Patariame, kaip išsirinkti vejapjovę

Vejapjovė – vienas dažniausiai naudojamų sodo technikos įrenginių šiltojo sezono metu. Žolės pjovimas yra  tam tikra vejos priežiūros procedūra, kuri lemia tai, kaip veja atrodo, jos kokybę ir būklę. Tinkamos vejapjovės pasirinkimas nėra lengvas uždavinys, todėl Varlė.lt sodo technikos specialistai parengė keletą patarimų, į kuriuos vertėtų atsižvelgti planuojant įsigyti šį įrenginį. Tam, kad vejapjovė pateisintų jūsų lūkesčius vertėtų atkreipti dėmesį į tokius pagrindinius aspektus, kaip:

  • Vejos dydis
  • Teritorijos įvairovė, reljefas
  • Žolės pjovimo dažnis
patarimai renkantis vejapjove

Kiekviena veja yra skirtinga teritorijos dydžio, reljefo, medžių ir kitų kliūčių požiūriu, todėl reikalauja skirtingų įrenginių. Tinkamos vejapjovės pasirinkimas taip pat priklauso ir nuo indvidualių naudotojo poreikių, – teigia Varlė.lt sodo technikos specialistas Aivaras Saniukas.

Vejos dydžio svarba renkantis vejapjovę

Vejapjovės tipo pasirinkimas visų pirma priklauso nuo vejos dydžio. Kuo didesnė veja, tuo didesnis turėtų būti pjovimo plotis, nes tai leis sutaupyti laiko. Tačiau jei teritorijoje yra daug kliūčių (medžių, krūmų ar stovi sodo baldai), tas plotis neturėtų būti didelis. Nuo vejos ploto tiesiogiai priklausys elektrinę ar benzininę vejapjovę rinktis.

Mažesnėms teritorijoms (iki 750 m2) pilnai užteks mechaninių ar elektrinių vejapjovių. Šio tipo įrenginių privalumai: mažesnis svoris, lengvesnis naudojimasis, minimalios palaikymo sąnaudos ir palankios kainos. Lyginant su benzininėmis vejapjovėmis, šios įprastai turi mažesnį krepšį (o tai reiškia dažnesnį jo tuštinimo poreikį), neturi smulkinimo funkcijų, šoninio išmetimo ir jas riboja maitinimo laidas. Elektrinės vejapjovės dažniausiai pasiteisina sudėtingoms nelygių paviršių teritorijoms.

Didesniems paviršiams (> 750 m2) rekomenduojama rinktis benzininę vejapjovę. Įprastai šie įrenginiai lyginant juos su elektrinėmis vejapjovėmis, pasižymi didesne galia ir papildomai turi nemažai patobulinimų (šoninis išmetimas, mulčiavimas, didelis krepšys ir kt.), kurie praverčia didesnėse teritorijose.

Esminis dalykas, kuris nulemia darbo patogumą didelėse teritorijose yra krepšio dydis bei benzino bako talpa.

Pjovimo plotis

Pjovimo plotis yra tiesiogiai proporcingas vejos dydžiui. Vejapjovių gamintojai įprastai siūlo tokias vertes:

žoliapjovės

Pastaba: Kai kurie vejapjovių gamintojai nepateikia pjovimo pločio, o nurodo vejapjovės plotį. Tokiu atveju jis būna keliais centimetrais mažesnis nei vejapjovės plotis.

Teritorijos įvairovės įtaka vejapjovės pasirinkimui

Prižiūrint teritoriją, kurioje daug medžių, krūmų ar gėlynų, geriausia rinktis vejapjovę su benzininiu varikliu, kadangi eliminuojamas elektros laidas, o tai reikšmingai padidins jūsų judėjimo laisvę ir padės išvengti raizgalynės. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis vejapjovę, kuriai būdingas mažesnis pjovimo plotis. Rinkitės mažesnį ir lengvesnį įrenginį, nes su tokia vejapjove galėsite lengvai manevruoti tarp medžių, krūmų, gėlynų ar kitų kliūčių.

Savaeigiai vejapjovių modeliai yra aprūpinti kintamo greičio pavara. Ši funkcija leis optimaliai valdyti vejapjovės greitį nelygioje teritorijoje.

Benzininės vejapjovės su rotaciniu peiliu tinka teritorijoms su maždaug 20° įkalnėmis, o apie 35° nuokalnėms geresniu sprendimu yra elektrinė vejapjovė, o labai statiems šlaitams (>35°) jau geriau rinktis krūmapjovę.

Žolės pjovimo dažnis

Dažnai ir reguliariai pjaunant žolę praverstų mulčiavimo funkcija, kurios dėka žolė susmulkinama ir grąžinama prie žolės šaknų kaip natūralios trąšos.

Reguliariam žolės pjovimui (jai dar nespėjus ataugti) rekomenduojama rinktis mažesniu galingumu pasižyminčią vejapjovę, tačiau jei neesate tikri dėl to, ar galėsite reguliariai rūpintis vejos priežiūra, rinkitės įrenginį, kuris turi galingesnį benzininį variklį. Vejapjovė su šoninio metimo funkcija praverčia kai nėra būtinybės surinkti nupjautą žolę, kas dažniausiai aktualu pjaunant didesnį plotą.

Į ką atkreipti dėmesį?

Ieškant optimalios vejapjovės, visada vertėtų pažvelgti į įrenginių elementų, padidinančių darbo patogumą, kampu ir atsižvelgti į tokius dalykus:

Ratai. Jei vejos paviršius labai nelygus, rinkitės vejapjovę su didesniais galiniais ratais. Kuo sudėtingesnis ir labiau nelygus paviršius, tuo didesniais ratais turėtų pasižymėti vejapjovė. Labai nelygių vejos paviršių atvejais rekomenduojama rinktis ratus su guoliais, kurie leidžia laisvai judėti ir apvažiuoti kliūtis bei lengvai manevruoti po ką tik palaistytą veją.

Korpusas. Didelių vejos teritorijų ir dažno naudojimo atvejais geriausiai pasiteisins vejapjovės su metaliniu korpusu. Vejapjovės, kurios turi plastikinį korpusą tinka mažesnio intensyvumo darbams bei veikia tyliau.

Krepšys. Jo dėka po pjovimo proceso nereikia surinkinėti žolės. Krepšio talpa yra pritaikyta prie vejapjovės pajėgumų. Labai naudingas sprendimas – kombinuoti tekstiliniai krepšiai bei krepšiai su pilno maišo indikatoriumi, kas užtikrina savalaikį maišo ištuštinimą.

Mulčiavimo funkcija. Šios funkcijos dėka pjaunama žolė iškart yra susmulkinama, o tai lemia, kad ji greičiau suyra ir tampa natūraliomis trąšomis. Todėl po darbo su vejapjove nereikės vaikščioti su grėbliais. Tačiau nereikėtų piknaudžiauti šia funkcija pernelyg dažnai ir turėti omenyje tai, kad susmulkintai žolei reikia pakankamai laiko tam, kad ji suirtų.

Vejapjovių tipai: privalumai ir trūkumai

žoliapjovės