Pavasarinio vaismedžių sodinimo ypatumai

obelis2Kartu su pavasariu atėjo laikas ir atsirado galimybė pasodinti medžius ir krūmus su atviromis šaknimis, t. y. be žemių.  Tokie augalai sodinami du kartus per metus – ankstyvą pavasarį, iki pasirodant pumpurams, ir rudenį, nukritus lapams.

Sodinukus geriausiai pasirinkti specializuotam medelyne arba parduotuvėje, kur sodinukai yra tinkamai laikomi. Tokie sodinukai turi būti be mechaninių pažeidimų, su gerai išsivysčiusiomis šaknimis, su dideliu kiekiu smulkių šaknų. O šaknys lūžio vietoje turi būti baltos, t. y. gyvos.

Įsigijus augalą, jį reikia kuo greičiau pasodinti. Jeigu dėl kokių nors priežasčių to padaryti iš karto neįmanoma, sodinukus galima palaikyti keletą dienų rūsyje. Toliau sodinant augalą jis patalpinamas į negilią duobę 45 laipsnių kampu, jo šaknys užberiamos žemėmis ir jis palaistomas.

Augalų sodinimui skirtas duobės reikia paruošti iš anksto, likus pusmečiui iki būsimo sodinimo. Pagrindiniai reikalavimai sodinimo vietai: geras apšvietimas, vieta turi būti apsaugota nuo gruntinių vandenų potvynio. Jeigu gruntiniai vandenys pakilę aukštai, būtina įrengti drenažą. Obelims ir kriaušėms maksimalus gruntinių vandenų laikymosi aukštis turi būti 1,5 m, vyšnioms ir slyvoms – 1 m , vaiskrūmiams – 0,5 m.

Prieš pasodinant vieną parą augalo šaknys sudrėkinamos vandenyje, po to 1/3 sutrumpinamos jo šaknys ir aptepamos moline košele. Tai pagerina žemės kontaktą su šaknimis. Į molinę košelę galima pridėti ir šaknų augimo reguliatorių (heteroauksinas).

obelis1Prieš pastatant sodinuką į sodinimo duobę, jos viduryje supilamas žemių kauburėlis, ant kurio išdėstomos augalo šaknys. Po to viskas užberiama žemėmis, kurios sutrombuojamos. Šaknų kaklelio lygis (vieta nuo pirmos šaknies) po pasodinimo turi būti 3−5 cm aukščiau nuo duobės kraštų.

Galiausiai suformuojama ratas aplink stiebą – žemių bortelis aplink duobės kraštus, kad būtų patogiau laistyti. Šis ratas yra mulčiuojamas – apiberiamas 5−8 cm durpių sluoksniu, kad sumažinti vandens išgaravimą. Laistomas sodinukas retai, bet gausiai (vidutiniškai kartą per savaitę). Laistant būtina, kad žemė šaknų lygyje būtų drėgna (vienmečiui sodinukui – keli kibirai vandens).

Sodinimo duobių dydis: obelims ir kriaušėms (gylis/plotis) – 70 cm/100 cm, vyšnioms ir slyvoms – 60 cm/80 cm, vaiskrūmiams – 40 cm/40 cm. Idealiu variantu sodinimo duobė turi būti užpildyta: 2/3 – mėšlu (karvių arba arklių), 1/3 – puria žeme su nedidele atsarga pasodinimui. Į šią masę pridedama fosforo ir kalio trąšų. Taip pat į žemę pridedama ir dolomito miltų: 600−800 g obeliai, 400−600 g vyšniai, 200−400 g vaiskrūmiams (į kiekvieną duobę).

Azoto trąšos naudojamos pavasarį iki vasaros vidurio (ne vėliau). Šias trąšas naudoti duobių ruošimui rudenį beprasmiška, nes per pusmetį azotas ištirps ir bus išplautas vandens. Tokioje būklėje duobė liks iki pavasario.