Viena iš sodo sklypo teisingos eksploatacijos sąlygų yra atliekų utilizavimas. Visos organinės atliekos – maisto likučiai, lapai, bulvienojus, šiukšlės, piktžolės – tai komposto žaliava, vertingos organinės trąšos, reikalingos augalų priežiūrai. Komposto krūvą arba duobę galima įkurdinti sodo sklypo gilumoje, geriau prie aklos sienos arba tvoros ir užmaskuoti ją aukštais augalais.
Komposto duobę reikia iškasti ne gilesnę kaip pusės metro ir sodininko pasirinkto pločio. Iš komposto duobės kraštų reikia sudėti lentų, plytų arba betono bortus. Padėjus ant duobės dugno purių durpių sluoksnį, pamažu galima mesti atliekas, kurios kas 20-30 cm turi būti užberiamos durpėmis ir žeme, ir palaistomos srutomis. Retkarčiais kompostas perkasamas, papildant jį mineralinėmis trąšomis – superfosfatu arba fosfatiniais miltais.
Jeigu žemė sodo sklype yra rūgšti, kompostą reikia papildyti dar ir medienos pelenais ir kalkėmis. Šiek tiek intensyviau puvimo procesas vyksta ne komposto duobėje, o krūvoje. Paprastai komposto masė iš krūvos būna paruošta naudojimui jau per 6-8 mėnesius. Tokioms komposto krūvoms reikalingas specialus nuimamas medinis rėmas arba aukšta medinė dėžė.