Pagrindinė tikro sodininko taisyklė – kruopštus savo sklypo kiekvieno kvadratinio metro, tiesiogine šio žodžio prasme, planavimas. Tam prireiks darbo užrašų, kuriuose būtų žymima visa reikalinga informacija. Protingam sodininkui svarbu ne kiekybė, o kokybė. Todėl jis niekada nepasodins atliekamo krūmo ir iš jau anksto žino, maždaug kokį derlių surinks šiais metais. Patyręs daržininkas tarsi patyręs inžinierius gerai suprojektuoja savo darbus, ir jam nebaisi nei sausra, nei kruša, nei liūtys ir netgi sniegas vidury liepos mėnesio, nes jis tiksliai laikosi motinos gamtos nustatytų įstatymų ir tuo pačiu yra jos saugomas. Būtent šias auksines tiesas ir aptarsime šiame straipsnyje.
Pirma taisyklė, ką jums reikia padaryti – nustatyti tikslų ir maksimalų derlingos dirvos plotą. Kitaip sakant, jūs turite aiškiai įsivaizduoti daržovių derliaus kiekį, kurį planuojate surinkti šiais metais. Sodinkite tik tas daržoves, kurias suplanavote ir ieškokite būdų, kaip padidinti derlingumą nedidindami lysvių skaičiaus. Galbūt jūsų darže liks ir nepanaudotos vietos. Tačiau labai dėl to nesirūpinkite, su laiku jūs surasite, kur panaudoti šį plotą. O kol kas sutelkite savo dėmesį į planuojamą derlingos dirvos plotą.
Antra taisyklė: visas jūsų daržo sklypas turi būti po atviru dangumi saulėtoje vietoje. Pavėsyje praktiškai nė viena daržovė nepradžiugins jūsų savo derliumi. Žalumynai, kai kurios salotų ir šakniavaisių rūšys auga pusiau pavėsyje, tačiau daugumai vaisius vedančių daržovių, tokių kaip svogūnai, pomidorai, ir kopūstai būtina aštuonių valandų saulėta diena.
Trečia taisyklė: jūsų darže būtinai turi būti kampelis su organinėmis puvenomis. Be organinių trąšų iš tiesų geras daržas nesigaus. Toks organinių puvenų kampelis turi būti pavėsyje ir netoli nuo pačių lysvių.
Ketvirta taisyklė: Kiekvienos rūšies daržovėms būtinai sukaskite atskirą lysvę. Būtent lysvė turi didesnį privalumą negu tiesiog paprastai apdirbta žemė. Lysvė mažiau kenčia nuo sausros ir yra apdrausta nuo perdrėkimo lyjant sezoniniams lietums. Be to, darbas prie lysvės gerokai paprastesnis ir to darbo mažiau. Daržininkas tokiu būdu tvarko tik lysvę, o ne aplinkui esančią nenaudingą teritoriją.
Penkta taisyklė: Lysves sukaskite taip, kad jas būtų patogu laistyti, o sodo žarna ją perkeliant nelaužytų sudygusių augalų. Taip pat nepagailėkite savo laiko ir jėgų įsirengdami idealią daržo laistymo sistemą. Tai padarius, daržovių laistymui jums reikės paaukoti labai nedaug savo laiko. Jums tiesiog reikės atsukti vandentiekio čiaupą, ir daržas bus pilnai palaistytas
Šešta taisyklė: takelių tarp lysvių niekada nepalikite neuždengtų. Žinoma, idealiausiu atveju tarplysvį geriausia iškloti šaligatvio trinkelėmis, tačiau jei tokios galimybės nėra, jūs galite apsieiti ir su lentomis, skalda ir panašiomis medžiagomis.
Septinta taisyklė: grotelės ir laipiojimo rėmai vijoklinėms ir aukštai augančioms daržovėms turi būti sustatyti orientuojantis į Šiaurę – Pietus. Priešingu atveju jie užstos nuo saulės žemesnius daržovių giminaičius. Pagal šį principą reikia išdėstyti ir vijoklinių medžių gretas.
Aštunta taisyklė: vijokliniams augalams panaudokite tvoras ir sienas, pavyzdžiui, tokiems kaip melionai, pupelės, moliūgai ir pan. Tai žymiai palengvins jūsų darbą meistraujant atskirus rėmus ir papuoš aplinkinę teritoriją.