenka naudotis atvežtomis iš tolesnių rajonų (dažniausiai iš pietinių) sėklomis. Tokiais atvejais pirmenybė teikiama toms sėkloms, kurios buvo surinktos labiausiai artimų klimato ir dirvožemio sąlygų rajonuose. Vertingesnėmis laikomos iš šiaurės ir rytų atgabentos sėklos, mažiau vertingomis — iš pietinių ir vakarinių rajonų. Motininio medžio būklė, amžius, sveikatingumas taip pat turi būti įvertinti. Miško selekcijoje kokybiškiausiomis laikomos vidutinio amžiaus ir pribręstančiuose medynuose surinktos sėklos. I. V. Mičiurinas rašė, kad nereikia rinkti sėklų nuo pasenusių, išsigimimo ar, teisingiau, mirimo būklėje esančių medžių. Ir atvirkščiai, jis nurodė, kad daigai, išauginti iš pirmaisiais derėjimo metais surinktų sėklų, turi vertingas prisitaikymo naujose aplinkos sąlygose savybes. Jie yra gyvybingesni, negu išauginti iš sėklų, surinktų nuo senų medžių. Dekoratyvinėje sodininkystėje šis požiūris yra labai svarbus ir visada taikytinas. Jaunesni medžiai ne tik subrandina aukštesnės kokybės sėklas, bet ir gausiau dera. Sėkliniais parenkami sveiki, tiesūs, gerai išsivystę medžiai, ir tik iš jų sėklų išauginti augalai turės geras paveldimumo savybes. Nerenkama sėklų nuo sergančių arba kenkėjų smarkiai sužalotų medžių.
Daugeliu atvejų reikia rinkti visiškai subrendusias sėklas ar vaisius. Subrendimo laipsnį dažnai nusako išoriniai požymiai, kurie įvairiems vaisiams būna skirtingi.
Vaisiai yra sultingi ir sausi. Sultingieji skirstomi į uogas ir kaulavaisius. Uogos apyvaisis yra visas sultingas ir jame esti paprastai daug sėklų, pavyzdžiui, serbentų, sausmedžių, šeivamedžių. Sėkloms subrendus, apyvaisis pasidaro minkštas ir įgauna ryškią rausvą, melsvą ar kitokią spalvą.
Kaulavaisių apyvaisis yra dažniausiai sultingas (slyvų), rečiau—apysausis (riešutmedžių, migdolų). Apyvaisio viduje randamos viena ar kelios su kietais, sumedėjusiais lukštais sėklos, vadinamos kauliukais. Sėklų subrendimą rodo minkšti, sultingi, ryškių spalvų apyvaisiai. Migdolų, riešutmedžių apyvaisiai įgauna gelsvą spalvą.
Daugelis subrendusių sėklų (geltonojo žirnmedžio, tujų, guobinių, sidabrinio klevo, ąžuolų) tuoj pat krinta žemėn. Taigi jų rinkimo laikas sutampa su kritimo laiku. Kitų medžių bei krūmų rūšių (kai kurių pušų, uosių, baltojo vikmedžio, daugumos klevų, skroblo) subrendusios sėklos dar ilgai palieka ant motininių augalų ir todėl gali būti renkamos nepaisant kritimo terminų. Tačiau pastebėta, kad kai kurių sėklų sėkmingam dygimui turi įtakos jų rinkimo ir sėjimo laikas. Rugpiūčio mėnesį surinktos dar neatsidariusiomis dėžutėmis karpuotojo ožekšnio sėklos ir tuoj pasėtos, pavasarį sudygsta žymiai geriau, negu surinktos rugsėjo—spalio mėnesiais. Panašūs rezultatai gaunami, anksčiau renkant ir tuoj pašė j ant gudobelių, dygiosios kryklės, kaulenių, erškėtrožių, liepų sėklas. Nustatyti pastovų sėkloms rinkti laiką negalima, nes, priklausomai nuo oro sąlygų, vienais metais jos gali pribręsti anksčiau, kitais — vėliau. Netgi tais pačiais metais įvairiose vietose jos pribręsta skirtingu laiku. Anksčiau sėklas subrandina pavieniui augamieji medžiai ar krūmai, vėliau — medynai. Sėklų subrendimo laikas šiauriniuose ir pietiniuose mūsų respublikos rajonuose skiriasi (pietuose jos subręsta 2—3 savaitėmis anksčiau). Įtakos turi ir dirvožemio sąlygos.
Sėklos renkamos įvairiai. Dažniausiai tenka rinkti ant medžių ar krūmų besilaikančias, rečiau (ąžuolų, kaštanų, riešutmedžių) žemėn nukritusias sėklas. Nuo medžių ar aukštų krūmų renkama, užlipus kopėčiomis su atramomis. Negalima lipti į medžius, ypač j spygliuočius, kratyti juos, daužant kuo nors į liemenį. Neleistina piaustyti šakučių. Renkant sėklas nuo žemės, nereikia rinkti anksčiausiai krentančių, nes jos paprastai esti nesveikos, vabzdžių sužalotos. Klevų, uosių, bukų sėklas parkuose galima sparčiai rinkti, Sušluojant nukritusias takeliuose.
Sėklos valymas. Surinktas sėklas reikia pradžiovinti, laikant keletą dienų sausoje patalpoje paskleistas iki 5 cm storio sluoksniu. Negalima jų perdžiovinti, nes sumažės daigumas. Po to sėklos valomos, pašalinant apyvaisius, kankorėžius, lapus, šiukšles ir pažeistas ar tuščias sėklas. Surinkti nuo žemės buko, skroblo riešulėliai, ąžuolo gilės atskiriami nuo šiukšlių, sijojant pro metalinius Sietus. Baltažiedžio vikmedžio ankštys kuliamos, ir sėklos išvėtomos. Panašiai atskiriami liepų sėklakočiai. Lanksvų, jazminų, hortenzijų vaisiai džiovinami sausoje patalpoje, greit atsidaro ir išberia sėklas, kurios gana lengvai išsijojamos. Kaulavaisiai grūdami mediniuose kubiluose (grūstuvėse), ir sėklos nuplaunamos vandeniu. Uogos trinamos pro metalinį sietą, o sėklos taip pat nuplaunamos vandeniu. Daugumos rūšių sveikos sėklos vandenyje skęsta, o tuščios ar pažeistos kyla į paviršių. Taip atrenkamos pilnavertės sėklos. Tačiau ne visada tuo galima pasinaudoti, nes į paviršių kyla ir kai kurios sveikos sėklos. Spygliuočių kankorėžiai aižomi specialiose aižyklose arba mažais kiekiais — šiltose, sausose patalpose. Kylant temperatūrai, išgaruoja daugiau drėgmės, dėl to atsilenkia kankorėžių žvynai ir išbyra sėklos. Kelti temperatūrą galima tik palaipsniui ir iki tam tikros ribos: paprastosios pušies sėkloms —ne aukščiau kaip 50—55°, paprastosios eglės — 45° ir Slbliinio maumedžio—40—50°. Aukštesnė temperatūra sumažina daigumą. Tujų, puskiparisių kankorėžiai lengvai išsiaižo kambario temperatūros patalpoje. Sėklos išsijojamos pro metalinius sietus.
Sekios laikymas. Surinkta ir išvalyta sėkla ne visuomet tuoj pat iėjama. Dažnai reikia ją laikyti nepasėtą iki pavasario, o kartais, bandymų tikslais arba norint turėti daigų nesėkliniais metais, ir ilgiau, Geriausias daigumas yra šviežiai surinktų sėklų, o jis mažėja, sėklas laikant. Daigumą praranda ne visos sėklos vienodai greitai, Pušies ir eglės sėkla pradeda nustoti daigumo tik po4—6 metų, kai tuo tarpu gluosnių, topolių — po 1—2 mėnesių.. Didžiausios įtakos daigumui turi sėklos laikymo sąlygos. Yra nustatyta, kad sėkla tuo greičiau netenka daigumo, kuo ilgiau ji veikiama nepastovios temperatūros ir oro drėgmės. Laikant ją hermetiškai uždarytuose induose, sulaikomas daigumo mažėjimas. Spygliuočių sėkla, skirta sėti tais pačiais metais, laikoma sausose vėdinamose patalpose medžiaginiuose maišuose. Laikomą ilgiau sėklą reikia supilti į sandariai užkemšamus (kamščiai apliejanti vašku ar laku) stiklinius indus ir pastatyti į 0—5° temperatūros, patalpas. Lapuočių medžių ir krūmų sėklą per žiemą galima laikyti stikliniuose induose arba sausuose rūsiuose, svirnuose medžiaginiuose maišuose. Taip laikoma geltonojo žirnmedžio, baltojovikmedžio, pūslių, beržų, alyvų sėkla. Kitų augalų sėklą reikia arba sėti tuoj surinktą, arba stratifikuoti.
Sėklos stratifikavimas. Daugelio lapuočių medžių ir krūmų (daugelio klevų, paprastojo uosio, skroblo, šermukšnių) pavasarį pasėtos sėklos sudygsta tik sekančiais metais, o kai kurių rūšių, (gudobelių, kaulenių, erškėčių, liepų) — net trečiaisiais metais. Tokias sėklas prieš sėjant reikia taip paruošti, kad pasėtos jos greitai ir vienodai sudygtų. Sėklos paruošiamos stratifikavimo (lotyniškai stratus — sluoksniuotas) metodu, kuris pagrįstas optimalių gemalui sudygti sąlygų sudarymu. Stratifikavimui naudojamas rupus, švarus smėlis arba išsijoti durpių trupinėliai. Vienas ar kitas maišomas su sėklomis, imant 1 dalį sėklų ir 3 dalis sudrėkinto smėlio arba durpių. Toks mišinys supilamas į medines dėžes,, kurios yra iki 30—40 cm gylio ir sienelėse bei dugne turi 0,5 cm skersmens skylutes. Dėžės pastatomos į 2—5° temperatūros rūsius. Kas 10—15 dienų mišiniai iš dėžių išpilami, sudrėkinami švariu vandeniu, o dėžės išvalomos. Sėkloms pradėjus dygti, dėžės išnešamos į lauką ir apmetamos iki 1 m storio sniego sluoksniu, arba dar geriau, kai sustatomos j iš anksto paruoštas sniego duobes (aukštesnėje vietoje rudenį iškasama iki 80 cm gylio duobė, o žiemą joje periodiškai suminamas sniegas, ir taip jis išsilaiko iki vėlyvo pavasario, kai jau sėklas galima sėti).
