Žemės kasimo ir dirbimo įrankiai

Patogūs, geros kokybės įrankiai palengvina darbą. Su jais dirbant netgi sunkūs darbai tampa malonesni.

KASTUVAI

Jei galite, pirkite kastuvą su nerudijančio plieno plokšte. Koto ilgį rinkitės pagal ūgį – aukštam žmogui reikia kastuvo su ilgesniu kotu.

 • Gana patogi yra D formos kastuvo rankena. Rinkdamiesi žiūrėkite, kad į ją tilptų sodo pirštine apmauta plaštaka.
 • Dideliam žemės plotui sukasti geriau tinka su didesne plokšte, o medžiams ir krūmams sodinti – su siauresne plokšte.
 • Dažnai kastuvų plokštės viršutinis kraštas baigiasi papėde. Jais kasant mažiau pavargsta pėda, tačiau tokie kastuvai sunkesni.
 • Mediniai kotai yra stiprūs ir patogūs. Geležiniai kotai turėtų būti padengti plastiku.

kastuvas darbiniai batai

ŠAKĖS

Sodininko šakės yra nepamainomas įrankis, kai reikia krauti ir kratyti mėšlą arba kompostą.

 • D formos rankenos yra stipresnės negu Y formos, be to, jos dažniau gaminamos negu T formos rankenos, kurios taip pat labai patogios. Žemei kasti pirkite šakes su keturiais nagais, kurių skerspjūvis yra ketvirtainio formos.

KAUPTUKAI IR GRĖBLIAI

Kauptukas yra vienas iš pagrindinių sodo įrankių, naudojamų piktžolėms naikinti.

 • Olandiškas, arba kilpinis, kauptukas puikiai tinka pikžolėms naikinti tarpueiliuose ir aplink augalus.
 • Rinkitės kauptuką su ilgu kotu, kad dirbant nereikėtų labai pasilenkti.
 • Kauptukais su išlenkta ąsa ir pailga geležte daromos plokščiadugnės vagelės, į kurias beriamos sėklos ir kaupiamos bulvės. Yra specialiai sukonstruotų kauptukų, kurie turi mažesnę geležtę su ašmenimis iš kelių pusių. Jais patogu naikinti piktžoles tarp arti susodintų augalų. Grėbliai reikalingi darbui darže ir sode.
 • Pirkti grėblį su ilgu kotu, kad dirbant nereikėtų labai pasilenkti.
 • Patvariausi tie grėbliai, kurių galvutės padarytos iš vientisos medžiagos. Kniedytos grėblių galvutės yra mažiau patvarios.

RANKINIAI PURENTUVAI IR KULTIVATORIAI

Šie įrankiai reikalingi sukastai žemei susmulkinti it tarpueileiliams tarp sėjinukų ir smulkių augalų ravėti.

 • Patogesni yra tie purentuvai, kurių virbai yra nuimami ir, kai reikia, vėl uždedami.
 • Rankinį kultivatorių geriau pirkti su ilgu universaliu kotu, prie kurio galima pritaisyti ir kitus įrankius.

Parduotuvėse būna specialių įrankių, kuriais patogu rauti iš vejos pienes ir vkitas piktžoles, tačiau juos verta pirkti tik tada, kai numatoma dažnai naudoti.

TRUMPAKOTĖS ŠAKUTĖS IR KASTUVĖLIAI

Trumpakotis kastuvėlis, dar vadinamas sodininko kastuvėliu, – tai nebrangus ir labai patogus įrankis. Juo patogu sodinti augalus, iškasti piktžoles, pilti žemę į vazonus.

 • Trumpakotė šakutė nėra būtinas įrankis, tačiau ir ji praverčia ravint piktžoles ir purenant žemę.
 • Trumpakotis kastuvėlis su plačia geležte geriausiai tinka sodinimui ir kitiems sodo darbams.
 • Trumpakotis kastuvėlis su siaura geležte skirtas dirbti mažesniame plotelyje, pavyzdžiui, alpinariumuose.
 • Pirkdami trumpakotę šakutę žiūrėkite, kad virbai būtų stiprūs, o galvutė gerai pritvirtinta prie rankenos.

