Kininis citrinvytis

kininis citrinvytis
kininis citrinvytis

Kininis citrinvytis

(Schizandra chinensis Baill). Tai daugiametis vi­joklinis, uoginis, vaistinis ir dekoratyvinis augalas, išaugantis iki 8 m aukščio. Augalas dvinamis, bet kartais pasitaiko, kai tame pačiame au­gale būna vyriški ir moteriški žiedai. Žydi birželio pradžioje. Uogos pri­sirpsta rugsėjo mėnesį ir stipriai laikosi, sveria 0,5 g, yra 1-3 sėklos. Uogos rutuliškos, sukrautos kekėse, ryškiai raudonos, sultingos, specifinio skonio, rūgštoko citrinos prieskonio. Jos vartojamos šviežios, džiovintos kaip stimuliuojantis, tonizuojantis, atstatantis jėgas vaistas. Kaip vaistai vartojamos ir šaknys, stiebai, lapai, sėklos. Veikliasias medžiagas augale sudaro vitaminai, organinės rūgštys, eteriniai aliejai ir specifinė kristalinė medžiaga šizandrinas ir kt.

Augalas ištvermingas žiemą. Gali augti šiek tiek užpavėsintoje vietoje. Šaknų sistema paviršinė, todėl jam reikia derlingos, puveningos dirvos. Šiam augalui reikia padaryti atramas.

Dauginamas sėklomis, auginiais, atlankomis, atžalomis. Sėklos greitai praranda daigumą. Sėjamos iš rudens arba 2,5-3 mėnesius stratifikuotos. Iš sėklų išauginti krūmeliai pradeda derėti 5-6-ais metais. Vienas suau­gęs augalas gali duoti iki 2 kg uogų.