Vijokliniai augalai vertikaliam apželdinimui
Dekoratyvinėje sodininkystėje atskirą augalų grupę sudaro vijokliniai augalai, kurie naudojami vadinamam vertikaliam apželdinimui. Šios grupės augalai ūseliais, kabliukais, siurbukais, lapkočiais arba besivyniodami patys apie atramas gali pakilti gana aukštai ir sudaryti ištisą žaliąją bei žydinčią dangą. Vijokliniais augalais galima padengti 2—3 aukštų namų sienas, papuošti jais langus, duris, įvairius stulpus, senų medžių kamienus, apželdinti verandas, pavėsines, balkonus, tvoras, sudaryti girliandas, piramides, kolonas. Vijoklinius augalus galima sodinti prie sienų tiesiai į dirvą arba į dėžutes, kai jais dekoruojamas balkonas ar langas. Sodinamiems vijokliniams augalams prie sienų į dirvą pakanka labai nedidelio ploto, kuris gali būti iš visų pusių apsuptas asfaltu. Pakanka iškasti 30X30 cm ploto ir 50 cm gylio duobę, jos dugne įruošti drenažą ir pripilti derlingos žemės. Į taip paruoštą duobę galima sodinti norimą vijoklinį augalą. Taigi vijoklinius augalus galima panaudoti ten, kur negalima panaudoti nei medžių, nei krūmu. Namų sienas dengti augalais ištisai patartina tik tuo atveju, kai namas mažaaukštis arba yra su architektūriniais trūkumais, defektais. Ištisai galima dengti augalais namo galinę sieną. Centrinėse magistralėse esančius namus geriau želdinti vijokliniais augalais tik iš kiemo pusės, iš gatvės pusės geriau tinka puošti balkonus ir langus.
Sodinant augalus prie namo sienų, reikia turėti galvoje, kad tik nedaugelis augalų rūšių gali lipti siena patys, be ypatingų atramų. Kitiems reikia įruošti tam tikras vertikalias atramas (kopėtėles, tinklus, ištemptas vielas, špagatą ir kt.). Šios atramos gali būti labai įvairių formų ir pavidalų.
Labai efektyviai vijoklinius augalus galima panaudoti girliandoms sudaryti. Tarp dviejų medžių ar stulpelių sodinamas vienas ar keli vijokliniai augalai, šalia jų, iš abiejų pusių, netoli žemės paviršiaus prie įkaltų kuoliukų pritvirtinama viela, kitas jos galas pritvirtinamas norimame aukštyje prie medžio kamieno ar IIulpelio. Šia viela besivyniodami augalai sudaro gražias girliandas. Tokios girliandos gali būti įruošiamos parkuose, skveruose, godeliuose arba mažai judriose gatvėse, alėjose.
Vijokliniais augalais galima dekoruoti elektros, telefonų stulpus, senų medžių plikus kamienus. Puošiant medžių kamienus, lenkia vengti sodinti tokius vijoklinius augalus, kurie, besivynio-iliimi apie medį, savo stiebu gali jį „pasmaugti”, pavyzdžiui smaugi kas.
Ypač dideles galimybes vijokliniai augalai turi, dekoruojant jvairius parkų įrenginius, pavyzdžiui, vasaros teatrus, kavines, poilsio kampelius, pavėsines.
Vertikaliam apželdinimui galima naudoti visų rūšių vijoklinius augalus, tačiau geriau sodinti sumedėjusius, nes žoliniai augalai gražiai atrodo tik antrojoje vasaros pusėje.
Daugumai vijoklinių augalų reikia gerai paruošti žemę, nes lik tuomet jie sparčiai auga ir vystosi, tankiai sulapoja ir gausiai ? Žydi prieš sodinant augalus, dirva iki 50 m gylio gerai išpurenama, įkrečiama daug perpuvusio mėšlo. Per vasarą augalai kelis kartus papildomai tręšiami mineralinėmis trąšomis, laistomi srutomis. Dirva tarp augalų nuolat purenama.
Vieni vijokliniai augalai auginami dėl jų gražios lapijos (penkialapis ir triskiautis vynvyčiai, didžialapė kartuolė, amurinis vynmedis), kiti — labiau vertinami už gražius žiedus (kvapusis pelėžirnis, pelėvnkštis sukutis, raudonžiedės ir baltažiedės pupelės), o dar kiti — vertinami tiek dėl lapijos bei žiedų, tiek ir dėl vaisių (raganės, sausmedžiai, smaugikai).