Briuselio kopūstų auginimas

Briuselio kopūstai yra skani ir maistinga daržovė, kurią galite užsiauginti ir savo darže. Briuselio kopūstų auginimas gali tapti smagia ir naudinga patirtimi, galinčia padėti sveikiau maitintis.

Šiame straipsnyje pateiksime informaciją apie Briuselio kopūstų pavadinimo kilmę, pagrindines savybes, naudą sveikatai ir kaip auginti briuselinius kopūstus – nuo sėklų daiginimo iki derliaus nuėmimo.

Turinys

Briuselio kopūstas – vardo kilmė

briuseliai1

Manoma, kad Briuselio kopūstai, pirmą kartą buvo išauginti senovės Romoje. XVI amžiuje daržovė ypatingai išpopuliarėjo Belgijoje. Būtent tuomet šios daržovės buvo pavadintos Briuselio kopūstais. Pavadinimas išliko iki šių dienų.

Europoje mažasis kopūstas buvo mėgstamas šimtmečius, o dabar tai – populiari daržovė daugelyje pasaulio šalių.

Briuselio kopūstas priklauso Brassicaceae šeimai, kuriai priklauso ir kitos daug maistinių medžiagų turinčios daržovės: kopūstai, brokoliai ir žiediniai kopūstai.

Daugiau informacijos apie kopūstines daržoves.

Briuselio kopūstų auginimas ir priežiūra

Briuselio kopūstai yra dvimečiai augalai. Pirmąjį sezoną kopūstas išauga iki 75 centimetrų. Ant jo stiebo išsidėstę ilgi lapkotiniai lapai. Prie lapkočių pagrindo ant stiebo išauga graikinio riešuto dydžio gūžės. Jeigu sodininkas gerai rūpinasi kopūstais, gūžių gali susiformuoti net iki šimto vienetų. Būtent dėl šių mažų gūžių Briuselio kopūstai ir auginami.

Briuselio kopūstų daiginimas

Jeigu turite geros patirties augindami baltagūžius kopūstus, tai ir augindami Briuselio kopūstus problemų neturėsite. Briuselio kopūstai mėgsta drėgmę ir nebijo šalčio. Tokių kopūstų sėklos gali dygti ir esant +3° C oro temperatūrai. Esant normaliai kambario temperatūrai daigai pasirodo jau trečią dieną.

Briuselio kopūstai auginami tik juos daiginant. Kad daigai galėtų normaliai vystytis, dieną temperatūra turėtų būti apie +15° C, o naktį – +10° C. Tuo laikotarpiu kai formuojasi gūžės, augalas gali ištverti ir minusinę temperatūrą.

Kokia žemė tinkama?

briuseliai2

Briuselio kopūstų  auginimui tinka bet kokia žemė, nors šie augalai labiau mėgsta priemolio gruntą, ypač turtingą organinių medžiagų. Tačiau šviežio mėšlo į šių kopūstų žemę nedėkite.

Kaip sodinti?

Sodinti tokius kopūstus geriausia į vietas, kur anksčiau augo svogūnai, bulvės, burokėliai, agurkai arba pipirai. Derliaus brendimas susilaiko prasidėjus vasaros karčiams, kai oro temperatūra pakyla aukščiau kaip +27° C.

Kaip prižiūrėti?

Atkreipkite dėmesį, kad Briuselio kopūstų nereikia apkaupti. Priešingai, jie to nemėgsta. Tada pradeda pūti apatinės gūžės. Kad padidinti gūžių derlingumą, rugpjūčio mėnesį reikia pašalinti kopūsto viršūnės pumpurą.

Kada renkamas derlius?

Briuselio kopūstų derlius renkamas spalio mėnesį.

Papildoma informacija – Briuselio kopūstai auginimas

Briuselio kopūstų nauda sveikatai

Briuselio kopūstas gal ir nedidelė daržovė, tačiau turinti didelę maistinę vertę.

Šiuose kopūstuose yra daug lengvai įsisavinamų baltymų, o askorbininės rūgšties daugiau nei paprastuose baltagūžiuose kopūstuose. Viename puodelyje virtų Briuselio kopūstų yra tik 56 kalorijos, tačiau jame yra 156% rekomenduojamos vitamino C paros normos. Tarp visų kopūstų rūšių būtent Briuselio kopūstai yra pirmoje vietoje pagal magnio, geležies ir kalio druskų kiekį.

Šiose mažose, į kopūstus panašiose daržovėse gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, kurie gali suteikti daug naudos sveikatai. Nuo širdies sveikatos gerinimo iki kovos su vėžiu – Briuselio kopūstų nauda sveikatai yra akivaizdi. Taip pat tai daržovė galinti lengvai papildyti sveikos dietos racioną.