Pypytė, kana

Pypytė, kana
Pypytė, kana

Pypytė, kana (Canna indica L.)

Pypytinių (Cannaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Indijos, Pietinės n Vidurinės Amerikos, 50—150 cm aukščio. Stiebas stačias. Lapai tamsiai žali arba bronziškai raudoni, dideli, pailgai kiaušiniški su stambia vidurine gysla. Žiedai raudoni, geltoni, rožiniai, oranži­niai, vienaspalviai arba taškuoti, sutelkti į varpos pavidalo žie­dyną. Žydi nuo liepos mėnesio iki rudens.

Yra labai daug hibridinių veislių. Iš žalialapių gražiausios šios: P r e z i d e n t — 140 cm aukščio, ugniniais raudonais žiedais; Melpomena — 140 cm aukščio, geltonais žiedais su rudais taš­kučiais; Feuervogel — 80 cm aukščio, raudonais, dideliais žie­dais. Tinka auginti vazonuose. Iš raudonlapių: R u b i n — 80 cm aukščio, raudonais žiedais; Humbert — 150 cm aukščio, oran­žiniais žiedais.

Pypytė tinka grupėms sudaryti gazonuose, mišriose daugiame­čių lysvėse, pasodinti klombų viduryje ir auginti vazonuose.

Gerai auga saulėtoje, šiltoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje ir trąšioje, giliai įdirbtoje dirvoje.

Veisiama sėklomis ir dalijant šakniagumbius. Sėklos sėjamos kovo mėnesį į lapinę žemę dėžutėse arba vazonėliuose. Kad sėk­los greičiau sudygtų, jas reikia 2—3 valandas pasaldyti sniege ir paskui perpilti karštu vandeniu. Sudygsta per 20—30 dienų. Dai­gai pikuojami balandžio mėnesį į 10—12 cm skersmens vazonė­lius, kurie statomi į šiltą inspektą. Į nuolatinę vietą daigai sodina­mi birželio pradžioje 50 cm atstumu. Žydi 1—2 metais.

Spalio’ pradžioje po stipresnių šalnų pypytė iškasama, nuplau­nami stiebai ir per žiemą laikoma smėlyje vėsioje (6—8°) pa­talpoje.

Vasario—kovo mėnesiais šakniagumbiai dalijami į keletą da­lių ir sodinami į smėlį dauginimo dėžėse arba šiltame inspekte. Laikomi 18—22° temperatūroje. Šakniagumbiai įsišaknija ir per 7—10 dienų išleidžia ūglius. Balandžio mėnesį šakniagumbiai so­dinami į 13 cm skersmens vazonėlius, kurie statomi į šaltą inspektą.

Į nuolatinę vietą pypytė sodinama, praėjus šalnų pavojui, 50— 70 cm atstumu. Sodinimui iškasamos 70 cm gylio duobės, kurių 2jz užpilami šviežiu arklių mėšlu. Mėšlas suminamas, ir ant jo už­pilama 20 cm žemės sluoksnis. Į taip paruoštas duobes sodinami šakniagumbiai 5 cm gyliu. Mėšlas kaista ir teikia šilumos, kurios taip pageidauja pypytė.