Obuolių, kriaušių, svarainių konservavimo taisyklės

No­rint pasigaminti geros kokybės vaisių konservų, reikia laikytis svarbiausių technologinių reika­lavimų ir šių taisyklių:

Vartoti tinkamą žaliavą; šviežią, švarią, kokybišką ir tik tų veislių, kurių vaisiai tinka perdirbimui. Sultims ir tyrėms
tinka ir prastesnė žaliava.

Vengti sąlyčio su metalais. Susmulkintos žaliavos rūgštys tirpdo metalus, o susidarę me­talų junginiai, kenkia sveikatai. Vengti cinkuotos skardos ir žal­varinių indų, nelaikyti sulčių va­riniuose induose. Žaliavai pa­ruošti tinka aliuminiai indai, bet juose ją laikyti kuo trum­piau, ypač sultis. Konservams gaminti tinkamiausi mediniai, stikliniai, fajanso ir emaliuoti neištrupėję indai.

Kuo trumpiau laikyti sus­mulkintą žaliavą, nes kai ku­rios medžiagos, ypač vitaminas C greitai skyla veikiamas švie­sos, šilumos ir oro deguonies. Dėl to konservus reikia gamin­ti pritemdytoje ir vėsioje pa­talpoje.

Dirbti švariai ir sparčiai. Virtuvė ar kita patalpa turi būti ne tik labai švari, bet ir be lakių medžiagų. Langas už­dengiamas marle arba įstatomas tankus metalinis tinklelis. Šei­mininkė dėvi švarius drabužius ir vilki baltu chalatu. Ypač švarios turi būti rankos ir pa­nagės.

 

Konservavimo        reikmenys

Konservams namuose  gaminti reikia pasirūpinti prietaisais, in­dais, medžiagomis. Svarbiausie­ji    jų:   svarstyklės,  graduoti cilindrai, termometras, smėlio laikrodžiai, stiklainių uždarymo mašinėlė, emaliuoti puodai, ki­birai,  presas sultims spausti, areometras, stiklainiai,   dangte­liai,   cukrus,  actas,  prieskoniai ir kt.

 

Žaliavos    paruošimas

Prieš perdirbimą ir konservavimą vai­siai perrenkami, nuplaunami ir susmulkinami. Perrenkant paša­linami supuvę, įpuvę, pernokę, nesubrendę, vaisėdžio ir ligų pa­žeisti vaisiai. Plaunant pašalina­mi pesticidų ir žemių likučiai, lapai  ir  pan.   Plaunama     30 – 50 °C   temperatūros  vandeniu. Nuplauta žaliava dar kartą per­plaunama po dušu.

Nuo ruošiamos konservavi­mui  žaliavos  pašalinami  kote­liai, išpjaunamos šerdys su sėk­lomis. Šie darbai atliekami spe­cialiais  peiliais  ir  kitais  įran­kiais. Vaisiai paprastai supjaus­tomi   skiltelėmis. Supjaustyti vaisiai, kad nepajuostų, laikomi šaltame pasūdytame (1 arbatinis šaukštelis druskos 2 l vandens) arba citrinos rūgštimi parūgštin­tame   (0,5  arbatinio   šaukštelio citrinos  rūgšties  5  1   vandens) vandenyje.

Sultys spaudžiamos iš susmul­kintos žaliavos. Nepatartina smulkinti iki tyrės, nes tada su­mažėja sulčių išeiga.

Supjaustyta žaliava 2 – 5 mi­nutėms panardinama į verdantį vandenį, t.y. blanširuojama. Blanširuota žaliava elastinges­nė, ją lengviau sudėti į stiklai­nius.

Tyrėms, padažams ir kai ku­rioms sultims žaliava šutinama, kol suminkštėja, o paskui trinama per nerūdijančio metalo sietą ar trintuvę.