Neturint rūsių, sėklą galima stratifikuoti gerai drenuotose dirvose specialiai iškastose ir paruoštose duobėse — tranšėjose. Jos apdengiamos iki 25 cm storio šiaudų sluoksniu. Temperatūra dažnai tikrinama; ji turi būti palaikoma truputį aukštesnė kaip 0°.
Ne visų medžių ir krūmų rūšių sėklą reikia vienodai ilgai stratifikuoti. Reikia pastebėti, kad stratifikavimo laikas ir temperatūra kartais yra siūlomi skirtingi. Tai yra dėl to, kad kai kurių sėklų stratifikavimas dar nėra pilnai ištirtas, be to, tam įtakos turi vietiniai klimato ypatumai.
Ąžuolų, kaštanų, vikmedžių, žirnmedžių, daugumos spygliuočių sėklų stratifikuoti nereikia. Joms kartais naudojami kitokie paruošimo būdai. Baltojo vikmedžio sėklos užpilamos verdančiu vandeniu ir jame paliekamos 1 parą, o po to tuoj sėjama. Guobinių, geltonojo žirnmedžio, alyvų ir spygliuočių sėklos prieš sėjimąmirkomos kambario temperatūros vandenyje: guobinių—15— 20 valandų, uosialapio klevo — 2 paras, pušų, eglių, sibirinio maumedžio — 24 valandas. Taip paruoštos sėklos greičiau sudygsta.
Sėja
Lysvių paruošimas. Medžių ir krūmų sėkla dažniausiai sėjama j lysves, nes daigus reikia kruopščiai prižiūrėti, o lysvėse tai patogiausia atlikti. Lysvės daromos 1 m pločio, 20—25 m ilgio, o aukštis—įvairus. Sunkesnėse ir drėgnesnėse dirvose lysvės daromos apie 20 cm aukščio, lengvesnėse — apie 10 cm. Aukštesnėse lysvėse greičiau nuteka vanduo, ir todėl dirva jose greičiau įšyla. Tarp lysvių takeliai paliekami iki 0,4 m pločio. Lysvių kryptis paprastai sutampa su sėjomainos laukų kelių kryptimi. Auginant daigus, kuriems reikia pavėsio, geriau lysves daryti vakarų kryptimi.
Prieš darant lysves, dirva turi būti labai kruopščiai įdirbta. Daigyne reikia arti 20—25 cm gyliu. Pastebėta, kad kuo giliau supurenama dirva, tuo giliau daigai leidžia šaknis. Pavyzdžiui, dirvoje, įdirbtoje 18 cm gyliu, dvimečių daigų šaknų daugiausia buvo 23 cm gylyje, o įdirbtoje 36 cm gyliu—30—31 cm. Tai yra nepageidautina, nes daigus ilgesnėmis šaknimis sunkiau iškasti ir persodinti. Gilesnis už normalų dirvos įdirbimas teigiamai daigų augimui taip pat neatsiliepia. Toje pačioje dirvoje, įdirbtoje 36 ir 50 cm gyliu, pušies daigų stiebų ilgis ir svoris buvo mažesnis, kaip įdirbtoje 18 cm gyliu. Svarbu, kad būtų išlygintas dirvos paviršius, nes daigai yra labai jautrūs drėgmės pertekliui ir įdubimuose išmirksta. Sunkaus priemolio ar molio dirvose ant lysvių patartina užpilti nors 2—3 cm storio smėlio sluoksnį ir geležiniais grėbliais įterpti jį 5—10 cm gyliu. Tai pagerins sąlygas sėkloms dygti. Lysves reikia ruošti prieš pat sėją.
Sėjos laikas. Sėklų sudygimui ir daigų augimui didelės reikšmės turi sėjos laikas. Todėl svarbu žinoti, kada vienas ar kitas sėklas reikia sėti. Daugiausia sėklų sėjama rudenį ir pavasarį, mažiau — vasarą. Mičiurinas mokė, kad geriausia sėklas sėti tuoj pat, kai jos subręsta, o jei tokia sėja negalima, tai sėti rudenį. Tiek rudeninė, tiek ir pavasarinė sėja turi savo pranašumų ir savo trūkumų. Pavasarį pasėtų sėklų nesugraužia pelės, dirva nespėja labiau suslūgti, ir daigai lengviau prasikala į paviršių. Tačiau pavasari sunkesnė pasėlių priežiūra, ypač jei dar sėjama pavėluotai. Juos būtina mulčiuoti, gausiai laistyti vandeniu. Reikalingas stratifikavimo sėklas pavasarį galima sėti tik stratifikuotas. Be to, pavasarinės sėjos laikas, priklausomai nuo oro sąlygų, kartais gali būti trumpas, o darbų medelyne tuo metu daug.
Rudenį daugumos medžių ir krūmų rūšių sėklas galima sėti nestratifikuotas. Tačiau rudenį pasėtas sėklas gali suėsti pelės ar kiti graužikai. Gilės, kaštanai, bukų riešutėliai, esant plonai sniego dangai, sušąla. Be to, rudenį reikėtų vengti sėti tų augalųsėklas, kurių daigai yra jautrūs šalnoms (ąžuolų, trakinio klevo, eglių, pocūgių, maumedžių).
Yra ankstyvoji ir vėlyvoji rudeninė sėja. Ankstyvoji — taikoma toms sėkloms, kurios turi ilgai stratifikuotis. Taip sėjamos, kaip jau buvo minėta, anksčiau surinktos gudobelių, kaulenių, erškėčių, liepų sėklos. Vėlai rudenį (prieš pat užšąlant, maždaug spalio pabaigoje—lapkričio mėnesį) sėjamos nestratifikuotinos sėklos, nes, pasėtos kiek anksčiau, jos iki šalčių dar spėtų sudygti ir daigai žiemą žūtų.
Vasarą sėjamos tos sėklos, kurių nereikia iš anksto paruošti, o laikomos greitai nustoja daigumo. Pavyzdžiui, anksti vasarą (gegužės—birželio mėnesį) subręsta guobinių, gluosnių, topolių, sidabrinio klevo sėklos. Surinktas sėklas reikia kuo skubiau pasėti. Pasėjus vagutės gausiai palaistomos, mulčiuojamos samanomis, piuvenomis, išsijotais durpių trupinėliais ar mulčiaus popieriumi. Be to, reikia sudaryti pavėsį. Sėklos paprastai greitai sudygsta, ir daigai iki rudens gerai išsivysto bei sumedėja.
Sėjos būdai. Dažniausiai sėklos sėjamos į lysves. Jose galima sėti eilutėmis ir pakrikai. Sėjant eilutėmis, vagutės daromos skersai arba išilgai lysvės. Daigų augimui vagučių kryptis skirtingos įtakos neturi. Atstumai tarp skersinių ir išilginių vagučių paliekami paprastai nuo 15 iki 25 cm pločio. Jie priklauso nuo daigų ,iup,inimo laiko, jų priežiūros būdų. Lėčiau augantiems, pavyzdžiui, spygliuočių, daigams atstumai tarp vagučių gali būti mažesni, 0 greičiau augantiems — didesni. Tačiau jie negali būti mažesni už kauptuko ar noragėlio plotį. Vagutės padaromos įvairiais ženkli ntuvais — voleliais, sėjamaisiais rėmais, virbaliniais ženklintuvais, sėjimo lenta. Voleliai vartojami skersinėms ir išilginėms vagutėms daryti, sėjamieji rėmai — tik skersinėms vagutėms daryti, o virbaliniai ženklintuvai — ir skersinėms, ir išilginėms. Naudojama ir sėjimo lenta. Tai paprasta 1 m ilgio lenta. Su ja daromos, įspaudžiant į lysvę išilginę jos briauną, skersinės vagutės laisvai pasirenkamais atstumais. Ženklintuvais padarytos vagutės prieš sėją paprastai dar pataisomos kauptukais, palyginamos ar pagilinamos. Siauras vagutes reikia paplatinti — padidėja daigų maitinimosi plotai, mažiau susipina jų šaknys.
Dekoratyvinės sodininkystės medelynuose dažniau sėjama skersinėse vagutėse. Jose patogiau daigus prižiūrėti: purenti dirvą Ąžuolų, riešutmedžių, kaštanų sėklos sėjamos 4—6 cm gylyje; ievų, bukų, skroblų, sibirinės pušies — 3 cm gylyje; kaulenių, guditiilių, liepų, erškėčių, alyvų, žirnmedžių — 2 cm gylyje. Eglių, pūlių, maumedžių, šermukšnių, guobinių sėklos įterpiamos ii,’i ‘.>. nu gylyje. Smulkiausios sėklos — lanksvų, jazminų, beriti — tik lengvai užbarstomos paruošta su durpėmis ar smėliu žeme Visas sėklas galima užberti storesniu sluoksniu, jei į žemęBaugiau primaišoma smėlio ar durpių trupinėlių.
Sunkesnėse dirvose sėklos įterpiamos sekliau, o lengvesnėse — giliau. Giliau įterpiama, sėjant pavasarį, sekliau — rudenį.
