Kuomet perkate naują namą arba nusprendžiate pagerinti seną, jums, žinoma, rūpi kuo geriau išnaudoti kiekvieną jums priklausančios žemės metrą. Šiuolaikiškas gyvenimo būdas ir sodininkystė gali kiekvieną centimetrą nuosavybės paversti naudingu ir patraukliu. Nauji dirvos pagerinimai, rūšiavimas, tvoros aptvėrimas ir terasų statymas
gali net ir nuožulnius, kalvotus ir ligi šiol nepatrauklius skylpus paversti žaviais. Šiuolakinė chemija siūlo naujų maistinių medžiagų dirvai ir parūpina naujas kovos priemones prieš tradicinius sodo priešus: ligas ir vabzdžius. Stiprių lempučių ir sėklų dėka sodai ne tik suklesti, bet ir tampa nuostabiai ryškūs. Nuostabūs hibridai prailgina žydinčių medžių ir krūmų sąrašą; buvo sukurta po visų atspalvių hibrido pavyzdį, pritaikytą skirtingo dizaino schemoms, visų tipų namams bei sodams. Naujoviška sodo įranga ir reikmenys paspartina taip laiko atimančius sodų darbus. Naujas gyvenimo būdas – tai gyvenimas lauke. Piknikai ir patogūs vejos baldai paverčia mažą galinį kiemelį tokiu prabangiai maloniu, kokios anksčiau galėjo būti tik didelės valdos.
Architektūrine prasme, šiuolaikinis namas, priešingai negu ankstesniųjų laikų namai, yra labiau lauko negu vidaus dalis. Platūs portretiniai langai, stiklinės sienos, įstiklintos verandos ir terasos: visa tai kartu paverčia sodą namo dalimi. Todėl, vaizdas tampa daug svarbesnis. Gražus sodas, vešli velėna ir sveiki žydintys medžiai namų interjerui yra tiek pat svarbūs, kiek ir portjeros ar sienų apmušalai. Įdėtos pastangos ir laikas, praleistas tvarkant veją ir sodą atsipirks visais įmanomais būdais tiek iš vidaus, tiek iš išorės.
Planuojant sklypus, reikėtų vadovautis principais, kurios taikote puošti namus. Proporcingumas, tekstūra, spalva, linijos, harmonija ir funkcija: terminai, tinkantys tiek gamtovaizdžiui, tiek ir namų puošybai. O jeigu turite plačius sklypus, kruopštus planavimas jums pasitarnaus tiek pat, kiek ir mažo sklypo savininkui.
Knygose apie sodininkystę galima rasti daugybę planų tobuliems sodams ir sklypams, tačiau jums turėtų rūpėti ne pats tobulas sodo planas, bet tas, kuris bus tinkamas būtent jūsų šeimai. Išanalizuokite savo šeimą, jos poreikius bei įpročius ir tik tuomet planuokite savo sklypą taip, kad jis patenkintų visų norus.
Tam geriausias sprendimas – šeimos pasitarimas, kuomet galėsite visi kartu nuspręsti, ką norite daryti. Žinoma, galutinį sprendimą lems ir kainos bei laisvos vietos klausimas. Pirma, nusibrėžkite pakankamai didelį visos nuosavybės planą, nuo apytiksliai 1 cm iki 30 cm. Po to, sudarykite sąrašą tų dalykų, kurių pageidauja šeima: vieta iškyloms, įrankių namas, kiemas džiovinimui, alpinariumas, tvoros, vaikų žaidimų namelis, badmintono aikštelė ar geresni poilsio įrenginiai.
Nebent jums labai pasisekė ir turite daug laisvos erdvės, visų šių pageidavimų į savo plano programą jums sutalpinti nepavyks. Bet planuojant, visko galima įkomponuoti po truputį laikui bėgant. Šitaip, sodas niekada neatrodys plikas ir visuomet turės pakankamai erdvės pakeitimams, kuriuos norėsite pritaikyti ateityje. Tam tikri projektai gali būti daugiafunkciniai. Pavyzdžiui, jeigu jūs norite įrengti įvažiavimą ir turite mažų vaikų, įvažiavimui skirta asfalto danga galės būti vaikų panaudota žaisti “Klases” ar važinėtis dviračiu. Šitaip, jūs dar ir sutaupysite. Kitas puikus pavyzdys – tvora, kuri ne tik blokuoja nepageidaujamus vaizdus, bet taipogi veikia kaip uždanga nuo vėjo ar dailus fonas jūsų poilsio zonai. Atraminė sienelė, kuomet apsodinta vienmečiais nykštukiniais krūmais ar kitais alpinariumo augalais, gali puikiai pakeisti alpinariumą.
Iš esmės, dauguma sklypų būna padalyti į tris dalis. Pirmoji yra viešoji erdvė: dalis, kuri yra matoma iš gatvės pusės. Antroji – paslaugų zona, į kurią įeina garažas, automobilų stovėjimo aikštelė, pristatymo įrenginiai, drabužių džiovinimo įranga, vieta lauko daiktams laikyti ir šiukšlių išvežimas. Paskutinė, trečioji, yra privati zona, įkurta namo galinėje dalyje. Ji susideda iš: galinio kiemo (kuriame galima tiek žaisti, tiek ilsėtis), terasos ar lauko valgomojo, vaikų žaidimo aikštelės, sodo su gėlėmis, vaisiais, daržovėmis, takeliais pasivaikščiojimams ir, galbūt, netgi baseino.
Kiekviename padalinyje yra dalykų, dėl kurių verta stengtis, ir dalykų, kurių geriau vengti. Priekinę, arba viešąją zoną planuokite taip, kad ji reikalautų kuo mažiau priežiūros. Parinkite tokias gėles ir krūmus, kurie atrodys patraukliai praeiviams ir jūsų namo prieangį pavers reprezentatyviu net ir tada, kuomet neįdedate daug pastangų į jų priežiūrą. Paslaugų zonoje, suplanuokite automobilų stovėjimo šalutinėse gatvėse vietos; šitaip, dauguma pristatymų galės būti atlikti nepaliečiant vejos ar terasos. Paslaugų zona puikiai tiktų įrengti ir džiovinimo kiemeliui, kurio nebūtų galima pastebėti iš gatvės pusės. Savo privačiai zonai įrengti skirkite didžiausią ploto dalį. Išnaudokite medžių, namo ir garažo metamo šešėlio teikiamus privalumus ir įrenkite poilsiavietes. Akiai mieluose kampeliuose pastatykite kėdes, o vaikų žaidimo aikštelę atskirkite nuo likusios sodo dalies.
Nereikia nė sakyti, jog sodų planavimas gali būti niekada nesibaigiantis nuotykis. Tai – laisvalaikis, kuris yra tiek pat malonus kiek ir puošnus: gėlės ir medžiai, vijokliai ir krūmokšniai, pievelės ir tvoros suteikia namams prabangos, šeimai – laimės, ir malonumą visiems, kam tenka pamatyti gerai sutvarkytų namų grožį.