ĮRANKIŲ PASIRINKIMAS: VEJAPJOVĖS

Vejapjovę perka beveik beveik kiekvienas sodininkas, todėl svarbu mokėti pasirinkti tą, kuri labiausiai tinka jūsų sodui.

KOKIĄ VEJAPJOVĘ PIRKTI

Mechaninės vejapjovės tinka tik tada, kai vejos plotas yra labai mažas.

Vejapjovės su voleliu užpakalyje rekomenduojamos mažoms vejoms pjauti ir juostinei apdailai atlikti. Elektrinės rotacinės vejapjovės su ratais skirtos didesniems vejos plotams pjauti, kai nereikalinga juostinė apdaila. Didelio ploto vejoms pjauti, kur besidvelkiantis elektros laidas gali kelti pavojų, geriau naudoti benzininę cilindrinę vejapjovę.

Rotacinės vejapjovės su oro pagalve labai tinka pjauti tiems vejos plotams, kurie yra nepatogiose vietose, po šakomis arba ant lėkšto šlaito, nes yra lengvos ir patogu jomis manevruoti.

GALANDINIMAS

Vejapjovės peilių ašmenis galite galąsti patys, tačiau geriau būtų, jeigu tai darytų specialistas. Rotacinių vejapjovių peiliai yra nebrangūs, todėl juos galima dažnai keisti.

ELEKTRONINIŲ VEJAPJOVIŲ SAUGUMAS

Patikrinkite elektroninių vejapjovių laidus ir kištukus. Jie turi būti geros kokybės, kad užtikrintų gerą sujungimą. Tą reikia padaryti kiekvieno sezono pradžioje. Jeigu jūsų namų elektros instaliacijos sistemoje nėra įžeminimo schemos, įrenkite specialų elektros įvadą.

ĮRANKIŲ PASIRINKIMAS: KARPYMO IR GENĖJIMO ĮRANKIAI

Vienas iš sunkiausių sodo darbų yra gyvatvorių karpymas. Šį  darbą palengvina gyvatvorių karpymo mašinos, tačiau jei gyvatvorių yra nedaug, pakanka turėti specialias žirkles, kurios labai tinka ir atskiriems krūmams apkarpyti.

FORMAVIMAS IR GENĖJIMAS

Anksti pavasarį nupjaustomos mechaniškai sužalotos, nuo šalčių, ligų ir kenkėjų nukentėjusios šakos. Norint suteikti medeliams geometrines formas, kiekvienas karpomas individualiai. Kai kurie lapuočiai (liepos, tuopos, gluosniai, klevai) labai atsparūs genėjimui ir lajų atjauninimui. Tinkamiausias laikas pavasaris. Spygliuočiai genimi tik ypatingais atvejais, jeigu aplaužomos ar kitaip pažeidžiamos šakos, nulaužta viršūnė ar išaugo keletas viršūnių. Rugpjūčio mėnesį geriausia karpyti spygliuočių gyvatvores. Lapuočių gyvatvorės genimos anksti pavasarį ir antroje vasaros pusėje.

Neformuojami krūmai gali išaugti retomis šakomis, blogai žydėti. Jie formuojami dirbtinai. Anksti pavasarį patrumpinamos šakos, lajoms suteikiama forma, tada krūmai išauga tankūs, vešlūs. Žydinčius krūmus reikia genėti taip, kad jie gausiau žydėtų. Pagal žiedinių pumpurų susidarymo laiką krūmai skirstomi į dvi grupes. Pirmoji grupė – augalai, kurie žiedinius pumpurus sukrauna rudenį (forzitijos, raugerškiai, kauleniai, sausmedžiai, putinai, triskiautis migdolas, alyvos ir kt.). Šie krūmai genimi po žydėjimo, ūglius trumpinant per pusę. Žiemą šiuos augalus galima tik praretinti. Antroji grupė – augalai, kurie žiedinius pumpurus krauna ant vienamečių šakelių, išaugusių pirmoje vasaros pusėje (jazminai, sedulos, ligustrai, lanksvos, veigelos). Jie genimi žiemos pabaigoje, pavasarį, trumpinant labai nedaug. Silpnesnės šakos trumpinamos daugiau negu stiprios, silpni ūgliai šalinami.