Daigų auginimas
Pasėlių priežiūrą iki jų sudygimo sudaro priemonės, skirtosdrėgmei palaikyti paviršiniame dirvos sluoksnyje. Tai laistymas, lysvių pridengimas ir dirvos purenimas. Gausus laistymas pagreitina sėklų dygimą. Laistyti nereikia tik vėlai rudenį pasėtų sėklų.. Lysvės pridengiamos (mulčiuojamos) samanomis, piuvenomis, durpių trupinėliais, šiaudais, eglių šakomis ar mulčiaus popieriumi, kuris pastaruoju metu vis plačiau naudojamas. Jei lysvės nepridengiamos, dirvos paviršių tenka dažniau purenti. Purenant suardomi dirvos kapiliarai, mažiau išgaruoja vandens ir pagerėja oro sųlygos dirvoje.
Pasirodžiusiems daigams stengiamasi sudaryti kuo palankesnes sąlygas, kad jie gerai augtų. Tai pasiekiama šiomis priemonėmis.” sudarant daigams pavėsį, ravint, purenant, laistant bei tręšiant dirvą.
Pavėsio sudarymas daigams. Sėkloms dygstant, samanų ar kitokia priedanga palaipsniui šalinama. Tuo pačiu metu daigams Hiidaromas pavėsis. Dėl to lėčiau džiūsta dirva, daigai apsaugomi nuo nudegimo. Pavėsiui sudaryti naudojami specialiai paruošti mediniai skydai (1X1 arba 2X1 m dydžio). Jie statomi pietinėje lysvės pusėje, pasvirę į lysvę 45° kampu arba horizontaliai įtvirtinami ant neaukštų kuoliukų virš lysvės.
Daigams pavėsis sudaromas maždaug 1—1,5 mėnesio. Ūkanotomis dienomis skydus geriau nuimti. Dirvos ravėjimas ir purenimas. Anksti pavasarį tik pasirodžiusios piktžolės ravimos, o tuo pačiu purenama ir dirva. Iš rudens, pasėtos sėklos nors iki žiemos ir nesudygsta, tačiau piktžoles ravėti ir dirvą purenti vis tiek reikia. Ravėti geriau drėgnoje dirvoje,, nes tada lengviau išraunamos piktžolės. Tarpueiliuose dirva purenama iki 8—12 cm gylio, o piktžolių šaknys išraunamos. Kai piktžolės vėl pasirodo arba susidaro ant dirvos pluta, reikia dirvą ravėti ir purenti. Per vegetacijos laikotarpį vienamečius daigus tenka ravėti ir purenti vidutiniškai 5—6 kartus, o dvimečius — 4—5 kartus. Purenimui naudojami įvairaus tipo rankiniai kauptukai iki 1 m ilgio koteliais. Patogiausias šiam darbui tridantis su plokščia peilio pavidalo dalimi kauptukas šakė. Naudojami irrankiniai su vienu ar dviem ratais planetai. Dideliuose medelynuose, nelysviniuose pasėliuose, tarpueiliai purenami mechanizuotai. Visais atvejais eilutėse piktžolės ravimos rankomis. Daigynuose piktžoles bandoma naikinti ir cheminiu būdu — specialiais preparatais.
Daigų laistymas. Mūsų klimatinėmis sąlygomis daigus reikia laistyti visose dirvose. Drėgnoje dirvoje augalai lengviau Įsisavina maisto medžiagas ir todėl sparčiau auga. Pastebėta, kad laistomi daigai lengviau pakelia persodinimą. Skirtingų rūšių daigams drėgmės reikia nevienodai. Gausiau laistyti reikia daugumos spygliuočių, lanksvų, jazminų, liepų, guobinių, beržų daigus, mažiau — paprastosios pušies, baltojo vikmedžio, uosialapio klevo, ąžuolų, nes vieniems drėgmės reikia mažiau, o kitų šaknys auga giliau. Geriausiai tinka upių, ežerų, tvenkinių vanduo. Laistyti geriau rečiau, bet gausiau (į 1 m2 ne mažiau kaip 1,5—2 kibirus vandens). Jokių nustatytų laistymo grafikų negalima naudoti, o laistoma tik esant reikalui. Dažniau reikia laistyti vasaros pradžioje, o antrojoje vasaros pusėje ir rudenį — paprastai visiškai nereikia. Geriausia laistyti vakare arba anksti rytą.
Daigų tręšimas. Pavasarį ir vasaros pradžioje daigus galima tręšti srutomis arba mineralinėmis azoto trąšomis. Atskiestos srutos (1 dalis srutų ir 3—4 dalys vandens) liejamos į tarpueiliuose padarytas 3—4 cm gylio vagutes. Liejimo norma— 1 kibiras srutų 3—4 išilginiams metrams. Pirmą kartą srutomis galima laistyti, praėjus ne mažiau kaip 2—3 savaitėms po masinio daigų pasirodymo. Tai kartojama dar 2—3 kartus kas 2—3 savaitės. Palaisčius vagutės užbarstomos žemėmis. Mineralinėmis trąšomis tręšiama, pra ėjus tuip pat ne mažiau kaip 2—3 savaitėms po masinio daigų pasirodymo. Jos beriamos, esant drėgnai dirvai, taip pat į 3—4 cm yyllo vagutes ir užpilamos žemėmis. Tręšimo normos, priklausomai nuo tręšimo gausumo rudenį, vidutiniškai yra tokios: azoto 10—15 kg, fosforo 15—20 kg 1 ha. Mineralinių trąšų tirpalais pavasarį ir vasaros pradžioje galima tręšti 2—3 kartus, kartojant kas2,5—3 savaitės. Tirpalo koncentracija turi būti ne aukštesnė kaip 0,3%.
Labai atsargiai mineralinėmis trąšomis galima tręšti ir spygliuočių daigus. Jie tręšiami dažniau, bet žymiai mažesniais kiekiais, negu lapuočiai.
Daigų retinimas. Labai tankius daigus reikia retinti, kad likusiems pagerėtų augimo sąlygos. Retinti geriau kuo anksčiau, tik pasirodžius tikriesiems lapeliams. Silpnesni daigai išraunami arba Iškerpami. Po retinimo daigai palaistomi vandeniu.
Daigų pikavimas. Norint sustiprinti jaunų daigų šaknis, jie persodinami arba pikuojami.
Pikavimui skirti daigai auginami dažniausiai dėžutėse, kurios laikomos šiltnamiuose arba inspektuose. Sėklos sėjamos tankiau, negu normaliai. Kai susiformuoja pirmoji tikrųjų lapelių pora, daigai pradedami pikuoti. Jei pikuojami labiau paaugę daigai, jie blogiau prigyja.
Prieš iškasant daigai gausiai palaistomi vandeniu. Kasama mažais kastuvėliais. Iškeliama iš karto daug daigų. Jie dedami į dėžutes su skysta žemių tyrele ir paunksmėje rūšiuojami, atmetant .silpnesniuosius. Pikavimui paliktų daigų ilgosios šaknelės patrumpinamos aštriu peiliu ar žirklėmis, nupiaunant 1—1,5 cm ilgio galus. Sodinimui skirtos lysvės kruopščiai supurenamos ir gausiai palaistomos vandeniu. Sunkesnėse dirvose, nors iki 10—15 cm gylio, reikia įterpti smėlio. Lysvių paviršius išlyginamas ir suženklinamas nustatytais sodinimo atstumais. Priklausomai nuo augalų rūšies ir daigų auginimo laiko, atstumai tarp eilučių daromi 20—30 cm, o eilutėse—vlO—15 cm.
Duobutės daromos kuoliuku. Įsmeigtas kuoliukas truputį pasukinėjamas, kad, jį traukiant, į duobutę nepribyrėtų žemių. Daigas, kad neužsilenktų šaknelės, įstatomas į duobutę ir tuo pačiu kuoliuku prispaudžiamos žemės. Prispausti žemes prie šaknelių labai svarbu, nes, likus oro tarpui, šaknys išdžius. Kad taip neatsitiktų, patikrinama, lengvai patraukiant daigą į viršų. Jis neturi išsitraukti. Išpikuoti daigai gausiai palaistomi vandeniu, o saulėtomis dienomis— sudaromas pavėsis. Tarpueiliai mulčiuojami pūdiniu arba durpėmis. Po 2—3 savaičių pikuoti daigai gali būti patręšti praskiestomis srutomis arba 0,3% amonio salietros tirpalu. Vėliau jie prižiūrimi taip pat, kaip ir nepikuotieji, išskyrus tai, kad dažniau laistomi vandeniu.
Pikuojant svarbu daigus pasodinti tokiame gylyje, kokiame jie augo prieš tai. Giliau pasodinti jie gali pūti, o sekliau — džiūti. Geriau pikuoti ūkanotomis dienomis arba vakarais. Kadangi pikaviniui ri.Mkin nemažai alidaus ir kruopštaus darbo, I n i pikuojami tik vertingesnių augalų daigai.
Šaknų patrumpinimas. Daigams, kurių pagrindinės šaknys giliai auga (riešutmedžių), galima patrumpinti, jų nepikuojant, bet nupjaunant dirvoje. Šaknys nupiaunamos 10—12 cm gylyje specialiu peiliu arba labai aštriu kastuvu. Nelysviniuose pasėliuose lam naudojamas peilis — lankena,— kurį galima įmontuoti į dviračio planeto rėmą. Šaknis patrumpinus, daigai gausiai palaistomi. vandeniu.
