Ipomėja

IPOMĖJA – Ipomoea Lam.

Vijoklinių (Convolvulaceae) šeimos augalas, kilęs iš Pietų Amerikos. Nereiklus, labai sparčiai augąs, gražiais įvairių spalvų bei dydžio piltuviškais žiedais. Žiedai bū­na išsiskleidę tik pirmoje dienos pusėje, po pietų jie už-siskleidžia. Augalas užauga iki 2,5-3 ir daugiau metrų aukščio.

Šioje gentyje priskaičiuojama iki 400 rūšių. Mūsų respublikoje iki šiol buvo auginama tik viena rūšis – Paprastoji  ipomėja   (I.   purpurea Lam.).  Botanikos  sode Kaune buvo ištirta daug ipomėjų ir atrinkta keletas rū­šių, kurios sėkmingai gali būti auginamos Lietuvos sąlygomis.

G e b e n i a l a p ė ipomėja (J. hederacea Jacq.). Savaime auga Brazilijoje. Stiebas šiurkščiai plaukuotas, užauga iki 2-3 m aukščio. Lapai taip pat šiurkščiai plau­kuoti, 3-5-skiaučiai; vidurinė skiautė didesnė ir ilgesnė už šonines. Žiedo vainikėlis žydras, vamzdelio vidus bal­tas. Taurėlapiai ilgi, iki 2,5 cm ilgio, apaugę pasišiaušu­siais plaukeliais. Žydi nuo liepos mėn. antros pusės iki rugsėjo mėn. pabaigos.

Auginama ir pritaikoma kaip ir Raudonmelsvė ipo­mėja.

Raudonmelsvė ipomėja (I. iubro coerulea). Tai viena iš gražiausių ipomėjų. Lapai širdiški, dideli, 10-12 cm skersmens, šviesiai žali. Žiedai šviesiai mėlyni, su balta žvaigždute viduryje, nužydėję – purpuriniai, dideli, iki 15 cm skersmens. Vaisius – dėžutė. Sėklos ru­dos, didelės, 8-10 mm ilgio.

Gerai auga tik puriame, derlingame ir pakankamai drėgname dirvožemyje bei šiltoje ir saulėtoje vietoje. Mūsų respublikoje gerai auga, žydi ir užmezga bei su-nokina sėklas tik labai saulėtą ir šiltą vasarą.

Sėklas būtina sėti balandžio mėn. i puodelius. Dai­gai, pasirodžius pirmiems tikriesiems lapeliams, perpi-kuojami į puodelius po vieną. Į nuolatinę vietą augalai sodinami, praėjus pavasario šalnoms, 20 cm atstumu vie­nas nuo kito. Tai gana reiklus ir lepus augalas, bet dėl gražios lapijos ir ypač gražių žiedų galėtų būti pritai­komas pavėsinėms, tvoroms, verandoms papuošti, pira­midėms, kolonoms, girliandoms įruošti ir t. t.

Paprastoji ipomėja (J. purpurea Lam.). Stiebas užauga iki 3-3,5 m aukščio, plaukuotas. Lapai širdiški arba kiaušiniški, 8-9 cm pločio ir tokio pat ilgio, abi­pus plaukuoti. Žiedai piltuviški, 5-6 cm skersmens, įvairių spalvų – purpuriniai, violetiniai, rožiniai, balti, kartais margi – ir pilnaviduriai. Žydi labai gausiai ir il­gai, nuo liepos mėn. iki vėlyvo rudens. Vaisius – dėžutė.

Augalas nereiklus, bet geriau auga ir gausiau žydi purioje ir derlingoje dirvoje t>ei saulėtoje vietoje. Labai sausomis vasaromis augalus tenka laistyti, nes lapai pra­deda gelsti, o žiedai smuikeli. Nelaistomi augalai neten­ka savo dekoratyviškumo ir gali visai išnykti. Patartina per vasarą keletą kartų palaistyti srutomis ar minerali­nių trąšų tirpalu.

Dauginama sėklomis, kurios gali būti sėjamos anksti pavasarį į puodelius arba, šalnoms praėjus, tiesiai į gruntą.

Mūsų respublikoje šis vijoklinis augalas labai mėgs­tamas ir dažnai auginamas. Kiek rečiau sutinkamas su baltais, margais ir pilnaviduriais žiedais. Naudojamas tvoroms, namų sienoms, pavėsinėms papuošti.

Puošnioji ipomėja (superba G. Don.). Pana­ši į paprastąją ipomėją, tik jos stiebas ir lapai violetinio atspalvio, o žiedai – tamsiai violetiniai, 6-7 cm skers­mens su ryškiai purpurine žvaigždute vainikėlyje. Vamz­delio vidus rožinis, pagrinde visai baltas. Augalas labai gražus, bet kol kas auginamas tik Botanikos sode Kaune.

Ji auginama, dauginama ir panaudojama kaip ir pa­prastoji ipomėja.