Mulčas. Mulčiavimas. Kaip mulčiuojama.

Mulčiavimas
Mulčiavimas

Mulčiavimas

– vienas iš svarbiausių sodininkystės darbų. Mulčius užstoja šviesą, taip neleisdamas veistis piktžolėms. Taipogi sulėtina vandens garavimo iš dirvos procesą, šitaip apsaugodamas dirvą nuo išdžiūvimo.

Sliekai mėgsta organinį mulčių. Jie minta organine medžiaga ir tuo pačiu gamina trašą dirvai. Sliekams judant dirvoje, susidaro tuneliai, kurių dėka dirva vėdinasi. Taip pagerėja ir dirvos tekstūra. Kiti organizmai taip pat naudingi dirvai. Visas darbas, kurį jie atlieka, sudaro maistingų medžiagų substancija, taip reikalingą dirvožemiui.

Šis procesas vadinamas skaidymu, kurio metu dirvoje susidaro vertingas humusas.

Mulčiavimas – kaip mulčiuoti:

1. Paskirstykite mulčių po dirvą, bent 7 -12 cm gylyje. Kuo grubesnis mulčius, tuo daugiau jo reikėtų pridėti.

2. Mulčių paskirstykite tarp ir apie augalus, išskyrus plotus tarp vienmečių ir daugiamečių augalų ir stiebų pagrindus.

3. Sudrėkinkite mulčių.

Mulčiuojant medžius ir krūmus, mulčių reikėtų dėti apytiksliai 13-25 cm nuo jų kamienų. Kitaip, laikui bėgant, per arti kamienų padėtas mulčius gali sukelti nemažai problemų, nepaisant to, jog yra organinis.

Medinis mulčius palaiko pastovią ir vėsią dirvos temperatūrą. Jei naudojamos žievės drožlės arba pjuvenos, patartina prieš mulčiavimą į dirvą pridėti azoto, kadangi irdamos tiek drožlės, tiek pjuvenos panaikina dirvoje esantį azotą.

Patariama naudoti organines atliekas, tokias kaip: susmulkinta medžio žievė ar liekanos po apgenėjimo, pjuvenos, medžio drožlės, žemės riešutų kevalai, kavos pupelių išaižos, ryžių lukštai, žemės kukurūzų burbuolės, žolės iškarpos, nepanaudotos augalinės atliekos ir jūros dumbliai.

Juodi plastiko lakštai

Jei organiniai metodai jums ne prie širdies, tuomet dirvos mulčiavimui galima naudoti juodus plastiko lakštus. Taisyklingai panaudoti, šie lakštai apsaugos dirvą nuo piktžolių ir išsaugos jos drėgmę.

Dirvos paviršių arba lysves iš anksto išklokite plastiku. Tuomet, plastike išpjaukite x formos plyšius. Po to, atlenkite plastiko atvartus ir sodinkite. Atliekant šį veiksmą, būtina įsitikinti, kad duobutės kuriose augs augalai (ar jau suaugę) nebūtų visiškai užpildytos plastiku.

Padarykite keletą plyšių plastiko kraštuose. Tai garantuos geresnį vandens ir oro priėjimą prie šaknų. Papildomi plyšiai yra būtini naudojant plastiką, kadangi jie leidžia išdžiūti drėgmės pertekliui ir apsaugo nuo vandens sankaupų lietingomis dienomis.

Kompostas

Kuomet šnekame apie mulčiavimą, dažnai turime omenyje organinių medžiagų sluoksnį, kurį klojame ant dirvos paviršiaus. Tai gali būti bet kas. Nuo išdžiovintų žolės išpjovų, iki juostelių ar laikraščių. Laikui bėgant, visos šios organinės medžiagos suyra įvairių medžiagų, esančių dirvoje, dėka. Jos ir sudaro taip svarbią humuso medžiagą.

Jei mulčiavimui ketinate naudoti gyvulių mėšlą (kuris, beje, yra praturtintas maistinių medžiagų), jis turėtų būti sumaišytas su kitomis medžiagomis, tokiomis, kaip nupjautos vejos atliekos arba šiaudai.

Kompostas, sumaišytas su grubiu(gyvuoju) mulčiumi, puikiai tinka dirvos ar lysvių mulčiavimui.  Kompostas – geriausias mulčiaus variantas.

Mulčiavimo pjaunu metodas

Mulčiavimas pjaunu yra paprastas metodas, kurio metu yra panaudojami nukritę lapai.  Aštrūs žoliapjovės ašmenys – geriausias mulčiavimo įrankis. Žoliapjovė supjaustys žolės stiebelius ir lapus į smulkiausius gabalėlius, tuo pat metu parūpindama grubesnio pobūdžio mulčo dirvai apdengti.

Jei norite maksimalios naudos, taikyke šį mulčiavimo metodą kiekvieną savaitę. Jo dėka, pareiga mulčiuoti  taps lengvesnė, o dirva bus aprūpinta šviežiu mulču. Taip prasidės skaidymasis ir naujų organinių medžiagų formavimasis, maitinantis dirvą ir palaikantis jos drėgmę.

Naudojant mulčiavimo pjaunanu metodą, sumažės lapų, nukritusių ant gatvės, kiekis. Lapai užkemša kanalizacijos sistemą, o kuomet jų nebebus, išnyks ir potenciali jų keliama grėsmė bendruomenei.

Kad ir ką bedarytum, mulčius yra svarbiausia sodininkystės ir vejos priežiūros dalis. Niekada negali žinoti, kada prasidės liūtys ar sausros, paspaus šaltukas, ar augalas pritrūks maistingųjų medžiagų. Bet jeigu pakankamai mulčiuojate, tada esate pasirengęs netikėtumams ir grįžimui prie pagrindų.