Gėlių sodinimas pakeltose lysvėse – idėja Jūsų namams, kiemui ar sodui

Pastaruoju metu sodininkystėje itin išpopuliarėjo augalų auginimas pakeltose lysvėse. Pakeltos lysvės – tai dažniausiai stačiakampio formos dėžės, kurios palengvina sodinimo ir auginimo procesą. Jos primena vazonus, o rėmas dažniausiai gaminamas iš medžio, plastiko arba metalo. Pakeltose lysvėse dažniausiai auginamos daržovės, bet ar žinojote, kad jos puikiai tinka ir gėlėms?

sodo irankiai

Gėlių sodinimo pakeltose lysvėse nauda

Pakeltos lysvės yra idealus būdas sodinti gėles, ypač lauke. Vienas iš privalumų yra tai, kas jūs galite lengvai kontroliuoti dirvožemį jose (pavyzdžiui, pridėti naudingų dirvožemio medžiagų), kas gerina gėlių šaknų augimą. Be to, jos pasižymi geru drenažu – sodinimas pakeltoje lysvėje padeda užtikrinti, kad dirvožemis būtų gerai nusausintas.

Dirva pakeltose lysvėse įšyla greičiau nei žemė, todėl galima anksčiau sodinti gėles. Todėl jas galima naudoti vietoj vazonų tiek lauke, tiek namuose. Apibendrinus, galima išskirti šiuos gėlių sodinimo pakeltose lysvėse privalumus:

  • Lengvesnis priėjimas prie gėlių, ypač darže;
  • Galimybė kontroliuoti dirvožemio kokybę, pH lygį ir maistines medžiagas;
  • Mažesnis sutankinimas, geresnis drenažas ir šaknų įsišaknijimas;
  • Apsauga nuo kenkėjų ir smulkių gyvūnų, kurie kitaip gali pakenkti jūsų gėlėms.

Kokias gėlių rūšis galima auginti pakeltose lysvėse?

Jeigu ketinate sodinti gėles pakeltose lysvėse, turėtumėte žinoti, kokios gėlių rūšys geriausiai auga jose. Vienmetės gėlės yra idealus pasirinkimas pakeltoms sodo lysvėms, nes joms reikia mažai priežiūros, o spalvingi žiedai džiugins visą sezoną. Vienmečiai augalai yra augalai, kurie savo gyvavimo ciklą užbaigia per vienerius metus ir turi būti kasmet persodinami. Populiarios vienmetės gėlės pakeltoms lysvėms yra medetkos, petunijos, snapučiai ir našlaitės.

Pakeltos lysvės taip pat puikiai tinka kitoms vienmetėms gėlėms, tokioms kaip zinijos, jurginai, kosmėjos, larkspur gėlės ir rugiagėlės. Kalbant apie daugiametes gėles, šios lysvės yra geras pasirinkimas vienadienėms lelijoms, ramunėms, ežiuolėms, plaukuotosioms rudbekijoms, melsvėms ir levandoms. Svarbu pažymėti, kad daugiamečiams augalams paprastai prireiks dviejų ar daugiau metų, kol jie pilnai sužydės.

Gėlių svogūnėliai taip pat gali būti sodinami pakeltose lysvėse. Dažniausiai sodinami gėlių svogūnėliai yra tulpės, narcizai ir krokai, o juos galima sodinti rudenį, kai temperatūra pradeda vėsti.

Kaip sodinti gėles pakeltose lysvėse?

Sodinimas pakeltose lysvėse ne itin skiriasi nuo sodinimo dirvoje ar vazone. Pirmas žingsnis sodinant gėles yra tinkamų rūšių, kurios gali augti mūsų šalies klimate, pasirinkimas. Skirtingoms gėlių rūšims reikia skirtingo saulės šviesos kiekio, o kai kurios labiau mėgsta pavėsį. Tai labai svarbu lauko sąlygomis, kiek mažiau – namuose, kur temperatūra ganėtinai aukšta.

Taip pat jūs turėtumėte įvertinti savo dirvožemį. Tai reiškia, kad turite jį papildyti maisto medžiagomis, tręšti ar pritaikyti pH. PH yra rodiklis, kuris rodo dirvos rūgštingumą ir šarmingumą. Skirtingi augalai mėgsta skirtingus pH lygius – vieniems patinka rūgštesnis, o kitiems šarmingesnis dirvožemis. Todėl gali tekti jį rūgštinti arba šarminti. Be to, pati dirvos tekstūra gali skirtis – pavyzdžiui, kai kurios gėlės kaip plaukuotosios rudbekijos mėgsta smėlio dirvą, kitos, tokios kaip irisai ir japoninės gėlės, – drėgną ir maistingą dirvą. Šią informaciją galite rasti internete arba ant gėlių sėklų pakelio.

Pasirinkite gėles, kurios tinka auginti pakeltose lysvėse. Yra daugybė rūšių, tinkamų sodinti šiose lysvėse, o konkrečias siūlomas rūšis jau įvardijome aukščiau. Galiausiai, pasodinus gėles, reikėtų nepamiršti jas laistyti pagal kiekvienos gėlės poreikį (kai kurioms gėlėms reikia daugiau drėgmės nei kitoms). Pakeltose lysvėse taip pat gali augti piktžolės, kurias reikia ravėti.