Sodo takelis

Takeliui tinka įvairiausios medžiagos, o tinkamai įrengtas gali ne tik pagyvinti aplinką, bet ir tapti svarbiausiu sodo akcentu.

Egzistuoja begalė įvairių medžiagų, kurias panaudojus, galima grįsti sodo takelius, aikšteles. Tačiau pati tvirčiausia ir gražiausia danga – iš akmens.

path-kiemas-sodas-akmenu-takelis

Atvira terasa tiesiogiai jungiasi su namu, todėl jos grindinys turi derėti su namo sienos spalva arba mūru.

Spalvotos trinkelės ypač tinka prie modernių namų – iš stačiakampių, kvadratinių spalvotų trinkelių galima sukloti įspūdingą grindinio raštą. Prie seno namo akmeniniais pamatais tinka skaldytas akmuo, prie medinio – smulkūs akmenukai ar nespalvotos (pastelinių spalvų) trinkelės ir žvyras.

Poilsio vietose dangą, pagal galimybes, reikėtų daryti iš lygios medžiagos, vengiant didelių tarpų. Čia geriausia naudoti klinkerio plytas, tašytą akmenį ir betonines trinkeles, o taip pat stambias plokštes iš natūralaus akmens.

Jei aikštelė nedidelė, nepatartina naudoti daug įvairių rūšių, nes atrodys nedarniai. Šiuo atveju vietoje įvairių spalvų ir formų geriau kloti kokį nors įdomų raštą. Pavyzdžiui, švelniai pabrėžiame aikštelės kraštus kitos spalvos akmeniu ar aštriu kampu įkasta keramine plytele.

Labai svarbu takus išdėstyti pagal paskirtį.

Takus į namą, į pavėsinę ar į žaidimų aikštelę rekomenduojama rengti 1,2-1,5 m pločio, kad vienas šalia kito galėtų eiti du žmonės. Tokius plačius takus geriausia grįsti akmens, betono plytelėmis, o kraštus dėti iš smulkesnio natūralaus akmens.

Siauriems takeliams, išsiraizgiusiems po visą sodą, visai pakanka ir 0,5 m pločio. Šiuos takelius rekomenduojama grįsti smulkiu natūraliu ar skaldytu akmeniu. Tokie takai sode klojami ant žvyro ir smėlio pagrindo.

Stambiais akmenimis grįsti takai tvirti, po žiemos beveik neišsikraipo. Smulkius akmenukus verčiau kloti ant betono pagrindo.

Įvažiavimo takai klojami ne siauresni kaip 2 m (paprastai 2,5-3 m) arba iš dviejų vėžių, su menku dvipusiu nuolydžiu, kad nestovėtų vanduo. Vėžės plotis gali svyruoti nuo 0,5 iki 0,7 m, atstumas tarp vėžių – 0,7-0,9 m. Juo platesnė vėžė ir siauresnis tarpas tarp jų, tuo lengviau įvažiuoti į kiemą. Tačiau įvažiavus dar reikia vietos išlipti. Vidutinio sudėjimo žmogui visiškai pakaks po 0,5 m iš abiejų šonų. Taigi bendras aikštelės, į kurią patogu įvažiuoti ir išlipti, plotis – apie 3 m.

Varteliams ir įvažiavimui į garažą pravartu palikti apie 2,5 m. Išilginis įvažiavimo arba vėžių nuolydis turėtų sudaryti apie 1-1,5 cm kas metrą į pietryčius arba pietvakarius.

Takai aplink namus

Ne taip jau daug kartų kuriame savo namų aplinką, todėl dažnai labai sunku būna apsispręsti, kaip ją geriau suplanuoti. Specialistai siūlo savo pagalbą, tačiau paprastai vis tiek pačiam savininkui tenka pasirinkti ir nuspręsti kas, kur ir kaip bus įrengta.

Vienas iš pagrindinių elementų – atraminės sienelės, grįsti takai ir aikštelės.

Nebūtina net minėti, kad takų, grįstų aikštelių išplanavimas sklype labai svarbus. Ne, ne vien todėl, kad grindimo darbai, palyginus juos su veja, pakankamai daug kainuoja, bet ypač todėl, kad takai, kuriais nevaikštoma, užželia, kaip ir užželia senieji keliai, šalia jų atsiradus naujiems… Kaip apsispręsti, kur turi vesti takelis? Kaip parinkti jo dangą? Kaip išreikalauti kokybiško paklojimo? Išdėstysime pagrindinius argumentus, kurie galbūt padės Jums lengviau apsispręsti.

Kaip minėta, takai, kuriais nevaikštoma, užželia. Kita vertus, vietos, kuriomis nuolat vaikščiojama, virsta takais. Šiuo kriterijumi, žinoma, atsižvelgiant ir į bendruosius planavimo – estetikos, siurpriziškumo principus, ir vertėtų labiausiai remtis, planuojant savo sklypą. Pvz., jei svarstote, ar daryti grįstą takelį į aikštelę, kurioje žadate vakaroti, pirma nuspręskite, ar ten vakarosite tikrai dažnai. Jei toje aikštelėje nebus stacionarių lauko baldų, o susirinksite tik kartą per metus, galbūt, nekils jokių nepatogumų ir nueiti veja – juk ji pakenčia nenuolatinį mindymą. Tačiau, jei ta pačia vieta nuolat trauksite link gėlyno, baseino ar suolelio, vejoje gali išsiminti takelis. Juk mes net nediskutuojame, ar reikia įrengti taką nuo gatvės link namo durų?

Danga

Pasirenkant dangą, labai svarbu apsispręsti, kas jums svarbiausia – išvaizda (derinti prie visumos – bendro stiliaus!), jos praktiškumas ar ilgaamžiškumas. Žinoma, kiekvienu atveju galima rasti „aukso vidurį”. Pvz., jei aikštelėje prie garažo pakabinsite krepšinio lentą, pasirenkant reikia nuspręsti, kam suteiksite pirmenybę – kamuoliui ar automobilio ratams. Šiuo atveju tikriausiai verta susilaikyti nuo specialios sportinės guminės dangos įrengimo.

Sodyboje labai praktiškas paprastų šaligatvinių plytelių klojimo būdas – tarpuose įsėjant veją. Tokia danga puikiai derės prie želdinių, yra pakankamai tvirta. Ji puikiai tinka sodų sklypuose, kuriuose nėra gyvenama ištisus metus. Ji išskirtinė estetiniais privalumais. Paminėtinas ir pralaidumas lietaus drėgmei. Žinoma, tokią aikštelę ar takus reikia prižiūrėti.