Daigų priežiūra antraisiais metais. Lėčiau augantieji daigai daigyne auginami 2 ir net 3 metus. Per šiuos metus jie prižiūrimi panašiai kaip ir pirmaisiais metais. Skirtumas tas, kad juos galima gausiau tręšti, rečiau laistyti, ravėti ir purenti dirvą, o pavėsį teikia sudaryti, tik esant karštam saulėtam orui. Be to, žiemą sušaldama žemė daigus dažnai iškelia į paviršių. Atlydžio metu dirva suslūgsta, o daigas palieka iškeltas. Kartu nutraukomos •smulkiosios šaknelės. Taigi tenka kovoti su daigų iškilnojimu. Togalima išvengti, anksti pavasarį šalinant iš daigyno vandenį. Pradėjus sniegui tirpti, jame kasami grioveliai, kuriais nuteka besirenkantis vanduo. Grioveliai vis atnaujinami, gilinami ir prižiūrimi, kol dirva išdžiūsta. Iškeltus daigus reikia apipilti žemėmis ir apspausti. Labiau iškilnojami daigai sunkiose dirvose.
Daigų iškasimas, laikymas ir pervežimas. Daigai kasami rudenį,, pasibaigus vegetacijos laikotarpiui, arba pavasarį, dar neprasidėjus vegetacijai, nes ramybės laikotarpiu persodinti augalai geriausiai prigyja. Kasama paprastai kastuvais. Šalia daigų eilutės 10 cm atstumu iškasamas 25—30 cm gylio griovelis ir maždaug lame pačiame gylyje kastuvu nukertamos šaknys (paveiksle parodyta rodykle). Po to vertikaliai smeigiamas kastuvas kitoje eilutės pusėje, Ir daigai Išverčiami į griovelį. Vienaeiliuose ir juostiniuose pasėliuose kasama mechanizuotai, panaudojant plūgus.
Esant reikalui, iškasti daigai rūšiuojami pagal aukštį, šaknies kaklelio storį, šaknų išsivystymą (VVST 331755). Tam panaudojami įvairūs matavimo šablonai. Kai kurių daigų kokybės rodikliai pateikti 6 lentelėje.
Daigai laikomi prikasti žemėje. Laikinai juos prikasti iki sodinimo galima bet kur, o laikant per žiemą, reikia prikasti pakilioje, sausesnėje, apsaugotoje nuo vėjų vietoje. Griovelis kasamas iki 30—40 cm gylio. Daigai viena eilė lygiai sudedami ant griovelio šono ir maždaug iki pusės stiebelių ilgio apmetami žemėmis, kurios imamos, toliau kasant griovelį. Žemės prie šaknų prispaudžiamos kojomis. Toliau vėl dedami daigai, apipilami žemėmis
ir t. t. Jautresni šalčiui daigai, pradėjus šalti, uždengiami eglių Sakomis. Nerekomenduotina laikyti prikastus per žiemą spygliuočių daigus.
Nedideliais atstumais pervežami vežimais ar automašinomis daigai surišami į nedidelius ryšulėlius, ir šaknys pridengiamos drėgnomis samanomis ar šiaudais. Vežamus toliau daigus reikia iiiriŠti į plaušines ar sudėti į pintines su samanomis. Vežamus ryšulius reikia laistyti vandeniu.
Daigų persodinimas. Daigai dažniausiai persodinami anksti pavasarį. Tai ypač svarbu, juos sodinant sunkesnėse ir drėgnesnėse dirvose, kur yra pavojus, kad bus ISkilnoti, o lengvuose, sausuose prjesmėliuose daigus geriau sodinti rudenį.
Prieš sodinant iškasimo metu Hužalotos šaknys apipiaustomos aštriu peiliu. Lapuočių daigams kartu sutrumpinamos ir pagrindinės ilgosios šaknelės. Po to jos pamirkomos karvės mėšlo ir molio tyrėje. Sodinama Kolesovo kardu. Smeigiant jį žemyn, padaromas plyšys, į kurį įstatomas daigas ir tuo pačiu kardu prie šaknų prispaudžiamos žemės. Reikia žiūrėti, kad šaknys nebūtų užlenktos ir kad šaknies kaklelis būtų ties dirvos paviršiumi. Sodinimo metu patogiausia daigus laikyti ir nešioti specialiai tam įkirtose dėžutėse. Kad neapdžiūtų šaknelės, jos pridengiamos drėgnomis samanomis. Tai labai svarbu pavasarį, ypatingai saulėtomis ir vėjuotomis dienomis.
Medžių ir krūmų formavimo skyriuose daigai sodinami eilėmis pagal ištemptą vielą. Sodinimo atstumai paženklinami stumdomais ant vielos žiedais. Ištempta viela keliose vietose prismeigiama mediniais kabliukais. Sodinant daigų stiebeliai prie vielos priglaudžiami. Atstumus tarp eilių galima pažymėti, sklypo galuose ištempiant panašiai paruoštas kitas vielas. Pasodinti daigai gausiai palaistomi ir apkaupiami. Dirva tarpueiliuose supurenama, nes sodinimo metu ji paprastai sumindoma.
Vegetatyvinis medžių ir krūmų dauginimas
Augalai turi tą savybę, kad gali regeneruoti (ataugti) iš paskirų savo dalių (ūglių, šaknų, lapų). Tai panaudojama, augalus dauginant, ir toks dauginimo būdas vadinamas vegetatyviniu.
Dekoratyviniai medžiai ir krūmai dažnai dauginami vegetatyviniu būdu. Vegetatyviškai padauginti individai išlaiko visas motininio augalo savybes. Tai svarbu, dauginant sodinių formų augalus. Kai kurie krūmai, padauginti vegetatyviškai, pirmaisiais metais auga sparčiau už sėklinius. Taigi medelyne juos galima išauginti per trumpesnį laiką. Yra įvežtinių augalų, kurie pas mus sėklų nesubrandina arba jų visiškai neduoda. Juos galima padauginti tik vegetatyviškai. Yra žinoma keletas vegetatyvinio dauginimo būdų: dauginimas šaknų atžalomis, ūglių atlankomis, krūmų dalijimu, ūgliais, gyvašaknėmis, skiepijimu.
Dauginimas šaknų atžalomis
Iš šaknų išaugę ūgliai vadinami atžalomis. Jos dažniausiai išauga iš nestorų (0,5—1,5 cm skersmens), dirvos paviršiuje esančių šaknų, rečiau (vyšnių, slyvų)—iš giliau esančių šaknų. Jaunos atžalos paprastai labai sparčiai auga, jų lapai būna žymiai didesni už normalius ir netipiškos formos. Tačiau jos savo šaknų gali neturėti net kelerius metus. Tokios atžalos rudenį arba anksti pavasarį
Iškasamos su motininio augalo Šaknies dalimi ir pasodinamos purioje dirvoje medžių ar krūmų formuvlmo skyriuose. Taip galima dauginti daugelį topolių, vlkmedžius, sidabrinį žilakrūmį, šaltalankius, žagrenius, kai kurias lanksvas.
Dauginimas ūglių atlankomis
Atlanka vadiname prilenktą prie žemės ir įsišaknijusį ūglį ar šakutę, kuri iš pradžių auga motininio augalo maitinama. Atlankos geriau įsišaknija lengvesnėje dirvoje. Motininiai augalai dauginimui paruošiami anksti pavasarį, prieš vegetaciją, nuplaunant krūmus 5—8 cm, o medžius — 10—12 cm aukštyje virš žemės paviršiaus. Vasarą iš miegančių pumpurų išauga daug vešlių ūglių, kuriuos sekantį pavasarį jau galima prilenkti prie žemės. Yra keletas ūglių prilenkimo būdų. Daugelio krūmų ir medžių ūglius galima prilenkti į griovelius, iškastus prie motininio augalo. Ūglių viršūnes geriau pririšti prie kuolelių. Vijoklinių augalų ilgi rus galima prilenkti keliose vietose, juos gyvatiškai sulankstant. Plantacijose labiau naudotinas kiniškas ūglių išdėstymo būdas; anksti pavasarį dirva apie motininį augalą ūglių ilgio spinduliu nu purenama, išlyginama ir padaromi iki 2 cm gylio grioveliai, kuriuose išdėstoma ir pritvirtinama ūglių dalis. Jų viršūnės neatlenk lamos, o paliekamos prispaustos prie žemės. Išaugus 12—15 cm ilgio naujiems ūgliams, prilenktos ataugos iki 1/3 jų ilgio užberiamos puria drėgna žeme.
Ūglius galima apkaupti ir neprilenktus. Vasarą apkaupiami tų pačių metų ūgliai, kai jie esti iki 30 cm ilgio. Virš žemės paliekama lh—2h jų ilgio.
Visais atvejais atlankos įsišaknija per 1—2 metus. Tada jos .itskiriamos nuo motininių augalų ir sodinamos medelyne.
Ūglių atlankomis galima padauginti daugelį medžių ir krūmų.
Dauginimas krūmų dalijimu
Kai kuriuos krūmus (lanksvas, jazminus, meškytes) galima dauginti dalijimu; tai geriausia atlikti anksti pavasarį. Iškastas krūmas rankomis arba aštriu kastuvu suskirstomas į kelias dalis, sužalotos šaknys apipiaustomos ir iki 2/3 sutrumpinamos šakos. I’asodinus palaistomą heteroauksino tirpalu (1 tabletė heteroauksino 10 1 vandens).
Dauginimas ūgliais
Ūglis yra stiebo dalis, kuri pasodinta gali įsišaknyti ir išaugti atskiru augalu. Sodinami sumedėję ir nesumedėję, arba žali, ūgliai.
Sumedėję ūgliai dažniausiai_ ruošiami iš paskutiniųjų metų ūglio, rečiau iš senesnių šakučių. Ūgliai parenkami drūčiausi, visiškai sumedėję, nesužaloti, be žiedinių pumpurų, iš vidurio krūmo c.rba iš vidurinių medžio šakų. Motininis augalas turi būti sveikas. Dauginant dideliais kiekiais, motininiai augalai auginami specialiai lik ūgliams ruošti.
