Daržo estetika

stilius3Daržas paprastai yra sodo dalis. Todėl gražios, subalansuotos kompozicijos sukūrimas, nepriklausomai, kas čia auga – gėlės, daržovės ar medžiai, vyksta pagal tuos pačius įstatymus.  Visur veikia vienodos proporcijų, spalvų ir stilių taisyklės.

Gal kas paprieštaraus, sakydami, jog sodas kur kas turtingiau užpildytas: čia ir vandens telkinys, ir mažoji architektūra, ir žydintys bei dekoratyviniai augalai. Tačiau visa tai galima pamatyti ir darže.
Čia taip pat gali būti ir skulptūros, fontanas, atraminės sienelės, svarbiausia, kad visa tai tinkamai įsikomponuotų į daržo estetiką.

Ar nesusimąstėte, jog kubilai su vandeniu (metaliniai ir mediniai, įkasti ir stovintys paprastai, dideli ir maži) – nė kiek ne prastesni vandens telkiniai, kurie gali būti labai įdomiai apiforminti? O daržo baidyklė – argi ne skulptūra? Ir tai neabejotinas kompozicijos akcentas, atliekantis konkretų vaidmenį. O dar atramos, skirtos vijoklinėms daržovėms? Arba pakeltos lysvės, pačios jų dėžės ir jų sienelių dekoravimas? Net komposto krūva. Labai dažnai ją stengiamasi gėdingai paslėpti. Ir tai nestebina, kai kalba eina apie šiukšlių krūvą, į kurią pilamos visos atliekos. Tačiau tai ne kompostas.  Tinkamai paruoštas kompostas, pirmiausia, neskleidžia nemalonių kvapų, o be to, ir pati kompostinė gali atrodyti gana patraukliai. Kaip ir ūkinė zona, kur sudėtos malkos, trąšos, įrankiai ir kitas inventorius.

stilius1Štai čia iškyla stiliaus klausimai. Įprasčiausias daržo stilius yra kaimiškas. Tačiau ir čia stilių galima pakoreguoti. Galima sukurti anglišką arba prancūzišką daržą. Angliško stiliaus darže atsiras efektinga, dekoratyvinė ketaus kolonėlė, po kuria slėpsis vandentiekio čiaupas, taip pat medinės piramidės formos atramos vijokliniams augalams. Tuo tarpu prancūziško stiliaus darže kaimyniškai glausis daržovės ir žydintys augalai, čia išvysime ir dailų kaustytą suolelį,  o šalia jo atsiras dėžėse  pasodintos levandos ir rozmarinai.

Ką nors gali pavilioti egzotika ir toks sodininkas sukurs japonų valstiečio stiliaus daržą. Atramų montavimui tiks bambukas, suolai bus iš didelio, vientiso, grubiai apdoroto medžio kamieno, o daržo baidykle gali tapti tradicinė japoniška elnių baidyklė, kurioje bambuko ūglis beldžia į akmenį veikiamas besiliejančio vandens. Ir tai bus visiškai normaliai funkcionuojantys daržai su ridikėliais ir salotomis, petražolėmis ir kitomis daržovėmis, tik turintys išskirtinį stilių.