MEDŽIŲ IR KRŪMŲ SODINIMAS
Ploto paskirstymas atskiroms želdinių rūšims. Labai svarbu apželdinamuose plotuose dekoratyvinius augalus pasodinti į tokias vietas, kuriose jie gali duoti didžiausią grožio efektą. Dekoratyviniams augalams, žinant pagrindinius jų derinimo principus, galima parinkti tinkamiausias vietas. Tokie principai yra nustatyti architektų ir dekoratyvinės sodininkystės specialistų. Pastarieji išskiria tam tikrus želdinių tipus, kurie sudaromi, atsižvelgiant į eilę apželdinimo aplinkybių. Pagrindiniai želdinių tipai yra šie: masyvinis, grupinis, soliterinis, linijinis.
Masyvu vadinamas vienoje vietoje pasodintų daugelio medžių ir krūmų derinys. Šis sodinių tipas skiria plotą į atskiras dalis, izoliuoja parką nuo statinių, sudaro apsauginę zoną. Masyve medžiai ir krūmai sodinami laisvai, nevienodais atstumais. Masyvo pakraščiai turi būti netiesūs, su gražiais pavieniais ar grupiniais augalais. Rekomenduoja 1 ha masyvo sodinti 600-800 medžių, 2-3 tūkstančius krūmų.
Grupe vadinama atskirai nuo masyvo pasodintas keleto (3-9) medžių ir krūmų derinys. Grupės Viduryje sodinami medžiai, o pakraščiuose krūmai ir net daugiametės gėlės. Grupės gali būti sudarytos vien iš medžių arba krūmų. Grupėje derinami spygliuočiai su lapuočiais.
Soliteriais vadinami pasodinti pavieniai medžiai arba krūmai. Jie sodinami atvirose aikštelėse atskiriems parko taškams pabrėžti, masyvų perėjimui sušvelninti. Nuo soliterio iki masyvo rekomenduojamas ne mažesnis už soliterio aukštį atstumas.
Skverams įrėminti jų pakraščiuose linijomis sodinami gražūs medžiai. Linijomis medžiai sodinami takų ir kelių alėjoms sudaryti. Pagal linijinį želdinių tipą sudaromos vienos ar kelių eilių krūmų gyvatvorės. Vienaeilėje gyvatvorėje augalai sodinami 20-25 cm atstumais. Dvieilėse ar daugiaeilėse gyvatvorėse augalai sodinami, paliekant 30-50 cm tarp eilių, 25- 30 cm eilėse šachmatine tvarka.
Želdiniuose augalai turi būti gerai sukomponuoti. Cia svarbu sukurti kontrastus, gretinant skirtingos formos ir spalvos augalus, pvz. apvaliais vainikais medžiai su svyruokliniais, piramidiniai su vėduokliniais, žalialapiai su sidabralapiais, spygliuočiai su lapuočiais. Be kontrastų, reikalingi ir ramių, plastiškų perėjimų deriniai. Takų posūkiuose paprastai sodinamos želdinių grupės. Jos lankytojui atveria vis naujas perspektyvas.
Medžių ir krūmų sodinimas ir priežiūra. Pagal ploto paskirstymo projektą, natūroje pažymėtose vietose sodinami dekoratyviniai augalai. Sodinti galima rudenį ir pavasarį. Sodinimui iškasamos duobės arba tranšėjos. Jų dydis priklauso nuo sodinamų augalų amžiaus ir šaknų sistemos dydžio. Medžiams kasamos 80 cm pločio ir 60 cm gylio, o krūmams – 50 cm pločio ir 40 cm gylio duobės arba tranšėjos. Viršutinis žemės
sluoksnis atskiriamas nuo apatinio podirvio sluoksnio. Duobių dugnas 10 cm gyliu supurenamas. Sodinimui naudojama viršutinio sluoksnio derlinga žemė. Iš supiltos į duobę žemės padaromas kūgio pavidalo kauburys, ant kurio paskleidžiamos sodinamo augalo šaknys. Sodinimo metu augalas sukrečiamas, kad tarpai tarp šaknų gerai užsipildytų žemėmis. Po to žemės gerai suminamos ir padaromi lėkštės pavidalo įdubimai. Kad pasodinti aukštesni medžiai įsitvirtintų vertikalioje padėtyje, pririšami prie baslių. Pasodinti augalai palaistomi.
Aplink pasodintus augalus žemė purenama 5-8 cm gilumu, išraunamos ar nukertamos piktžolės. Naudinga patręšti organinėmis trasomis. Kasmet anksti pavasarį šalinamos nereikalingos atžalos ir šakos. Krūmų peržydėję žiedynai, jiems išdžiūvus, nupiaunami. Pavasarį ir vasarą 2-3 kartus apkarpomos gyvatvorės, sudarant pageidaujamas jų geometrines formas. Vasaros laikotarpiu sauso oro sąlygomis sutvarkomos senų medžių drevės, dezinfekuojamos ir užplombuojamos. Taip pat kovojama prieš dekoratyvinių augalų ligas bei kenkėjus. Reikia laiku pasirūpinti išdžiūvusių arba sunaikintų augalų atsodinimu.