Ūgliai piaunami anksti pavasarį (kovo pradžioje), o šalčiams jautrių augalų — rudenį. Iki sodinimo jie laikomi ryšulėliuose po 50—100 drėgname smėlyje rūsiuose arba lauke po storoku sniego sluoksniu, dar uždengus šiaudais, eglių šakomis ar piuvenomis. Prie ryšulėlio pririšama etiketė, kurioje parašomas augalo pavadinimas arba eilės numeris ūglių registracijos knygoje.
Dirva ūgliams sodinti paruošiama iš anksto. Rudenį ji suariama 30—35 cm gyliu, o pavasarį kultivuojama ir akėjama. Lengvai įsišaknijantys ūgliai sodinami lygioje dirvoje eilėmis kas 10—15 cm vieni nuo kitų, paliekant 60—70 cm tarpueilius. Sunkiau įsišaknijantys ūgliai dažniau sodinami į lysves skersinėmis eilutėmis. Atstumai tarp eilučių paliekami 20—25 cm, o tarp ūglių
eilutėse — 5—10 cm. Topolių ir gluosnių ūglius galima iš karto sodinti medžių ir krūmų formavimo skyriuje ir nepersodinus auginti 3—4 metus. Tokiu atveju krūmų ūgliai sodinami eilėmis kas 35 cm vienas nuo kito, o medžių — kas 0,5 m. Atstumai _tarp eilių paliekami 0,8—1,0 m. Ūgliai sodinami kuoleliu arba Kolesovo kardu. Virš žemės paliekamas tik vienas pumpuras, o lengviau įsišaknijančių krūmų ūglių—du pumpurai. Pumpuras turi būti ties pačiu žemės paviršiumi. Sunkesnėse ir drėgnesnėse dirvose ūgliai sodinami nuožulniai, maždaug 45° kampu. Tokiu būdu jie yra arčiau dirvos paviršiaus ir esti mažesnis pavojus jiems supūti. Sausose smėlio dirvose ūgliai sodinami vertikaliai. Žemė apie juos suspaudžiama tuo pačiu kuoleliu ar Kolesovo kardu arba, pasodinus nuožulniai, su koja. Pasodintus ūglius reikia palaistyti vandeniu ir pridengti durpių ar samanų 2—3 cm storio sluoksniu. Labai gerai ūglius pridengti mulčiaus popieriumi. Jis pakelia 2—3° temperatūrą ir 1—3% drėgmę dirvos paviršiuje, apsaugo dirvą nuo suplakimo lietaus metu ir neleidžia augti piktžolėms. Dėl to ūgliai geriau įsišaknija ir beveik du kartus sparčiau auga. Jie laistomi, ir dirvos paviršius mulčiuojamas tol, kol atsiranda šaknys.
Taip dauginama daugelis gluosnių, topolių, serbentų, lanksvų, sedulų, vynvyčių, ligustrų, forzitijų.
Kai kurie gluosniai ir topoliai labai lengvai dauginami 3—4 ir daugiau metų amžiaus ūgliais — kuolais. Baltojo ir trapiojo gluosnių kuolai netgi lengviau įsišaknija. Kuolai ruošiami iki 2 m ilgio ir sodinami tiesiog į nuolatinę busimo medžio augimo vietą. Į sodinimo duobes įpilama purios, derlingos žemės. Retesnių augalų i rušių ir sunkiaui įsišaknijantys sumedėję ūgliai sodinami į šiltus inspektus arba šiltnamius. Cia galima sudaryti p.il.mkesnes sąlygas jiems įsišaknyti. Tuo atveju ūgliai ruošiami 5—15 cm ilgio iš 1—2 tarpubamblių. Sodinami jie kovo pabaigoje—balandžio pradžioje. Sodinama 5X5 arba 7X7 cm atstumais. Žemė paruošiama kiek galint lengvesnės mechaninės sudėties. Pasodinus palaistomą ir uždedami langai. Vėliau inspektai reguliariai vėdinami ir laistomi. Po 4—6 savaičių lapuočių ūgliai
įsišaknija ir pradeda augti. Gerai augančius galima persodinti Į lysves daigyne. Čia kurį laiką jie gausiau laistomi, o saulėtomis dienomis sudaromas pavėsis.
Sumedėjusiais ūgliais sėkmingai dauginama dygioji eglė. Ūgliai ruošiami taip pat anksti pavasarį ir sodinami šiltnamiuose j dėžutes. Temperatūra palaikoma 18—30° ribose. Sodinimo technika ir priežiūra tokia pati, kaip spygliuočių dauginimas vasarą žaliais ūgliais. Geriausiai šaknis sudaro trumpesni šoniniai ūgliai (iki 90%), blogiausiai — viršūniniai. Per žiemą įsišakniję ūgliai laikomi šviesioje 1—10° temperatūros patalpoje. Jie laistomi, ir žemės paviršius purenamas, o pavasarį persodinami į daigyną.
Daugumą dekoratyvinių medžių bei krūmų galima dauginti žaliais ūgliais, kurie sodinami į inspektus vasarą. Tai sudėtingesnis, daug rūpestingo darbo reikalaujantis augalų dauginimo būdas, tačiau dėl gero ūglių įsišaknijimo plačiai naudojamas.
Dauginimo žaliais ūgliais laikas priklauso nuo jų sumedėjimo laiko. Dauginti reikia, kai ūgliai pradeda medėti, tai būna birželio pabaigoje—liepos pradžioje. Jų viršūnės esti dar nesumedėjusios, žievė gležna, nesukamštėjusi. Kai kuriu rūšių, kaip liepų, alyvų, ūglius reikia ruošti dar iš augančių šūcučių. Motininiu
augalus gerinu parinkti sveikus, kiek galint jaunesnius. Ūglius imti gerai išsivysčiusius ir vėsioje patalpoje neatidėliojant supiaustyti. Pervežant juos galima laikyti arba pamerktus vandenyje, arba supakuotus į samanas, vatą ir kartkartėmis drėkinti.
Žaliųjų ūglių ilgis priklauso nuo tarpubamblių ilgio. Lapuočių medžių ir krūmų ūglį sudaro vienas, jlu, rečiau trys tarpubambliai ir esti vidutiniškai 4—10 cm ilgio. Ūgliai piaustomi aštriu peiliu arba skustuvu. Apatinis piūvis daromas prie pat pumpuro, o viršutinis — iki 0,5 cm aukščiau pumpuro. Lapą prie apatinio pumpuro galima pašalinti, o vieną, du prie viršutinių pumpurų — palikti.
Jie gamins šaknų sudarymui reikalingas medžiagas. Jei lapai dideli, juos galima apkarpyti, paliekant po pusę ar du trečdalius jų ploto, kad sumažėtų vandens išgarinimas.
Spygliuočių ūglį sudaro visas paskutiniųjų metų ūglis su vadinama „pėduke”. Ilgesnių kaip 8—10 cm ūglių reikia vengti.
Ūgliai sodinami į inspektus. Galima panaudoti tuos inspektus, kuriuose pavasarį augo sumedėję ūgliai. Į ruošiamą inspektą dedama iki 30 cm storio perpuvusio mėšlo arba medžių lapų ir pripilamas 12—15 cm puraus pūdinio su smėlio priemaiša sluoksnis. Paviršius išlyginamas, ir užpilama 4—5 cm išplauto rupaus smėlio. Nuo smėlio paviršiaus iki langų turi palikti apie 15—20 cm tarpas. Par uostas inspektas gausiai palaistomas vandeniu.
Sodinama eilutėmis kas 4—5 cm, paliekant 5 cm tarpueilius. Sodinimo gylis — iki 1—2 cm. Smėlį apie ūglius reikia suspausti. Pasodinti ūgliai apipurkščiami vandeniu, ir uždedami langai.
Inspektuose turi būti 20—28° temperatūra. Svarbu, kad temperatūra būtų pastovi. Pakilus temperatūrai aukščiau kaip 28°, Inspektus reikia pravėdinti. Naktį juos galima laikyti, uždengus šiaudinėmis pynėmis. Dažnai vėdinti negalima, ypač pirmą—antrą savaitę po pasodinimo. Karštomis saulėtomis dienomis, kad oras inspektuose per daug neįšiltų, patartina uždėti dvejus langus. Ūglių neturi veikti liesioginiai saulės spinduliai, nes, staigiai pakilus temperai Orai, jie gali žūti. Dėl to apatinėje langų rėmų pusėje reikia ištempti marlę, tačiau dažniausiai langų stiklai aplepami kalkėmis ar moliu, o vidurdienį dar uždedama šiaudų pynės ar skydai.
Inspektuose turi būti drėgna. Tam langų rėmai ant dėžių uždedami sandariai. Ūgliai apie 3—5 kartus per dieną apipurkščiami vandeniu. Smėlio paviršius neturi išdžiūti, o ant šakučių turi laikytis „rasa”. Purkštimui geriausia naudoti rankinius
purkštuvus. Retkarčiais, kad nebūtų pelėsinių grybų, inspektus t>alima palaistyti 0,1% kalio permanganato tirpalu. Pūvančius ir sudžiūvusius ūglius reikia šalinti.
Pradėjus ūgliams šaknytis (lapuočių maždaug po 3—4 savaičių, spygliuočių vėliau), inspektus reikia daugiau vėdinti, o ūglius rečiau purkšti. Jiems gerokai paaugus, langų rėmus galima nuimti ir uždėti, tik pablogėjus Orui.
Ne visi ūgliai vienodai greitai įsišaknija, todėl tuo pačiu laiku jie negali būti vienodai prižiūrimi. Vieni greitai įsišaknija ir pradeda augti (reikia daugiau vėdinti inspektą), o kitiems dar ilgą laiką bus reikalingas šiltesnis drėgnas oras. Taigi ūglius reikia sugrupuoti į maždaug vienodai lengvai ar sunkiai įsišaknijančius ir sodinti atskiruose, vienas nuo kito atskirtuose languose. Prie kiekvienos skirtingų Ūglių grupės įdedamas termometras. Tokiu būdu įvairiu rusiu uglinms bus galima sudaryti optimalias sąlygas įsišaknijimui. Iš lapuočių sudaro lengvai šaknis jazminų, šeivamedžių, sausmedžių, putinų, kai kurių rožių ūgliai, sunkiau—alyvų, liepų, klevų, gudobelių ir daugelio kitų medžių ūgliai. Pastaruosius reikia auginti atskirai. Taip pat atskirame lange reikia auginti ir spygliuočių ūglius.
