Frezija

Frezija
Frezija

Frezija (Freesia refracta Bak.)

Kardelinių (Iridaceae) šeimos, nedidelė svogūninė gėlė, kurios, žiedai kvepia pakalnutėmis. Žydi žiemą baltais, geltonais, rožiniais, raudonais ir violetiniais žiedais.

Veisiama sėklomis, kurios sėjamos balandžio—gegužės mėne­siais į smėlingą kompostinę žemę. Sudygsta per 14 dienų. Daigeliai su dviem lapeliais pikuojami į 15 cm gylio dėžutę daigas nuo dai­go 4 cm atstumu. Žemių mišinys paruošiamas iš 1 dalies lapinės, 1 dalies kompostinės žemės ir smėlio. Dėžutė su daigeliais statoma gerai vėdinamoje patalpoje šviesioje vietoje. Vėliau dėžutę su daigais galima išnešti į lauką. Rugpiūčio mėnesį frezijos persodi­namos į 12 cm skersmens vazonus, sodinant po 5—8 daigus kiek­viename vazone. Rudenį frezijos laikomos 5—8° temperatūros tu­rinčiame šiltnamyje arba šviesiame kambaryje. Pasirodžius žiedi­niams pumpurams, patalpos temperatūra pakeliama iki 10—12°. Frezijos žydi 15—20 dienų. Norint turėti nuolatos žydinčių frezijų, reikia jas sėti kas 2—3 mėnesiai. Pasėtos frezijos žydi po 6—8 mė­nesių.

Auginant frezijas iš svogūnų, žemių mišinys paruošiamas iš smėlingos lapinės ir velėninės žemės. Svogūnai sodinami į 12 cm skersmens vazonus. Kiekviename vazone pasodinama po 10— 12 svogūnų, kurie į žemę įkišami 2—3 cm gyliu. Išaugintos iš svo­gūnų frezijos nėra tokios gražios, kaip išaugintos iš sėklų.