Lietuvoje yra įprasta ir priimtina užsiimti įvairių augalų auginimų. Turintys sodus ar daržus, be abejo gali pasigirti platesniu auginamų augalų – nuo daržovių iki egzotiškų vaisių – spektru. Tačiau tikriausiai nėra daug lietuviškų sodų kuriuose nebūtų auginamos pagrindinės daržovės – bulvės, agurkai ir žinoma pomidorai. Pastarųjų auginimas yra aktualiausias ir klausimai susiję su šių daržovių auginimu iš pradedančiųjų ar su naujomis veislėmis susidūrusių sodininkų skamba dažniausiai.
Pomidorai ir jų sodinimas bei auginimas
Pomidorai yra kilę iš Pietų Amerikos. Po kolonizacijos Europoje jie pasirodė dar 16-ame amžiuje, tačiau Lietuvoje jų reikėjo laukti iki pat 19-o amžiaus.
Tai yra vienametis augalas, kuris auginamas šiltnamiuose dėl jam būtinos aplinkos sukūrimo. Jie geriausiai auga esant iki 25°C temperatūrai bei taip pat labai mėgsta drėgnumą, todėl juos laistyti reikia nuolatos.
Norint sodinti pomidorus, pirmiausia reikėtų paruošti sėklas sėjai. Jų paruošimas susideda iš kelių žingsnių: sėklų dezinfekavimo, mirkymo, menkaverčių sėklų nupilimu, džiovinimo ir beicavimo. Tik po to galima sėkmingai sodinti pomidorus. Geriausia juos sodinti saulėtoje, sausoje ir nuo šaltų vėjų apsaugotoje vietoje.
Pasirinkta dirva taip pat turėtų būti patręšiama – bet ne šviežiu mėšlu. Be kitų trąšų, pomidorų dirva turėtų būti patręšiama ir organinėmis trąšomis.
Pomidorus lauke reikėtų sodinti pavasario ir vasaros sandūroje, kuomet nebebūna šalnų ir oras atšįla. Jei dėl orų nesate tikri – pridenkite pomidorus, kad jie būtų apsaugoti nuo šalčio. Orams atšilus – priedanga nuimkite ir leiskite jiems augti. Prigijusius daugus pritvirtinkite prie kuolų.
Pomidorus taip pat reikia dažnai laistyti, ravėti ir genėti lapus, kad saulė pasiektų jų vaisius.
Skyrius parengtas remiantis: https://sodininku.info/2019/12/07/pomidoru-sodinimas-auginimas-ir-prieziura.
Kitų populiarių daržovių auginimas
Žinoma, kitų populiarių lietuviškų daržovių auginimas taip pat yra sunkus darbas. Nors, teisybės dėlei reikėtų paminėti, kad bulvės ar agurkai nėra tokios auginimo sąlygoms ir priežiūrai reiklios daržovės kaip pomidorai. Tačiau tiesa vis tiek yra tokia, kad reikia daug skaityti ir dar daugiau domėtis, jei norite, užsiauginti kokybišką bulvių ar agurkų derlių. Tik tokiu atveju rezultatas bus patenkinantis. Juolab, reikia rasti geras sėklas ir veisles, kurios tikrai yra labai įvairios.
Išsirinkus bulvių, agurkų ar kitų daržovių veislę, reikėtų pasidomėti apie jai būdingą vietą sėjomainoje, poreikį dirvai, drėgnumui, šilumai ir t.t. Bulvių auginimas šioje vietoje yra ko gero vienas paprastesnių ir nors jų derlių nuimti gali būti sunku ir pareikalauti daug pastangų, pats bulvių priežiūros ir auginimo procesas yra gana paprastas ir nereikalauja tiek daug dėmesio ir pastangų, kaip pomidorų auginimas.
Agurkų auginimas taip pat nėra toks sudėtingas ir jie irgi reikalauja mažiau priežiūros nei pomidorai. Juos galima auginti ir lauke, ir šiltnamyje, tačiau reikia turėti omenyje, kad jie labai mėgsta drėgmę, todėl kaip ir pomidorus, bet skirtingai nei bulves, juos reikia laistyti nuolatos.
Žinoma, ne tik kiekviena daržovė, kiekvienas vaismedis, vaiskrūmis ar uoga yra skirtingi ir reikalauja skirtingų sąlygų bei skirtingos priežiūros. Kiekvieno iš sodo ar daržo augalų veislė taip pat gali skirtis viena nuo kitos ir reikalauti skirtingų sąlygų auginimui. Todėl prieš pasirenkant auginti norimą augalą ir jo veilsę, turėtumėte paieškoti informacijos apie tai internete ar kituose šaltiniuose.
Apie sodininkystės naudą
Turbūt niekas net nediskutuotų apie tai, kad daržovės yra naudingos žmogaus kūnui ir kuo jos natūralesnės – tuo geriau. Štai todėl jas siūloma auginti namuose, o ne pirkti.
Tačiau taip pat užsiima tokio tipo veikla labai naudingas žmonėms, kurie dirba intensyvų darbą. Dažniausiai protinį darbą dirbantys žmonės tikina, kad jiems niekaip nepavyksta po darbų atsipalaiduoti, tenka ieškoti būdų, tačiau ne visada lieka jėgų fiziniam aktyvumui. Tokiu atveju puikiai padeda daržininkystė.
Jis vertinama ne tik todėl, kad žmogus fiziškai juda, tačiau ir todėl, kad atliekant tam tikrus darbus galiausiai pamatomas rezultatas, o tai teigiamai veikia žmogų. Ne tik suaugusius, tačiau ir vaikus, tad ne veltui akcentuojama, kad auginti daržoves vaikams yra labai rekomenduojama. Taip jie ne tik išmoksta atsakomybės, tačiau ir pamato, kad įdėjus šiek tiek darbo – pavyks sulaukti norimo rezultato.
Štai todėl, kad tas rezultatas būtų geras, siūlome auginti paprastesnes daržoves. Žinoma, viskas priklauso nuo Jūsų laiko galimybių. Kol vieni skuba, tuo tarpu kiti turi daug laiko ir džiaugiasi, kad augaliukai greitai auga ir greitai dovanos Jums vaisius.
Galiausiai, pasibandykite šį darbą paversti malonumu, kuris leis Jums atsipalaiduoti po dienos darbų ir paprasčiausiai džiaugtis paprastai dalykais, kuriuos sukurti galime kiekvienas iš mūsų.