Rudenį galima persodinti tik gerai augusius ir gausias šaknis turinčius lapuočių ūglius. Persodinti tų pačių metų rudenį spygliuočių ūgliai prigyja labai blogai. Žiemai juos geriau palikti inspekte ir, pradėjus šalti, uždengti eglių šakomis. Kad į inspektą nepritekėtų vandens, šalia jo reikia iškasti griovį vandeniui nuleisti. Pavasarį spygliuočių ir likę lapuočių ūgliai persodinami į lysves daigyno vegetatyvinio dauginimo poskyryje, o sunkiau įsišaknijančių rūšių — paliekami inspektuose dar vienerius metus. Persodinama tokiais pačiais atstumais, kaip pikuojant daigus. Po 1—2 metų sustiprėję augaliukai perkeliami į medžių ir krūmų formavimo skyrių.
Persodinant tiek žalius, tiek ir sumedėjusius ūglius, vartoti skatinančias šaknų susidarymą medžiagas (žr. skyrelį „Krūmų ir medelių persodinimas”).
Dauginimas gyvašaknėmis
Gyvašakne vadinama vegetatyviniam dauginimui paruošta j augalo šaknies dalis. Šaknys kasamos 0,5—1,5 cm skersmens vėlai rudenį arba anksti pavasarį, dar neišsprogus pumpurams. Rudenį iškastos šaknys per žiemą laikomos rūsyje drėgname smėlyje ir tik pavasarį, prieš sodinant, aštriu peiliu supiaustomos į gyvašaknes. Jos piaunamos 15—30 cm ilgio. Inspektai paruošiami panašiai kaip žaliems ūgliams, išskyrus tai, kad čia nereikalingas viršutinis smėlio sluoksnis. Gyvašaknės sodinamos į kuoleliu padarytas duobutes vertikaliai arba nuožulniai drūtgaliu aukštyn. Drūtgalis turi palikti žemėje 1—2 cm gylyje. Prižiūrėti ir persodinti jas reikia taip pat, kaip auginant inspektuose sumedėjusius ūglius.
Gyvašaknėmis galima dauginti visus medžius ir krūmus, kurie dauginasi šaknų atžalomis.
Dauginimas skiepijimu
Skiepijimas — vieno augalo dalies perkėlimas į kitą augalą. Perkeliamoji dalis (pumpuras arba ūglio dalis) vadinan a įskiepiu, o augalas, į kurį atkeliama ši dalis,— poskiepiu. Įskienis suauga su poskiepiu, sudarydami vieną augalą.
Skiepijimo būdų yra daug. Juos galima suskirstyti’} dvi pagrindines grupes: akiavimą ir skiepijimą ūglio dalimi.
Akiavimas—toks skiepijimo būdas, kai įskiepiu yra akutė (pumpuras). Ji išplaunama kartu su nedideliu žievės ir plonu medienos (lik lies pačia tikute) skydeliu. Plauti geriau ūglio laibgalio kryptimi. Poskiepio žievė iki medienos perpjaunama, padarant T rtildės formos įpiovą. Prie įpiovos žievės kraštai pakeliami ir Itiftrglal, neliečiant pirštais skydelio piūvio, įstatoma akutė. Jei Skydelio dalis lieka virš skersinio piūvio, ją reikia nupiauti lygiai tm šiuo piūviu. Po to įskiepis aprišamas celofano juostele ar ihegnokais liepos plaušais. Pradedama rišti ties skersiniu piūviu ir palaipsniui vyniojama žemyn iki išilginio piūvio galo. Rfllštis turi būti kiek galint arčiau akutės, bet jos neuždengti. Sėkmingiau akiuoti vasarą (birželio—rugpiūčio mėnesį). Ūglis įskiepiams piaunamas prieš pat akiuojant. Lapai pašalinami, paliekant apie 1 cm ilgio lapkočių dalis. Esančius prielapius taip pat reikia pašalinti, kad mažiau išgaruotų vandens. Praėjus 2—3 savaitėms po akiavimo, patikrinama, ar akutė prigijo, ar, poskiepiui augant ir storėjant, neužveržė jos raištis. Jei akutė neprigijo, į šį poskiepį galima akiuoti antrą kartą. Užsiveržusius raiščius reikia atleisti ir užrišti iš naujo. Akiuojant liepas, iki rudens gali tekti perrišti 2—3 kartus (rišant celofano juostele, perrišti nebūtina). Poskiepiai apie 10 cm aukščiau prigijusių akučių nupiaunami vėlai rudenį. Negalima jų nupiauti akiuojant. Tokiu atveju akutės dažnai išsprogsta tą pačią vasarą ir jaunas ūglis iki žiemos nespėja sumedėti. Akiuojant rožes, tai praktikuojama; įskiepis išauga ir žydi tų pačių metų vasarą. Raiščiai nuimami, akutei išsprogus (pavasarį).
Skiepyti akute nesudėtinga. Akiuoti galima daugumą lapuočių medžių ir krūmų. Paprastai akiuojama į šaknies kaklelį arba kelis centimetrus aukščiau jo, o svyruoklius, rutuliškos formos medžius— į 1,5—2 m aukščio liemenį. Akiuojama specialiais akiavimo peiliais.
Skiepijimas ūglio dalimi. Tai toks skiepijimo būdas, kai įskiepiu yra ūglio dalis su 2—3 pumpurais. Ūglio dalimi skiepijama pavasarį. Ūgliai piaunami vėlai rudenį, žiemą arba pavasarėjant ir iki skiepijimo laikomi šaltuose rūsiuose drėgname smėlyje arba lauke po sniegu.
Skiepijimo ūglio dalimi yra daug būdų. Dažniau skiepijama sudūrimu, šoniniu pridūrimu ir užkišimu po žieve,
Sudūrimu galima skiepyti, kai poskiepis ir įskiepis yra vienodo storio. Įskiepis ir poskiepis nuplaunami įžambiai, sujungiami, aprišami, o sujungimo vieta aptepama skiepijimo tepalu. Toks skiepijimas vadinamas paprastu sudūrimu. Kad įskiepis su poskiepiu būtų tvirčiau sujungti, juos galima negiliai įpiauti, padarant viename ir antrame lyg liežuvėlius. Pastarieji sujungiant įeina į įpiovas ir tokiu būdu įskiepis tvirčiau laikosi. Toks skiepijimas vadinamas pagerintu sudūrimu.
Kai poskiepis yra storesnis už įskiepį, skiepijama šoniniu pridūrimu, trikampiniu būdu arba po žieve.
Skiepijimas šoniniu pridūrimu. Šiuo būdu skiepijant, įskiepis paruošiamas taip pat, kaip sudurimui. Poskiepis nupiaunamas, irviename jo šone padaromas nuožulnus, tokio pat dydžio kaip įskiepio, piūvis. Įskiepis priglaudžiamas, aprišamas ir aptepamas skiepijimo tepalu.
Skiepijimas trikampiniu būdu. Šiuo būdu skiepijant, įskiepis nusmailinamas trikampio formos. Poskiepis nupiaunamas, viename jo šone įpiaunamas trikampės formos plyšys ir į jį įstatomas įskiepis, kuris aprišamas.
Skiepijimas po žieve. Šiuo būdu galima skiepyti tik tada, kai lengvai atsilupa poskiepio žievė. Įskiepis nupiaunamas įžambiai ir padaromas status laiptelis. Poskiepį nupiovus, žievė įpiaunama išilgai, pakeliami jos kraštai ir užkišamas įskiepis. Paskui aprišama bei atidžiai aptepama skiepijimo tepalu.
Šiltnamiuose ūglio dalimi galima skiepyti ir žiemą (sausio— kovo mėn.). Poskiepiai atnešami į šiltnamius rudenį. Iš pradžių juos galima laikyti prikastus nuošalesnėje vietoje, o 1— 2 mėnesius prieš skiepijimą poskiepiai persodinami į vazonus. Skiepijama, paprastai pumpurams pradėjus sprogti.
Spygliuočiai dažniausiai skiepijami iš šono ir į plyšį ūglio viršūnėje arba tarp šakų.
Skiepyti iš šono galima rugpiūčio—rugsėjo mėnesiais. Poskiepio viršūniniame ūglyje pašalinama dalis spyglių ir padaroma įžambi 1—3 cm ilgio įpiova. Nuo įskiepio apatinio galo nuvalomi spygliai ir nuplaunama taip, kad piūvio ilgis būtų lygus įpiovos ilgiui poskiepyje. Tada įskiepis paprastai įstatomas į poskiepio įpiovą, aprišamas vilnoniu siūlu ir aptepamas skiepijimo tepalu. Skiepyti į plyšį ūglio viršūnėje arba tarp šakų galima pavasarį prieš sulčių tekėjimą arba vasarą (liepos—rugpiūčio mėn.), kai ūgliai pradeda sumedėti. Skiepijant pavasarį, šakutes įskiepiams geriau nupiauti 2—3 savaites anksčiau ir laikyti vėsioje drėgnoje patalpoje, kad užtruktų pumpurų sprogimas. Ūglio viršūnėje pašalinami spygliai ir peiliu, nepažeidžiant viršūninio pumpuro, įskeliamas 1—1,5 cm gylio plyšys. Į šį plyšį įstatomas kyliškai nusmailintas 5—10 cm ilgio, pašalintais apatinėje dalyje spygliais įskiepis. Poskiepio ir įskiepio žievė turi sutapti. Aprišama vilnoniu siūlu ir aptepama skiepijimo tepalu. Po kurio laiko apkarpomos apatinės poskiepio šakos, o rudenį jos visai pašalinamos ir nuimamas raištis. Skiepijant vasarą, raiščiai nuimami tik sekančiais metais. Taip skiepijami kėniai, eglės, maumedžiai, pušys. Įskiepiams imami viršūniniai ūgliai, o poskiepiams naudojami 3—5 metų amžiaus vešliai augantieji medeliai.
