Svarainiai

 

Svarainiai (Chaenomeles), erškėtinių šeimos vaisiniai ir dekoratyviniai krūmai. Lietuvoje dažniau auginamas Japoninis svarainis.

Augalas yra 70—100 cm aukščio, šakos dygliuotos.

Lapai elipsiški, smulkiai dantyti, blizgantys, su stambiais prielapiais.

Svarainio žiedai

Žiedai iki 3 cm skersmens, raudoni arba oranžiniai po 5—8 trumpose kekėse, ištisai padengia dvimetes ir senesnes šakeles gegužės II pusėje. Žydi apie 2 savaites. Žiedai labai ryškūs.

svarainiai
svarainių vaisiai

Vaisiai kvapūs, noksta rugsėjo mėnesį. Jie būna įvairios formos (obuolio, kriaušės, citrinos) ir spalvos (žalsvi, gelsvi, rausvai geltoni), 3—4 cm skersmens, kieti, rūgštūs. Vaisiuose yra apie 4% angliavandenių, 4,4—5,7% rūgščių, 10,3—15 mg% pektininių medžiagų, 82,6—102,6 mg% vita­mino C ir 0,9—1,2 mg% karotino. Iš svarai­nių gaminami kompotai, uogienės, džemai, vaisvandeniai, likeriai.

Dauginama sėklomis, atžalomis, atlanko­mis, auginiais. Sėklos stratifikuojamos 60— 75 dienas. Galima sėti rudenį. Iš sėklų išaugin­ti krūmeliai pradeda derėti ketvirtais metais.Į nuolatinę vietą sodinami dvimečiai sėjinukai 1m atstumu eilėje. Iš tankiau (kas 0,5— 0,7 m) pasodintų sudaromos žemos gyvatvo­rės. Sodinama saulėtoje vietoje. Dirvai ne­reiklūs. Žemė aplink krūmelius dirbama ir tręšiama kaip serbentams. Pavasarį ūgliai patrumpinami, kad krūmeliai būtų kompaktiškesni. Tankūs krūmai retinami.