Sode vartojamais herbicidais, mineralinėmis trąšomis, pesticidais galima apsinuodyti. Todėl su šiomis medžiagomis reikia elgtis atsargiai, kad jų nepatektų į burną, akis, ant veido ir kitų kūno dalių. Ypač pavojingi cheminiai junginiai vaikams, moterims ir vyresnio amžiaus žmonėms. Dirbant negalima valgyti, gerti, rūkyti. Su nuodingomis medžiagomis negalima dirbti ilgiau kaip 6 valandas.
Paprastai apsinuodijama chloro, fosforo, vario organiniais junginiais. Žmogus, apsinuodijęs chloro ir fosforo junginiais pro virškinimo traktą, vemia, viduriuoja, jam skauda pilvą, pro kvėpavimo takus – kosti, dūsta, jei pakenkiama akims – parausta akių junginė, skauda akis, kartais laikinai apankama. Nuodams patekus ant odos, ji parausta, ją degina, niežti, smulkiai išberia. Nuo šių apsinuodijimų sutrinka nervų sistemos ir parenchiminių organų funkcija.
Žmogus apsinuodijęs fosforo organiniais junginiais, būna susijaudinęs, jį kamuoja baimės jausmas, galvos skausmai, raumenų trūkčiojimas, traukuliai, prakaitavimas.
Pavojingi yra vario junginių garai. Patekę ant gleivinės, ją sutraukia, dirgina ir degina. Be to, šie junginiai pažeidžia kepenis, inkstus. Jais apsinuodijama pro virškinimo traktą. Ligonis netenka apetito, atsiranda seilėtekis, troškulys, metalo skonis burnoje, pykina, jis vemia melsvai žalsvomis masėmis. Liežuvis, gomurys ir žiotys pasidaro melsvos spalvos. Sutrinka nervų sistemos veikla: skauda ir svaigsta galva, ligonis praranda pusiausvyrą. Temperatūra būna žemesnė už normalią, sutrinka širdies darbas.
Pirmoji pagalba. Ligonis paguldomas gerai vėdinamoje patalpoje ir kuo skubiau šalinami nuodai iš organizmo. Išvaloma burnos ertmė tamponu arba švarios medžiagos gabalu. Išimami dantų protezai. Atpalaiduojami drabužiai. Išplaunamas skrandis: duodama gerti daug šilto vandens ir, sudirginus liežuvio šaknį, sukeliamas dirbtinis vėmimas. Apsinuodijus vario ar geležies junginiais, būtina gerti pieną su žaliais kiaušiniais.
Odos paviršius, akys, viršutiniai kvėpavimo takai plaunami arba skalaujami vandeniu.
Sutelkus pirmąją pagalbą, reikia skubiai iškviesti gydytoją arba nuvežti ligonį į ligoninę.
Nuolat dirbant su pesticidais, gali įvykti lėtinis apsinuodijimas. Šiuo atveju skundžiamasi bendru silpnumu, darbingumo sumažėjimu, dideliu nuovargiu, miego sutrikimu. Tokie ligoniai gydomi ligoninėje.
Alerginės reakcijos. Jas gali sukelti vaistai, chemikalai, maisto produktai, augalinės medžiagos, ypač gėlių ir žolių žiedadulkės, bičių bei gyvačių nuodai.
Dažniausiai pasitaiko greitos reakcijos: dilgėlinė ir anafilaksinis šokas. Alergenui patekus į organizmą, reakcija išsivysto per kelias minutes. Jei reakcija lengva, reikia nutraukti kontaktą su sukėlusią medžiaga. Nedelsiant nuplaunama oda, išvalomas virškinimo traktas. Duodama dimedrolio tabletė. Jei reakcija greita ir sunki, skubiai kviečiamas gydytojas, o ligonis paguldomas, apdedamas – termoforais, jam duodama šiltos arbatos.
Bičių įgėlimas. Paprastai net kelių bičių įgėlimas nepavojingas. Tačiau kartais išsivysto alergija bičių nuodams. Pavojinga, kai vabzdžiai įgelia į kaklą ir burną, nes, šioms kūno dalims paburkus, ligonis gali uždusti. [gėlimo vietoje oda parausta, patinsta, skauda ir degina, pakyla temperatūra. Kartais ligoniui svaigsta galva, silpna, krečia šaltis. Nukenčia širdies ir kraujagyslių sistema, virškinimo traktas.
Paprastai visi reiškiniai išnyksta po kelių valandų ar dienų.
Pirmoji pagalba. Įgeltą vietą nubraukti peiliu ar ištraukti geluonį pincetu, nespaudžiant daugiau nuodų į žaizdą. Įgėlimo vieta dezinfekuojama spiritu. Blogėjant ligonio bendrai savijautai, reikia kreiptis į gydytoją.
Gyvatės įkandimas. Lietuvoje yra tik viena nuodingųjų gyvačių rūšis – angis. Su ja painiojami žalčiai ir gluodenai. Tikriausias angies požymis – du ilgi nuodingieji dantys viršutiniame žandikaulyje. Žaltys turi tik dvi eiles smulkių dantukų.
