Gėlių klombos apipavidalinimas

klombaJeigu daržo agurkai ir sultingai sodo obuoliai yra maistas skrandžiui, tai gėlių klomba priešais sodo namo verandą arba terasą – būtinas jaukumo, geros nuotaikos ir dvasinės pusiausvyros  komponentas.

Malonios ir patrauklios gėlės yra ne tik dėl savo išorinių savybių, bet ir savo nuostabaus aromato. Todėl rinkdamiesi įvairių gėlių rūšis sodo sklypo apipavidalinimui, pirmiausia turėkite omenyje būtent specifinius gėlių kvapus ir, žinoma, alergijos tikimybę. Jeigu pastaroji jums nebaisi, tada gėlių pasirinkimo galimybės apsiriboja tik jūsų fantazija.

Kaip gi išrinkti gėles sodo gėlių klombai? Pirmiausia, visos gėlės skirstomos į vienmetes ir daugiametes. Tačiau tai dar nereiškia, jog su daugiametėmis bus mažiau rūpesčių, nors tokių gėlių nereikia kasmet sodinti. Savo ruožtu daugelį iš jų reikia persodinti, genėti ir atnaujinti. Pavyzdžiui, gladiolių auginimas – tai ne mažiau kruopštus darbas, negu vienmečių rugiagėlių auginimas.

Derinti vienmetes ir daugiametes gėles kartu gali būti nelabai patogu, nes žemės sukasimo darbai po gėlių žydėjimo gali pakenkti daugiamečių augalų šaknims.

Vienas iš daugiamečių ir vienmečių gėlių sodinimo drauge variantų gali būti įgyvendintas tada, jei pirmosios gėlės buvo pasodintos per daug retai viena nuo kitos, ir vijoklinėmis arba šliaužiančiomis gėlėmis norisi uždengti tuščios žemės plotus.

Renkantis gėlių, kurios bus sodinamos klomboje, rūšis, prisiminkite skirtingų gėlių augimo ir žydėjimo skirtumus. Vienu metu žydinčios ir vienmetės, ir daugiametės gėlės gali atrodyti labai gražiai, tačiau toks žydėjimas bus labai trumpalaikis. Idealus sodo gėlių klombos variantas bus iš viena kitą žydėjimu keičiančių gėlių, kurios žydės nuo pavasario iki rudens. O jei pasirinktos vienmetės gėlės,  galima pasodinti tos pačios rūšies gėles, tik su nedideliais gėlių amžiaus intervalais. Tokia kompozicija pareikalaus nuolatinės priežiūros, tačiau tuo pačiu džiugins sodininkus viso sezono metu.

Daugiametės gėlės sodo klombai, kaip taisyklė, sodinamos ne tankiai, paskaičiavus jų tolimesnį augimą. Tai pirmiausiai susiję su irisais, pakalnutėmis, lelijomis ir t. t. Jeigu nuspręsite papuošti savo sodo klombą rūšinėmis rožėmis, reikia prisiminti, jog šios gėlės apskritai nemėgsta vešliai augančių „kaimynų“.

Kas dėl gėlių augimo, tai geriau klombos kompoziciją planuoti dviem trim lygiais, pačias aukščiausias gėles sodinant arčiau klombos centro, o pačias žemiausias – klombos pakraštyje.  Būtinai atsižvelkite į klombos išsidėstymą jos apžvalgos ir saulės vietos atžvilgiu.

Jeigu klomba yra priešais saulę, tai pasodinus, pavyzdžiui, dekoratyvinę saulėgrąžą, ji visuomet bus nusisukusi nuo jūsų.