Tujos, puskiparisiai ir kadagiai analogišku būdu skiepijami į plyšį tarp šakų.
Spygliuočiai geriau prigyja, skiepijami šiltnamiuose žiemos metu. Šiltnamiuose skiepijama iš šono 2—3 cm aukščiau šaknies kaklelio.
Pastaruoju metu naudojamas naujas spygliuočių skiepijimo būdas sėkliniams pušies medynams miškuose išauginti. Tai skiepijimas, priglaudžiant šerdį prie kambio. Šis skiepijimo būdas taikomas ir dekoratyviniuose medelynuose. Įskiepiams imami vienamečiai bei dvimečiai 8—10 cm ilgio ūgliai. Spygliai pašalinami, paliekant po 8—12 jų kuokštų prie viršūninio pumpuro. Skutimosipeiliuku įskiepis prie palikių spyglių įžambiai įpiaunamas iki šerdies ir perskeliamas išilgai pusiau. Poskiepio viršūniniame ūglyje pašalinami spygliai ir skutimosi peiliuku padaromas tokio pat ilgio bei pločio piūvis, kaip įskiepyje, nupiaunant tik žievę. Įskiepis priglaudžiamas ir, pradedant nuo apačios, aprišamas, iš pradžių vyniojant silpniau, vėliau — tvirčiau storoku medvilniniu siūlu. Skiepijimo vietą galima dar aptepti tepalu, tai dažniausiai padidina skiepų prigijimo procentą.
Šiuo būdu pušis galima skiepyti per visą jų vegetacijos laikotarpį, tačiau geriau pavasarį, pradedant joms augti, arba vasaros pabaigoje, kai sumedėja paskutiniųjų metų ūgliai. Skiepijant pa vasarį, ūglius įskiepiams geriau paruošti anksčiau ir laikyti vė šioje patalpoje, o skiepijant vasarą, jie ruošiami skiepijimo metu. Šis spygliuočių skiepijimo būdas yra sėkmingas (paprastosios pušies prigyja vidutiniškai 90% skiepų). Jį naudojant, į paprastosios pušies poskiepius buvo įskiepyti paprastosios eglės, pocūgės, maumedžio ir daugelio pušų rūšių įskiepiai.
Geriau prigyja, skiepijant tos pačios rūšies arba skirtingų rūšių, bet tos pačios genties individus. Poskiepiai turi būti su gerai išsivysčiusiomis šaknimis, sveiki ir vešliai augantieji. Iš daigyno į skiepyną perkeliami stipriausieji, sparčiausiai augantieji daigai. Jie taip pat turi būti atsparūs šalčiui ir grybinėms ligoms. Įskiepiams paprastai naudojami vienamečiai, normaliai išaugę, su gerai išsivysčiusiais pumpurais ūgliai. Didelės reikšmės prigijimui turi tai, kaip skiepijama. Reikia naudoti labai aštrų peilį, piūvių negalima liesti rankomis ir svarbiausia — turi sutapti įskiepio ir poskiepio brazdo sluoksniai.
Krūmų ir medelių formavimas
Krūmų formavimas
Daugelis neformuojamų krūmų paprastai išauga retomis šakomis ir todėl būna negražūs. Reti išauga putinų, sedulų, šeivamedžių, auksuotojo serbento krūmai. Juos tenka dirbtinai formuoti, kad išaugtų tankesni. Formuoti pradedama antraisiais po perkėlimo iš daigyno metais. Anksti pavasarį, prieš sulčių tekėjimą, tokie krūmai sekatoriumi arba peiliu nupiaunami 5—8 cm aukščiau šaknies kaklelio. Iš paliktuose stiebeliuose esančių miegančių pumpurų netrukus išauga keletas vešlių ūglių. Sekantį pavasarį šiuos ūglius galima vėl nuplauti, paliekant, kaip ir pirmąjį kartą, 5—8 cm ilgio stiebelius. Taigi minėti krūmai išauga pakankamai tankūs. Taip iš pradžių formuojami ir gyvatvorėms auginami krūmai.
Forzitijos, raugerškiai, dauguma lanksvų, kai kurie kauleniai, jazminai paprastai auga gražios formos, tačiau retokais krūmais. Juos galima išauginti tankesnius, antraisiais po perkėlimo į krūmų formavimo skyrių metais nupiaunant 2k jų aukščio. peiliuku įskiepis prie palikių spyglių įžambiai įpiaunamas iki j šerdies ir perskeliamas išilgai pusiau. Poskiepio viršūniniame ūglyje pašalinami spygliai ir skutimosi peiliuku padaromas tokio pat ilgio bei pločio piūvis, kaip įskiepyje, nupiaunant tik žievę. Įskiepis priglaudžiamas ir, pradedant nuo apačios, aprišamas, iš pradžių vyniojant silpniau, vėliau — tvirčiau storoku medvilniniu siūlu. Skiepijimo vietą galima dar aptepti tepalu, tai dažniausiai padidina skiepų prigijimo procentą.
Šiuo būdu pušis galima skiepyti per visą jų vegetacijos laikotarpį, tačiau geriau pavasarį, pradedant joms augti, arba vasaros pabaigoje, kai sumedėja paskutiniųjų metų ūgliai. Skiepijant pa vasarį, ūglius įskiepiams geriau paruošti anksčiau ir laikyti vė šioje patalpoje, o skiepijant vasarą, jie ruošiami skiepijimo metu. Šis spygliuočių skiepijimo būdas yra sėkmingas (paprastosios pušies prigyja vidutiniškai 90% skiepų). Jį naudojant, į paprastosios pušies poskiepius buvo įskiepyti paprastosios eglės, pocūgės, maumedžio ir daugelio pušų rūšių įskiepiai.
Geriau prigyja, skiepijant tos pačios rūšies arba skirtingų rūšių, bet tos pačios genties individus. Poskiepiai turi būti su gerai išsivysčiusiomis šaknimis, sveiki ir vešliai augantieji. Iš daigyno į skiepyną perkeliami stipriausieji, sparčiausiai augantieji daigai. Jie taip pat turi būti atsparūs šalčiui ir grybinėms ligoms. Įskiepiams paprastai naudojami vienamečiai, normaliai išaugę, su gerai išsivysčiusiais pumpurais ūgliai. Didelės reikšmės prigijimui turi tai, kaip skiepijama. Reikia naudoti labai aštrų peilį, piūvių negalima liesti rankomis ir svarbiausia — turi sutapti įskiepio ir poskiepio brazdo sluoksniai.
Krūmų ir medelių formavimas
Krūmų formavimas
Daugelis neformuojamų krūmų paprastai išauga retomis šakomis ir todėl būna negražūs. Reti išauga putinų, sedulų, šeivamedžių, auksuotojo serbento krūmai. Juos tenka dirbtinai formuoti, kad išaugtų tankesni. Formuoti pradedama antraisiais po perkėlimo iš daigyno metais. Anksti pavasarį, prieš sulčių tekėjimą, tokie krūmai sekatoriumi arba peiliu nupiaunami 5—8 cm aukščiau šaknies kaklelio. Iš paliktuose stiebeliuose esančių miegančių pumpurų netrukus išauga keletas vešlių ūglių. Sekantį pavasarį šiuos ūglius galima vėl nuplauti, paliekant, kaip ir pirmąjį kartą, 5—8 cm ilgio stiebelius. Taigi minėti krūmai išauga pakankamai tankūs. Taip iš pradžių formuojami ir gyvatvorėms auginami krūmai.
Forzitijos, raugerškiai, dauguma lanksvų, kai kurie kauleniai, jazminai paprastai auga gražios formos, tačiau retokais krūmais. Juos galima išauginti tankesnius, antraisiais po perkėlimo į krūmų formavimo skyrių metais nupiaunant 2k jų aukščio. Kartais krūmai karpomi kūgio, rutulio, kubo, cilindro formos. To) n formuoti galima tik tankiai augančius krūmus: kalninį serlintą, paprastąjį ligustrą, blizgantįjį kaulenį, Tunbergo raugerškl darželinį jazminą. Krūmų formavimo skyriuje jie antrą karia persodinami (1X1 m arba 1,25X1,25 m atstumais) ir specialiomis žirklėmis nukerpami; išgaunant norimą formą. Po kurio laiko (vasarą) galima apkarpyti sparčiai augančius naujus ųghus. Sekančių metų pavasarį formuojami krūmai nukerpami antrą kartą. Kerpama 3—5 cm aukščiau, negu praėjusiais metais pavasarį. Taip kartojant dar 1—2 metus, gaunami tankūs, norimų formų krūmai. Reikia nepamiršti, kad karpomus krūmus reikia gausiau tręšti. .
Medelių formavimas
Lapuočių medžių formavimo skyriuje per pirmuosius 2—3 metus (lėtai augančiųjų poskyryje per 4—5 metus) stengiamasi išauginti su tiesiais, pakankamai storais, iki 1,5—2 m aukščio pagrindiniais stiebeliais sodinukus. Tuo tikslu pirmaisiais po pasodinamo metais yra tik šalinami iš šaknies kaklelio augantieji šalutiniai ūgliai. Antraisiais metais išauga daug šoninių šakučių. Birželio mėnesį jos pritrumpinamos, paliekant su 2—3 lapais jų stuobrelius. Tai skatina pagrindinio stiebelio storėjimą. Sparčiai augančių medelių šonines šakutes per vasarą reikia pritrumpinti 2—3 kartus.
