Kiemo apželdinimas

Kiemo apželdinimas
Kiemo apželdinimas

Kiemo apželdinimas

Kalbant apie kiemo apželdinimą, turėtume kalbėti apie terasos arba vidinio kiemelio ir vidinio kiemo, esančio gyvenamojo namo teritorijoje, apželdinimą. Žodžiu, kalbant apie kiemo apželdinimą, turime galvoje tą teritorijos dalį, kuri funkciškai yra daugiausia pritaikyta poilsiui ir kurioje statiniai, daiktai turi harmoningai derėti su aplinka bei sudaryti jaukumo pojūtį.

Terasos arba vidinio kiemelio apželdinimas. Terasa arba vidinis kiemelis, grįstas kieta danga, kuriame nėra vietos sodui, o veją labai sunku įrengti ir prižiūrėti, todėl geriausia juos dekoruoti vazoniniais augalais: mažais medeliais, krūmais ir rožėmis. Taip pat galite naudoti laipiojančius augalus, kurių lapija sukuria pavėsį. Naudojamas medžiagas ir detales derinkite prie namo stiliaus.

Vidinio kiemo, esančio prie individualaus gyvenamojo namo, apželdinimas.  Nuo 50 iki 90 procentų tokio vidinio kiemo užims veja,  pasirūpinkite jos nepriekaištingu įrengimu ir tolimesne priežiūra. Vidiniame kieme apšvietimas vaidina ne tik praktišką vaidmenį, bet taip pat teikia jaukumą. Apšvietimu, paryškinkite gražiausius augalus, apšvieskite vandens paviršių ar trykštančio fontano srovę. Vidiniame kieme dažniausiai įrengiama: žaidimų aikštelė, nedidelis daržas, sodas su keliais vaiskrūmiai, vaikų žaidimo aikštelė. Vidinį kiemelį labai pagyvina gėlynas, vandens telkinukas ar alpinariumas. Pasirinkite tinkamo dydžio medžius – dideliame sode per mažas medis tarsi išnyksta, o dideli medžiai slegia mažą erdvę. Medžiai įdomūs ne tik dėl architektūrinių formų, bet ir dėl žiedų, lapų, uogų ar žievės. Mažesniame sode tinka medžiai, kurie auga ne didesni nei 6 metrų aukščio.  Nepamirškite kieme numatyti vietos naujametinei eglei. Žemaūgiai spygliuočiai labai tinka kiemo apželdinimui. Jais galima papildyti kitų augalų grupes arba naudoti vienus, gerai dera alpinariumuose, prie akmens dekoracijų. Kolonos formos spygliuočiai suteikia kiemo apželdinimui akcentų. Nors krūmai daugiau tinka sodinti fasadinėje namo pusėje, krūmų grupėmis-eilėmis atskiriant įvažiavimo keliuką ar link durų vedantį takelį nuo vejos, tačiau tinkamai pasirinkus krūmus galite naudoti kaip pagrindinį apželdinimo akcentą sujungiant namo erdves su sodu. Įspūdingų formų, puošniais žiedais ar lapais krūmai, labiau tinka sodinti pavieniui. Prieš pradėdami daryti kiemo apželdinimą  pasitarkite su apželdinimo specialistais.

Kiemo apželdinimas

Peizažo formos ir atspalviai :

Padaryti šešėlį pernelyg daug saulės gaunančiame sklype arba atvirkščiai, įleisti daugiau saulės į per daug tamsų, ar net praplėsti sodo ribas dizaino pagalba – įmanoma išspręsti praktiškai bet kokį uždavinį, su kuriais susiduriama kuriant dirbtinį peizažą. Šiuo atveju eglės suteikia pavėsį ir pernelyg saulei atvirą aikštelę, esančią iškart už jų, karštomis dienos paverčia puikia poilsio vieta.

Pagrindinė rolė dekoravime čia skirta spygliuočiams medžiams ir krūmams, pasižymintiems skirtingais žalumos atspalviais. Be to, žemi spygliuočiai krūmai – puikūs rėmai rausvam aikštelės grindinio klojiniui.

