Juodavaisė aronija (Aronia melanocarpa Ell.).
Tai vaisinis, vaistinis, dekoratyvinis bei medingas augalas.
Aronijos pumpurai sprogsta anksti – balandžio pabaigoje, pražysta vėlai, gegužės pabaigoje, alyvoms sužydėjus. Žydi apie 2 savaites baltais, retuose skėtiniuose žiedynuose sukrautais žiedais. Augalas savidulkis. Vaisiai juodi, blizgančia odele, saldžiai rūgštūs, truputį aitrūs, bet nekartus, sveria 1 -1,5 g. Jie noksta rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje ir stipriai laikosi ant šakučių. Nuskinti kekėmis transportabilūs. Turi apie 11% cukrų, iki 1% rūgščių, daug mineraliniu medžiagų ir įvairių vitaminų: P – 1760-2470 mg %, C – apie 80 mg%, karotino – 2-5 mg%. Iš vaisių gaminama uogienė, kisielius, džemas, spaudžiamos sultys, kurios labai spalvingos, tinka vaisvandeniams ir kitų vaisių kompotams spalvinti. Iš sulčių gaminamas skaidriai raudonas vynas.
Krūmas išauga iki 2 m aukščio ir 1,5 m pločio. Šaknys labai išsišakojusios, smulkios, įsiskverbia iki 1 m, o sausesnėse vietose – iki 1,5-2 m gylio, į šalis-apie 2 m. Gerai ištveria per žiemą. Mėgsta šviesą, pavėsyje gausiai lapoja, bet nedera.
Juodavaisė aronija daugiausiai veisiama sėklomis, bet galima dauginti atlankomis ir žaliais auginiais. Sėklos sėjamos rudenį ar stratifikuotos 60-70 dienų – pavasarį. Krūmai, išauginti iš sėklų, pradeda derėti 4-ais metais. Dera gausiai ir kasmet. Iš krūmo gaunama 6-8 kg vaisių. Į nuolatinę vietą sodinama 2-3 metų krūmeliai rudenį arba pavasarį kas du metrai, kiek giliau negu augo. Medelio formos aronija išauginama, įskiepijus į norimo aukščio paprastojo šermukšnio liemenėlį.
Aronijos krūmai gausiai šakojasi. Gausiausiai dera 4-6 metų stiebai. Vyresni pliki stiebai išpjaunami, praretinami iš krūmo pagrindo augantys ūgliai, paliekami tik 5-6 stipriausi. Norint gauti pastovų gerą derlių, krūme turi būti įvairaus amžiaus stiebų. Metūgliai netrumpinami, nes jų viršūnėse būna stambesni žiedynai ir vaisiai.
Aplink krūmus žemė purenama, tręšiama panašiai kaip ir apie serbentus. Aronija gana atspari ligoms ir kenkėjams, išskyrus tik pavienius kenkėjus- gleivinį pjūklelį bei skydamarius.
Aronija sodintina ir kaip dekoratyvinis augalas. Tinka pavieniams bei grupiniams sodiniams ir gyvatvorėms. Karpomose gyvatvorėse derliaus negaunama.