Kartu prižiūrimas viršūninis ūglis. Jis turi būti tiesus ir tik vienas. Labai sparčiai augančio viršūninio ūglio dalis nuplaunama ir iš šoninio pumpuro leidžiama vystytis naujam. Taip sulėtėja medelio augimas ir labiau storėja jo pagrindinis stiebelis. Sekančiais metais medeliai ir toliau panašiai prižiūrimi.
Kai medeliai yra 1,5—2 m aukščio, jie persodinami antrą karią. Persodinus numatomame liemens aukštyje pašalinama visai arba dalis sutrumpintų šoninių šakučių ir pradedama formuoti lają. Aukščiau liemens suskaitomi 6—7 stipresni ūgliai arba pumpurai ir virš paskutiniojo nuplaunama viršūnė, paliekant keleto centimetrų ilgio stuobrelį viršūniniam ūgliui pririšti. Antraisiais metais (lėtai augančiųjų poskyryje trečiaisiais) toliau suskaitomi viršūniniame ūglyje 6—7 pumpurai, nupiaunama viršūnė ir sutrumpinamos apatinės vainiko šakutės, paliekant jų galus su 3—5 pumpurais. Kartu pašalinamos, jei dar buvo likusios, liemens šoninės šakutės. Vėliau tokie medeliai augdami savaime sudaro gražias, atskiroms rūšims būdingas lajas.
Šalinamas šonines liemens šakutes reikia taip nupiauti, kad likusi žaizda kiek galint greičiau užgytų. Piaunant nepalikti stuobrelio. Pastarajam džiūstant, pradeda džiūti likusi šakos dalis liemenyje, ir tokia žaizda ilgai neapauga. Negalima per giliai išpiauti šakutės,— sužeidžiama liemens žievė, padaroma didelė žaizda, kuri blogai gyja. Piūvis turi būti daromas ties vadinamu šakutės žiedu (su store j imu), kuris paprastai susidaro suaugimo su liemeniu vietoje, tada liemens žievė nepaliečiama, stuobrelio nelieka,
ir žaizda greitai gyja. Plonos šoninės šakutės šalinamos aštriu genėjimo peiliu, piaunant iš apačios j viršų. Trumpinant vainiko šakutes, piūviai daromi prie paliekamų viršūninių pumpurų. Spygliuočių (eglių, kėnių,
maumedžių, pušų, pocūgių) ir glaustašakių, rutuliškų, svyruoklinių bei kitokių formų lar puočių medelių formuoti nereikia. Jie išaugina gražią lają.
Krūmų ir medelių persodinimas. Krūmų persodinimą s. Medelyne krūmus persodinti tenka, norint juos išauginti karpymo būdu tam tikrų geometrinių formų. Sodinama kastuvu. Duobės ruošiamos tokio dydžio, kad jose lengvai tilptų šaknys. Sužalotos šaknys apipiaustomos peiliu; dalis šakų išpiaunama arba sutrumpinama. Sodinant pavasarį, reikia visuomet gausiau laistyti vandeniu.. Į nuolatinę augimo vietą krūmai sodinami pavieniui, grupėmis ir eilėmis (gyvatvorės). Tam duobės kasamos žymiai didesnės, negu krūmų šaknys. Sodinant pavieniui, duobės skersmuo turi būti iki 0,5 m didesnis už šaknų skersmenį. Sudarant tankias grupes (iš 3—5 krūmų), kasama viena būsimos grupės formos duobė. Sodinant gyvatvores, kasama apie 0,6 m pločio tranšėja. Krūmai paprastai sodinami dviem eilėmis šachmatiškai. Visais atvejais duobės kasamos apie 0,5 m gylio ir stačiomis sienelėmis.
Medelių ir suaugusių medžių persodinimas
Medelyne medeliai persodinami du kartus — 4—5 ir 6—8 metų amžiaus. Lėtai augantieji medeliai persodinami dar ir trečią kartą. Sodinama kastuvu. Duobės ruošiamos tokio dydžio, kad jose šaknys tilptų neužlenktos. Sodinant į nuolatinę vietą, duobės kasamos 0,6—0,8 m gylio ir iki 0,5 m ar didesnio skersmens, negu užima medelių šaknys. Ant dugno sumetama apversta velėna, susmulkinama ir lengvai suminama. Paskui netoli nuo centro įkalamas kuolas medeliui pririšti. Iš atvežtos žemės duobės viduryje supilamas kauburėlis. Ant jo lygiai išdėstomos medelio šaknys. Pilama likusi puri derlinga žemė. Medelis lengvai papurtomas. o supilta žemė apspaudžiama kojomis. Pasodinto medelio šaknies kaklelis turi būti 5—15 cm ir daugiau virš dirvos paviršiaus. Šaknies kaklelis paliekamas lygiai su dirvos paviršiumi, sodinant augalus smėlio dirvožemiuose. Pagal duobės kraštus supilamas neaukštas pylimėlis (padaroma „lėkštė”), kad laistant vanduo nenutekėtų į šalis. Prie kuolo medelis pririšamas dviejose vietose: kuolo viršuje ir apie 0,5 m virš žemės paviršiaus. Rišama plaušais arba minkštesnėmis virvėmis, kuolą ir medelio liemenį apsukants kaitmens 8 pavidalu. Kuolas turi būti iš vyraujančių vėjų pusės. Pasodinus dalis šakų išgenėjama, likusios — patrumpinamos, ir medelis gausiai paliejamas vandeniu. Kuo daugiau nukentėjo šaknys, tuo daugiau reikia išgenėti šakas. Žemei suslūgus, užberiama papildomai. Sekančią dieną laistoma ir vėl, jei reikia, užberiama žeme. Vėliau laistoma, kai esti sausas oras, kol medelis sulapoja ir pradeda gražiai augti.
Sunkiau prigyja persodinami spygliuočių medeliai. Juos reikia iškasti ir perkelti, nenubarstant nuo šaknų žemės (su grumstu). Todėl prieš iškasant spygliuočius patartina gausiai palaistyti vandeniu, nes permirkusi žemė tarp šaknų tvirčiau laikosi. Iškastų medelių šaknis galima aprišti maišais, plaušinėmis arba pervežimui įdėti į nedideles dėžes.
Panašiai galima persodinti ir suaugusius medžius (20—40 metų amžiaus, iki 20 cm skersmens liemeniu krūtinės aukštyje). Tik jų šaknys paprastai daugiau nukenčia, todėl ir šakos turi būti labiau5 išgenimos bei pritrumpinamos. Gerai prigyja liepos, kaštanai, vinkšnos, blogiau — ąžuolai, beržai ir spygliuočiai. Suaugusius medžius persodinimui reikia paruošti išanksto. Prieš 1—2 metus rudenį arba kiek galint anksčiau pavasarį aplink medį 0,5—0,6 m spinduliu kasamas 30 cm pločio ir 00- 80 c:m gylio griovys. Visos įpliklos šaknys nukertamos aštriu kirviu. Storesniųjų piūviai aplipami sodo tepalu. Griovys užpilamas puria derlinga žeme. Kartu iigenima medžio laja ir išpiaustomos visos nesveikos šakos. Žaizdos užtepamos sodo tepalu arba aliejiniais dažais. Paruošiamųjų medžių pomedžiai purenami, o sausrų metu laistomi vandeniu. Persodinant medi, šalia anksčiau įpiltos purios žemės iškasamas 0,6—0,8 m pločio’ir iki 1 m gylio griovys ir pakertamos apatinės šaknys. Likęs su šaknimis žemės grumstas aprišamas, kad nesubyrėtu. Duobė, kur medis bus sodinamas, iškasama iki 1 m gylio ir 1 m ar didesnio skersmens, negu šaknų skersmuo. Ant jos dugno ir apie medžio šaknis pilama puri derlinga žemė.
Paprastai medeliai ir krūmai sodinami anksti pavasarį ir vėlai rudenį, esant jiems ramybės būklėje. Pavasarį sodinama, prieš pumpurams sprogstant, rudenį — lapams krintant: Spygliuočiai, iš. skyrus tujas ir kadagius, vegetaciją baigia anksčiau. Juos geriau sodinti rugpiūčio mėnesį, tik sumedėjus ūgliams ir susiformavus viršūniniams pumpurams, arba anksti pavasarį, bet ne vėlai rudenį. Dideli spygliuočių medeliai sodinami žiemą (iš anksto paruošti), nes tada lengviau perkelti, nenubarstant nuo šaknų žemės. .Šalčiams jautrius augalus geriau sodinti pavasarį. Mažiau priežiūros reikalauja rudenį pasodinti augalai. Kai medeliai persodinami vasarą (jubiliejų, švenčių proga), reikia kiek galint daugiau išgenėti lają ir kuo mažiau pažeisti šaknis. Perkelti būtinai su žemės grumstu. Jei tai numatoma iš anksto, medelį rudenį arba pavasarį galima pasodinti į vytelių pintinę. Vasarą jis iškasamas ir sodinamas su visa pintine. Vasarą persodintus medelius reikia ilgiau ir gausiau laistyti.
Persodinami augalai geriau prigyja ir sparčiau auga, kai šaknys paveikiamos augimą skatinančiomis medžiagomis. Tam dažniausiai naudojamas heteroauksinas. Viena jo tabletė (100 mg) ištirpinama 10 1 vandens. Į tirpalą pridedama molio ir prieš sodinant šaknys aptepamos tik šia tyre. Šaknis aptepus, augalai nedelsiant sodinami. Pasodinti augalai vėl palaistomi minėtu tirpalu be molio. Vidutinio dydžio medeliui šio tirpalo pilama 10—15 1, o suaugusiam medžiui — 40—50