Profesionaliai sutvarkyta ir gerai įrengta aplinka pakelia pastato vertę tiek estetine prasme, tiek rinkos požiūriu. Sklypo sutvarkymo sėkmė pirmiausia priklauso nuo teisingo funkcinio suplanavimo (zonavimo), kurį lemia sklypo dydis, reljefas, namo vieta, privažiavimas, saulės apšvietimas, kraštovaizdis ir t.t. Sodyba bus miela ir jauki, jei kiekvienas šeimos narys čia turės mėgstamą vietą. Tai reikėtų planuoti iš anksto, kol dar nepastatytas gyvenamasis namas ir kiti statiniai. Jie statomi šiaurinėje sklypo dalyje, kad sklype būtų kuo mažiau šešėlio.Nuo namo vietos priklausys sklypo padalinimas, atskirų jo dalių dydis, visų kitų statinių išdėstymas, bendras vaizdas ir net augalų rūšys. Žmogus, kuriantis arba pertvarkantis savo sodą, turi individualią viziją, kurią jis norėtų įgyvendinti. Planuojant ir kuriant sodą svarbiausia- suderinti norus su realiomis sąlygomis. Vienokius ar kitokius sprendimus lems tam tikri gyvenamosios vietos ypatumai- gatvės triukšmas, nemaloni kaiminystė, kraštovaizdis ar bendras gyvenamojo kvartalo sumanymas.
Kiekvieną sodybą sąlyginai galima suskirstyti i tris veiklos zonas: priesodybį, gyvenamąją ir ūkinę dalis. Priesodybis– tai sklypo dalis tarp gatvės (sklypo tvoros) ir gyvenamojo namo. Ji gali būti visiškai siaura (2-3 m) ar platesnė (8-10 m). Priesodybis yra reprezentacinė sklypo dalis, kurios dėka susidaroma nuomonė apie šeimininkų tvarkingumą, skonį. Kai namas glūdi sklypo gilumoje, šiame plote gali būti sodas ar daržas, tačiau nuo gatvės juos vistiek turėtų pridengti želdiniai.
Gyvenamoji sodybos zona susijusi su namu,šioje zonoje gyvenama: užsiimama mėgstama veikla, ilsimasi, vasarą priimami svečiai. Tai- sodybos branduolys. Ši dalis- tarsi namo tęsinys- kambarys po atviru dangumi. Gyvenamoji sodybos dalis visada įrengiama apsaugotoje nuo vėjo, saulėtoje vietoje. Tinkamiausia- pietinė ar pietvakarinė namo pusė. Viena svarbiausių sąlygų siekiant sukurti uždarą jaukią erdvę- pridengti ją nuo kitų sodybos zonų, kaimyninių sklypų ir ypač nuo gatvės. Šios sodybos dalies pagrindas- takai, atspari mindymui veja, nes čia bus ne tik ilsimasi, bet ir žaidžiama mankštinamasi.
Ūkinę dalį vertėtų numatyti rytinėje ar šiaurės rytinėje namo pusėje, sklypo pakraštyje ji nuo likusios dalies atskiriama gyvatvore, pergole ar vaiskrūmiais. Čia išdėstomi ūkiniai pastatai (įrankinė, malkinė, šiltnamis),sodas, daržas, komposto dėžė, skalbinių džiovykla ir panašiai.
Mano sodybos tipas pasirinktas individuali sodyba. Joje apzvelgsiu visas sodybos apzeldinimo klausimus, gelynų, takų įrengimas parenkant tinkamus augalus, jų apsauga nuo ligų, kenkėjų ir kas be ko prieziūra.