Dekoratyviniams parkų ir sodybų želdiniams gali pakenkti pušiniai pelėdgalviai, paprastieji pušiniai pjūkleliai, pušiniai verpikai, lapus ir spyglius, kankorėžius graužiantys kenkėjai, straubliukai, žiemsprindžiai ir kt. Pasirodžius kenkėjams, purškiama insekticidais fastaku 50 EC, karate 5EC, deciu 2,5 EC, dimilinu WP25.

Apsaugai nuo grybinių ligų naudojamas fungicidas previcur 607SL. Pažeidimo pradžioje sodinukai laistomi 0,15–0,30 proc. tirpalu.

GYVATVORIŲ KARPYMO MAŠINOS

Kuo ilgesnis gyvatvorių karpymo mašinos peilis, tuo greičiau atliekamas darbas. Ilgiausi peiliai būna įtaiyti didelėse gyvatvorių karpymo mašinose. Darbui nedideliuose arba vidutinio dydžio soduose geriausiai tinka mašinos su 40 cm ilgio, tačiau jeigu jūsų sodas didelis, pasirinkę mašiną su 60 cm ilgio peiliu darbą atliksite dar greičiau.

 • Kai kurios gyvatvorių karpymo mašinos turi peiliu su ašmenimis iš abiejų pusių, dėl to pjauna abiem kryptimis.
 • Mašina, kurios peilis turi ašmenis iš abiejų pusių, dirbdama mažiau vibruoja. Tai vadinama atsakomuoju efektu.
 • Kuo daugiau dantų yra mašinos peilio ašmenyse, tuo dailiau apkerpama gyvatvorė.
 • Pirštuoti peilio ašmenys mažina sužeidimo riziką.
 • Gyvatvorių kar[ymo mašinos parduodamos kartu su specialiu skydu, kuris apsaugo plaštaką nuo sužeidimų.
 • Mašinoje įtaisytas jungtukas su fiksatoriumi apsaugo nuo atsitiktinio mašinos įjungimo.

ŽIRKLĖS GYVATVORĖMS KARPYTI

Gyvatvores lengviau karpyti, kai žirklės aštrios, o jų ašys ir guoliai – sutepti alyva.

 • Pirkite tokias žirkles, kurių ašmenis galima reguliuoti priverčiant arbaatleidžiant jungiamąjį peilių varžtą.
 • Dažniausiai žirklės gyvatvorėms karpyti būna su lygiais tiesiais ašmenimis.
 • Kartais žirklių ašmenyse būna padaryta įanta, kuri praverčia, kai reikia nukirpti storą šaką. Rankenos yra nelabai svarbi žirklių dalis.

SEKATORIAI

 • Vienašmeniai sekatoriai turi tik vieną aštrų ašmenį, o kitas ašmuo yra plokščias. Šaka nupjaunama, kai aštrusis ašmuo atsiremia į plokščiąjį. Kai kuriuose sekatoriuose būna padarytas griovelis sultims nutekėti. Blogai išgaląstas tokio tipo sekatorius gali suplėšyti arba sutraiškyti šaką.
 • Dviašmeniai sekatoriai kerpa panašiai kaip žirklės. Jais nukirpus šaką pjūvis būna lygus, dailus.
 • Sekatorių rankenos dažniausiai dažomos ryškiai, kad jie būtų geriau matomi.
 • Kad kerpant nesugnybtų delno, ant rankenų turi būti ribotuvai.
 • Pirkdami sekatorių žiūrėkite, kad spyruoklė per daug nepraskėstų sekatoriaus peilių.

ILGAKOTĖS ŽIRKLĖS

Šiais įrankiais pjaunamos šakos, kurios yra per aukštai arba yra per storos ir jų negalima nukirpti paprastais sekatoriais.

 • Šakas, esančias tankmėje, patogiau pjauti dviašmenėmis ilgakotėmis žirklėmis.
 • Dėl ilgos rankenos sverto efektas yra stipresnis, dėl to lengviau nupjauti storas šakas.