Teritorija prie tvoros prastai apšviečiama saulės spinduliais. Išspręsti pačių tamsiausių sodo kampelių problemą galima pasitelkus gyvatvorę iš japoniškosios lanksvos (Spiraea japonica). Jos žaluma pasižymi puošniu auksiniu atspalviu, kuris vis keičiasi gana ilgo žydėjimo periodo laikotarpiu (pradedant pavasario viduriu). Antroje vasaros pusėje augalas pasidengs linksmomis ryškiai rožiniais žiedais,  ir džiugins šeimininkų akį iki rudeninių šalčių.

Spalvų šėlsmas šešėlyje. Dar viena nepertraukiamo žydėjimo klomba. Turtinga įvairių atspalvių spalvų paletė aplink vandens telkinį vasarą. Baltos astilbės(Astilbe), geltonos chrizantemos, raudonos salvijos, lelijos ir jurginai. Maksimaliai ryškių spalvų deriniu dizaineriai išsprendė užtemdytos sodo vietos „pašviesinimo” problemą, kur nesinorėjo iškirsti medžių.

Erdvės iliuzija. Atrodo, kad upeliams ir kaskadoms nėra galo, kad už balto tilto sklypas tęsiasi ir tęsiasi? Iš tiesų tai dirbtinė landšafto priemonė: pastačius tiltą palei sklypo ribą, galima vizualiai išplėsti ir padidintinedidelio sklypo teritoriją, o dideli įvairių augalų lapai ant kaskadinių vandens telkinių krantų suteikia peizažui minkštumo ir ramybės.

Septyni žalumos atspalviai. Manote, kad vasarą visi medžiai vienodai žali? Toli gražu ne visada, ypač teisingai juos suderinus. Pažiūrėkite, kiek žalios atspalvių šiame žmogaus rankomis sukurtame peizaže ir kaip antrame plane tamsiai žalia liepos lapų spalva pabrėžta žydra eglės spalva.

Rudenį, kada liepa taps ryškiai geltona, o šermukšnis – raudonu, ši puokštė taps dar išraiškingesnė.

Pavieniai sodiniai. Kai kurie medžiai yra tokie originalūs, kad jų jokiu būdu negalima „slėpti” tankiose grupinėse kompozicijose. Тoks gražuolis, kaip šis klevas iš Vokietijos, turėtų būti sodinamas išdidžioje vienatvėje, pabrėžiant jo stotą kokiu nors neutraliu fonu.

Ankstyvą pavasarį šis klevas keičia lapų spalvą į raudonai-oranžinę, ir vejos žalumo, spygliuočių ir lapuočių medžių lajų antrame plane fone sukuria teatrinės dekoracijos įspūdį.

Laiptelis po laiptelio. Aukščių skirtumus sklype įdomu apipavidalinti faktūrinėmis sienelėmis. Tačiau paprastas pilkas akmuo gana nuobodus, ir pats geriausias sprendimas jo aprėminimui – ryškios gėlės. Visais metų laikas tokia klomba (taip pat nepertraukiamo žydėjimo) džiugins akį neįprasta forma и įvairiomis spalvomis. Žydri irisai, linksmos tulpių taurės, narcizai – pavasarį, delfiniumai, melsvės (Hosta), jurginai, šilokai – vasarą, ir įvairios chrizantemos ir astrai – rudenį.

Žiema dekoru tarnauja forma. Žiema – tai ne tik sniego baltuma, ledo skaidrumo ir spygliuočių augalų žaluma. Teisingai parinkus medžių ir krūmų žievės atspalvius ir jų lajų formą, galima gauti puikias harmoningas kompozicijas netgi tokiu netrutingu spalvų metų laiku, kaip žiema.

Tamsus rudas didžialapės liepos, kurios laja suformuota rutulio formos, žievės atspalvis apsnigtų kolonos pavidalo tujų ir piramidės formos kadagių fone suteikia peizažui užbaigtumo ir jaukumo.

Kai pagrindinis papuošalas – kuklumas. Pavasarį jauna veja šviesiai žalia ir kaip niekad ryški. Tamsiai žalios eglių strėlės pabrėžia administracinio pastato solidumą ir griežtas linijas. Specialistų nuomone, apipavidalinant visuomenių pastatų aplinką (kiemo apželdinimas), geriausia rinktis lakonišką ir paprastą stilių.