Vaismedžių ir vaiskrūmių dauginimas

Visi sodo augajai išaugina sėklas, bet tik retą jų galima dauginti sėklomis. Dėl tam tikrų biologinių priežasčių iš to paties augalo ir net to paties vaisiaus sėklų išaugę nauji augalai labai skiriasi savo vaisiais, skoniu, augumu ir net ištvermingumu. Jie gali būti geresni, dažniau blo­gesni už pradinį augalą, bet niekuomet tokie pat. Todėl dauginimas sėk­lomis sodininkystėje taikomas tik išvedant naujas veisles arba auginant poskiepius, kurie vėliau skiepijami.

Praktiniams tikslams sodo augalai dauginami tik vegetatyviškai. Svar­biausi vegetatyvinio dauginimo būdai yra skiepijimas, veisimas šaknų at­žalomis, žalių ar sumedėjusių auginių įšaknydinimas, įvairaus tipo atlan­kų arba specialių vegetatyvinio dauginimo organų panaudojimas (pvz., braškių ūsai, gervuogių ūglių viršūnės ir kt.). Obelys, kriaušės, dauguma slyvų ir vyšnių dauginamos skiepijant. Serbentai, agrastai, ir vegetatyvi­niai poskiepiai – atlankomis arba auginiais. Avietės ir kai kurios vyšnios, rečiau slyvos, dauginamos šaknų atžalomis.

 

Dauginimas skiepijimu. Tai pagrindinis daugelio sodo augalų daugini­mo būdas. Skiepyti sodo augalai susideda mažiausiai iš dviejų dalių: vieno augalo (poskiepio) šaknų, o kito (įskiepio) antžeminės dalies, duodančios derlių. Kartais gali būti ir trečias komponentas, kuris sudaro kamieno dalį arba visą kamieną ir net skeletinių šakų pagrindą. Parinkus tinkamą poskiepį, galima padidinti vaismedžių ištvermingumą, reguliuoti jų augi­mo stiprumą, derėjimo pradžią, derliaus gausumą ir kitus svarbius ūkinius ir biologinius požymius. Trečias, tarpinis, komponentas naudojamas susilp­ninti vaismedžių augumui arba padidinti jų ištvermingumui žiemą, pakei­čiant jautriausias augaio dalis.

 

Poskiepiai. Lietuvoje iki šiol dažniausiai naudojami sėkliniai poskie­piai. Obelims geriausiai tinka ‘Antaninio’ ir ‘Anyžinio’ veislių sėjinukai. Galima taip pat naudoti įvairias laukines ir puslaukines obelis. Kriaušėms geriausi poskiepiai yra miškinės kriaušės sėjinukai, , slyvoms-kaukazinė slyva. Vyšnios gali būti skiepijamos į kvapiosios vyšnios ir laukinės trešnės sėjinukus. Tinka ir paprastosios vyšnios sėjinukai, .bet jie dažniausiai duoda bloges­nius rezultatus.

Žemaūgėms, pusiau žemaūgėms ir vidutinio aukščio obelims išauginti skiepijama į vegetatyvinius poskiepius. Riboto augumo kriaušes galima išauginti paskiepijus į paprastąjį sva­rainį. Su Maulėjo atvaisos (svarainio), medlievos, gudobelės ir kai kurių kitų augalų sėjinukais mūsų kriaušės prastai suauga.