Krapai

krapai
krapai

Krapai.

Auginami visur.  Maistui vartojami žali krapų lapai ir jauni sultingi stiebai. Kad visą vasarą būtų šviežių krapų, jų sėjama kas 20 dienų.

Krapuose yra eterinio aliejaus, kuris le­mia krapą kvapą ir skonį. Krapų lapuose yra daug vitaminų: iki 156 mg% vitamino C, karotino (provitamino A). Žalius krapus laikyti galima ne ilgiau kaip 2 dienas.

Smulkiai pjaustytų krapų dedama į mėsą, žuvų ir daržovių sriubas ir antruosius patie­kalus, į salotas, mišraines. į patiekalus jie de­dami tiekiant arba maždaug 5 min prieš bai­giant gaminti. Į sūdomas, rauginamas ir mari­nuojamas daržoves dedama krapų, kurių sėklos jau pradėjusios nokti (pasėjus, po 85- 90 dienų).

Krapų galima užsisūdyti ir prisidžiovinti ( Daržovių, vaisių ir uogų džiovinimas) žiemai. Sūdomi jauni, dar nežydėję krapai. Nupjaunamos šaknys, gerai nuplaunami. Sukapojami, sudedami į stiklainius. Dedant sluoksniais pabarstomi druska (1 kg krapų, 200 g druskos), suspaudžiami, kol susidaro sulčių. Po 2 dienų, kai masė suslūgsta, indas papildomas pasūdytais krapais ir sandariai uždaromas. Laikomi šaldytuve arba rūsyje.

Skirti atskiro ploto darže krapams nerei­kia. Juos galima sėti agurką ir morkų tarpu­eiliuose. Krapų sėklos dygsta lėtai, po 10- 14 dienų. Sėjant vėliau, jas prieš sėją reikia pamirkyti. Auginant salotoms, krapus reikia sėti eilėmis, 8-10 cm atstumais tarp eilių. Nuo pavasario iki ankstyvo rudens krapus galima sėti 2-3 kartus.