Kokių maistinių medžiagų trūksta augalams?

Daržovėms, vaisiams ir kitiems augalams augti ir vystytis, kaip ir gyvūnams bei žmonėms, yra reikalingos mineralinės medžiagos – fosforas, azotas, kalcis, magnis, kalis, geležis. Tai yra pagrindinės maisto medžiagos, reikalingiausios optimaliai vystytis ir augti augalams. Daržovės pagrindines maisto medžiagas gauna iš dirvožemio. Augalai perdirba vandenį, įsisavinamą iš dirvožemio, kuriame būna ištirpusios gyvybiškai svarbios cheminės medžiagos.

augalas dirvozemisDar viena medžiagų grupė – mikroelementai yra ne mažiau svarbūs augalo gerai mitybai. Tarp mikroelementų yra boras, arsenas, cinkas, varis, jodas. Kai dirvoje yra pakankamas maisto medžiagų ir mikroelementų kiekis, augalai auga ir vystosi optimaliai. Skirtingos dirvos yra nevienodos cheminės sudėties, tad  daržovei, augančiai vienoje ar kitoje dirvoje, gali trūkti arba būti per daug kokių tai maisto medžiagų. Ar galima pagal augalų išvaizdą nustatyti, kokių medžiagų ir elementų jiems trūksta? Jei galima, tuomet, pastebėjus tam tikrus pasirodžiusius požymius ir „simptomus”, būtų galima dirvą papildyti reikalingomis medžiagomis, ir tuo būdu padėtume augalams geriau augti.

Žemiau yra išdėstyta keletas požymių, atsirandančių kai kuriems augalams gaunant nepakankamai tam tikrų maisto medžiagų.

Jei trūksta azoto, augalas vystosi silpnokai, paprastai yra šviesiai žalsvos spalvos, ir jo lapai gali pradėti gelsti.

Jei nepakanka fosforo, augalas palaipsniui įgauna tamsiai žalią spalvą, gali atsirasti raudonas ar purpurinis atpalvis. Augalas taip pat auga silpnokai, ir lapai džiūdami tamsėja, juoduoja. Vaisinėms daržovėms ypač aktualus pakankamas šios cheminės medžiagos kiekis, nes fosforas yra atsakingas už vaisių augimą ir brendimą. Jei pomidorams trūksta fosforo, tai jų lapai iš pradžių mėlynėja, po to pilkėja, stiebas ir lapų koteliai tampa rudos spalvos su violetiniu atspalviu.

Jei lapų pakraščiai ruduoja, matomai augalui trūksta kalio. Pomidorų vaisiai nevienodai noksta, ant paviršiaus atsiranda geltonų dėmių. Pomidorų krūmo stiebelių viršūnėlėse lapai pradeda suktis, apatinių lapų dalys, esančios tarp gyslų, ruduoja.

Kalcis žmogui yra reikalingas kauliniam audiniui susidaryti, augaluose ši cheminis elementas atlieka panašią funkciją – padeda  susidaryti ramstiniams audiniams augaluose. Dirvą papildomai tręšti kalciu retai kada reikia, nes šios medžiagos yra mėšle, superfosfate ir kitose trąšose. Jei trūksta kalcio, apmiršta augalo pumpurai, šaknys, ant jaunų lapelių atsiranda tamsūs taškeliai.

Jei pomidorams nepakanka magnio, tarpgyslinė lapų dalis šviesėja ir vėliau geltonėja, agurkų lapų pakraščiai paruduoja.

Tad, kad padėti augalams tapti vešliais ir turtingais vaisias, dirvožemyje turėtų būti pakankamas maisto medžiagų, mikroelementų ir vandens kiekis. Kaip jau buvo minėta aukščiau, augalai pasisavina ištirpusias vandenyje mineralines medžiagas. Tad, jei dirvožemis ir yra turtingas mineralais, bet nepakankamai drėgnas, – augalai mineralus pasisavins nepakankamai gerai.

Tręšti dirvą kompostu, mėšlu taip pat yra labai naudinga, nes organinėse trąšose yra beveik visi augalų gyvybiškumui palaikyti reikalingi mikroelementai. Taip pat  dirvoje pagausėja bakterijų, kurios skaldydamos mineralines medžiagas, padeda augalams lengviu jas įsisavinti.

Apžiūrėkite augalus, augančius Jūsų darže ir sode. Ar yra kokių tai mineralinių medžiagų trūkumo požymių? Jei taip, dabar Jūs jau šiek tiek daugiau žinote, kaip su šiais simptomais susitvarkyti.