Geltonžiedė sedula

sedula
sedula

Sedula

Geltonžiedė sedula (Cornus mas L.) vertingas, uoginis, dekoratyvinis, išaugantis iki 5-6 m aukščio krūmas. Pražysta dar balandžio mėnesį smulkiais geltonais žiedais, sukrautais skydeliuose. Vaisius su kauliuku, ovaliai pailgas, sveria 1,1-2,7 g, tamsiai raudonas. Prinoksta rugsėjo pirmoje pusėje. Minkštimas gležnas, sultingas, saldžiai rūgštus, truputį aitrus, kvapnus. Vaisiuose yra apie 7% cukrų, apie 3% rūgščių, 0,6- 0,9% pektino, apie 1% mineralinių medžiagų, vitamino C iki 55 mg%.

Kauliukų branduoliai valgomi, turi apie 34% riebalų. Vaisiai vartojami švieži ir tinka įvairiam, perdirbimui.

Geltonžiedė sedula laibai derlinga. Gausiai pradeda derėti 10-ais augi­mo metais. Dera kasmet. Ištverminga žiemą. Dirvai nereikli, bet jai ge­riausiai tinka derlinga, kalkių turinti giliai sukultūrinta dirva, saulėta vieta.

Dauginama sėklomis, šaknų atžalomis bei auginiais. Sėklos dygsta tik antrais metais. Į nuolatinę vietą tinka sodinti dvimečiai sėjinukai, iš­augę iki 40-50 cm aukščio, kas 2,5-3 m atstumais.

Geltonžiedė sedula augintina ne tik kaip vaisinis, bet ir kaip dekora­tyvinis augalas, puošnus ankstyvais žiedais, kurie išsiskleidžia dar nepa­sirodžius lapams. Vasaros pabaigoje žaliame lapų fone beraudonuoją vai­siai gražiai atrodo. Anksti pavasarį, pirma kitų sodo augalų, bitėms teikia nektarą ir žiedadulkes.