Šiltnamio apšvietimas

sviesa2Net moksleivis žino, jog pakankamas apšvietimas – labai svarbus bet kokio augalo teisingo vystymosi ir augimo veiksnys.  Trūkstant šviesos fotosintezės procesas sulėtėja, todėl augalas suglemba, o kartais ir visai nudžiūva.

Tai reiškia, jog norint gauti šiltnamyje auginamų daržovių derlių ne sezono metu, būtina dirbtinai prailginti ne tik dienos šviesą, bet ir aprūpinti augalus reikalingu šviesos intensyvumu.

Papildomas šiltnamio apšvietimas gali būti įrengtas įvairiais būdais. Dažniausiai šiltnamiui papildomai apšviesti naudojamos dienos šviesos lempos, kurios yra ne tik pakankamai ryškios, tačiau ir labai ekonomiškos energijos suvartojimo atžvilgiu. Tradicinės kaitinimo lempos šiuo atveju naudojamos labai retai, ir tai tik laikinai norint apšviesti konkretų augalą.

Taip pat šiltnamiui apšviesti naudojamos aukšto slėgio gyvsidabrio lempos, natrio lempos, metalo halogenų lempos ir diodinės lempos.

Priklausomai nuo auginamų daržovių rūšies, dienos šviesa turi pasiekti augalus 12-16 valandų, o kai kurias daigų rūšis pirmomis dienomis apskritai reikia apšviesti visą parą. Standartinė, augalų fotosintezei priimtina saulės šviesa sąlyginai apšvietimu aprūpina 12 tūkst. liuksų/1 kv. m., o apšvietimo bangos ilgis turi būti nuo 400 iki 700 nm.

apsvietimas2Be to, laikoma, jog augalų šaknų vystymosi, žydėjimo, vaisių užmezgimo ir subrendimo laikotarpiu būtinas šviesos bangos ilgis turi būti nuo 600 nm, kai tuo metu apatinis diapazonas – 400-500 nm  prisideda prie geresnės augalų vegetacijos. Tokiu būdu, priklausomai nuo to, ar šiltnamyje jūs planuojate auginti žalumynus, galima varijuoti apšvietimą, siekiant gauti maksimalų rezultatą.

Ši dažniai vizualiai nustatomi kaip mėlynoji ir raudonoji šviesa. Tam naudojamos LED lempos, kurios sunaudoja labai mažai energijos ir yra ilgaamžės. Beje, tik kraštutinių apšvietimo diapazonų naudojimo efektyvumas yra pakankamai ginčytinas ir iki galo neištirtas, ir, kaip rodo šios srities tyrimų praktika, visgi optimalus yra mėlynos ir raudonos šviesos derinys.

Koks bebūtų šiltnamio apšvietimas, šviesios dienos režimas turi būti pastovus ir fikusams, ir braškėms. Tam yra montuojami automatinio šviesos įjungimo ir išjungimo laikmačiai. Jie gali būti elektroniniai, programuojami mikrovaldikliais, paskaičiuoti 12 arba 24 valandoms, kas leidžia lengvai įrengti būtiną automatinę apšvietimo sistemą.