Gyvatės įkandimo vietoje matomi du didesni taškai – nuodingųjų dantų žaizdelės, o dažnai ir dvi lygiagretės smulkių taškų eilės – nenuodingųjų dantų žymės. Įkandimo vietą smarkiai ir ilgai skauda, labai ištinsta. Kartais pro odą išsilieja kraujas. Tinimas greitai plinta. Įkandimo vietoje atsiranda pūslės.
Pirmoji pagalba. Aukščiau įkandimo vietos reikia uždėti timpą, o ant įkąstos galūnės – ledą. Nuodus galima išsiurbti burna, jei visi dantys sveiki ir burnos gleivinėje nėra išopėjimų. Galima išsiurbti taure, išspausti rankomis. Siurbti ne trumpiau kaip 10 minučių, o paskui vežti ligonį į medicinos įstaigą.
Apsinuodijimas maistu. Dažniausiai apsinuodijama sugedusiu maistu (sviestu, mėsa, dešra, grybais, konservais).
Praėjus porai valandų po valgio, ligoniui ima skaudėti pilvą, jį pykina, prasideda viduriavimas, pakyla temperatūra. Tačiau panašūs simptomai gali būti ir nėščioms moterims arba susirgus vidurių šiltine, inkstų akmenlige, miokardo infarktu. Todėl reikia įsitikinti, ar ligonis apsinuodijo maistu ir tik tada plauti skrandį. Duoti 1 – 2 anglies tabletes su šiltu vandeniu, o nuo viduriavimo – 3 – 4 tabletes per dieną enteroseptolio, kai jo nėra, džiovintų mėlynių. Jei ir toliau ligonio būklė negerėja, reikia kreiptis j gydytoją.
Kaulų lūžiai ir žaizdos. Sode galima susižeisti, išsinarinti arba nusilaužti galūnę. Susižeidus pirmiausia reikia,sustabdyti kraujavimą, uždedant ir užveržiant timpą aukščiau sužeidimo vietos. Užrašomas uždėjimo laikas, nes užveržus galima laikyti iki 2 val. Ant žaizdų dedami sterilūs tvarsčiai. Lūžusios galūnės tvirtinamos lentelėmis arba kitais įvairiais įtvarais. Nukentėjusiam žmogui duodama gerti šilto gėrimo, skausmą mažinančių vaistų.
Negalima patiems atstatinėti lūžimų, išnirimų. Reikia kuo skubiau iškviesti gydytoją arba nukentėjusįjį vežti j ligoninę, kuo patogiau paguldžius arba- pasodinus.
Elektros traumos. Nukentėjusi žmogų reikia skubiai išlaisvinti nuo elektros srovės: atjungti srovę arba jį atitraukti nuo laido virve, lazda, lenta. Ligonis gali būti apalpęs arba jį gali ištikti klinikinė mirtis. Pirmiausia reikia patikrinti pulsą, įsitikinti, ar kilnojasi krūtinės ląsta.
Konstatavus klinikinę mirtį, kuo skubiausiai pradedama žmogų gaivinti, o jei yra daugiau žmonių, kiti iškviečia greitąją pagalbą.
Ligonis guldomas ant nugaros geriausiai ant grindų ar ant žemės, kad būtų kietas pagrindas. Atsegami krūtinę veržiantys drabužiai, atlošiama galva. Iš burnos išimami dantų protezai, išvalomos gleivės; reikia pažiūrėti, kad nebūtų užkritęs liežuvis. Atsiklaupus nukentėjusiojo kairėje pusėje dešinės rankos pirštais užspaudžiama nosis ir, uždėjus ant burnos servetėlę, gerai įkvėpus, pučiama pro burną į plaučius oro. Gerai įpūtus, turi pakilti (išsipūsti) krūtinės ląsta. Suaugusiam žmogui per minutę reikia įpūsti oro apie 12 kartų, vaikui – 20. Kartu daromas širdies masažas. Uždėjus vieną ant kitos plaštaką spaudžiama apatinė krūtinkaulio dalis, ritmingai visu savo kūno svoriu. Vaikui spaudžiama viena ranka. Per 15 sekundžių 15 kartų paspaudžiama krūtinės ląsta ir 2 kartus įpučiama oro. Jei gaivina 2 žmonės, tai per 5 sekundes spaudžiama 5 kartus ir 1 kartą įpučiama oro.
Gaivinti reikia iki 30 – 60 min. Jei masažas sėkmingas, gaivinamojo oda parausta, susiaurėja vyzdžiai, miego arterijos ima pulsuoti.
Panašiai teikiama pirmoji pagalba skenduoliui, tik ištraukus jį iš vandens reikia iš jo plaučių ir virškinimo trakto pašalinti vandenį. Tai daroma paguldžius skenduolį ant teikiančio pagalbą žmogaus per kelį sulenktos kojos.
Atgaivintas ligonis vežamas į ligoninę.
Pirmajai pagalbai teikti reikia turėti vaistinėlę. Tinka ir vairuotojo vaistinėlė.