Gloksinija (Gloxinia hybrida Hort. sin. Sinningia Nees)
Gesnerinių (Gesneiiaceae) šeimos, kilusi iš Amerikos, daugiametė, šakniagumbinė gėlė. Lapai ovališki, plaukuoti. Žiedai stambūs, varpeliški, balti, raudoni, rožiniai, mėlyni. Žydi liepos—rug-piūčio mėnesiais.
Gloksinija veisiama sėklomis, dalijant gumbus, ir lapais. Sėklos sėjamos gruodžio—sausio mėnesiais (galima sėti ir kitu laiku) i smėlingą viržinę žemę ir, daiginamos 20—25° temperatūroje, per 2 savaites sudygsta. Daigeliai pikuojami į lėkštę ar dėžutę, į smėlingą durpinės ir lapinės žemės mišinį. Paaugę daigai sodinami i 11 cm skersmens vazonėlius. Žemių mišinys sudaromas iš 1 dalies durpines, 1 dalies viržinės, 2 dalių lapinės žemės, 0,8 dalies sauso galvijų mėšlo ir 0,5 dalies smėlio.
Dalijant gumbus, gloksinija veisiama vasario mėnesį, pradėjus sprogti akutėms. Gumbai dalijami peiliu taip, kad kiekviena atidalyta dalis turėtų bent po vieną akutę. Žaizdos apibarstomos medžio anglies milteliais, apdžiovinamos, ir kiekviena gumbo dalis sodinama į atskirą vazonėlį. Lapais veisiama kovo mėnesį. Šiam reikalui gloksinijos lapai nuskinami su koteliais. Koteliai su maža dalimi lapo statmenai įkišami vazonėlyje į drėgną, smėlingą jžemę, pridengiami gaubtu stikliniu indu ir statomi šiltoje (20—25°) vietoje. Drėkinant smėlį arba žemę, reikia stengtis, kad vandens nepatektų ant lapų, nes gloksinijos lapai nuo to supūva. Po 3—4 savaičių lapo šone pradeda augti daigelis.
Iš sėklų išaugintos gloksinijos žydi tų pačių metų liepos mėnesi, o vegetatyviniu būdu — gegužės—liepos mėnesiais.
Žiemą gloksinijos antžeminė dalis sunyksta, todėl ji statoma su vazonėliu vėsioje (8—10° temperatūros), sausoje vietoje ir reikti i čiais palaistomą (1—2 kartus per mėnesį), kad nesudžiūtų gumbai. Galima gumbus per žiemą laikyti ir smėlyje arba sausose durpėse.
Vasario mėnesį gumbai sodinami 11—12 cm skersmens vazonėliuose į aukščiau nurodytą žemių mišinį.
Gloksinija mėgsta 16—18° temperatūrą ir lengvą pavėsį.