Vaiskrūmių dauginimas auginiais

Vaiskrūmių dauginimas auginiais.

Juoduosius, raudonuosius ir baltuo­sius serbentus, taip pat kai kurių veislių agrastus galima dauginti žaliai­siais arba sumedėjusiais auginiais.

Žalieji auginiai lengviau šaknijasi, bet juos prižiūrėti daug sudėtin­giau. Kad jie neišdžiūtų ir išaugintų šaknis, reikia palaikyti pastovią oro drėgmę, įrengti specialų dirbtinį rūką arba negausiai laistyti bent kelis kartus per  parą. 

Vaiskrūmiai dažniau dauginami sumedėjusiais auginiais. Auginiai ge­riau šaknijasi, jeigu jie paimti nuo gerai, bet ne per daug vešliai augusių krūmų, yra pakankamo storio ir ilgio, nupjauti tinkamu laiku, o kartais ir specialiai paruošti.

Juodieji serbentai dauginasi labai lengvai. Jų auginius reikia pjauti nuo gerai augančių vienamečių šakų. Auginiai iš nulinių (pakaitinių) stie­bų šaknijasi blogiau. Nupjautos šakos sukarpomos 15-20 cm ilgio augi­niais, kuriuos galima sodinti rudenį arba pavasarį. Geriau šaknijasi anks­tyvą rudenį (rugsėjo-spalio mėn.) pasodinti auginiai. Jų šaknijimąsi galima pagerinti pamerkus auginius 1 parai į 0,02-0,025% (200-250 mg litrui vandens) heteroauksino tirpalą.

Raudonieji ir baltieji serbentai dauginasi sunkiau. Jiems ypač svarbus tinkamas sodinimo laikas. Daugeliu tyrimų nustatyta, kad raudonųjų ir baltųjų serbentų auginiai geriausiai šaknijasi pasodinti rugsėjo pirmojoje pusėje. Ir anksčiau, ir vėliau, o ypač pavasarį pasodinti auginiai šakni­jasi   blogiau.  Visada  naudinga   auginius  mirkyti   heteroauksino   tirpale.

Iš agrastų geriau dauginasi amerikietiškos kilmės veislės arba hibridai su jomis. Europinių stambiavaisių agrastų auginiai šaknijasi sunkiai.

Visi auginiai sodinami į gerai paruoštą purią ir puveningą dirvą, šiek tiek įstrižai, kad jų apatinė dalis neatsidurtų per daug giliai. Pasodinti auginiai mulčiuojami durpėmis arba kita medžiaga. Labai naudinga mulčiuoti juoda plėvele.