Spatifilis

Spatifilis

Spathiphyllum wallisii – augalas, kurio pavadinimas yra skirtas vokiečių augalų kolekcionieriaus, Gustav Wallis garbei. Tai ta pati Taikos lelija, Vėzdūnė atogrąžų žydintis augalas, kilęs iš Pietų Amerikos.

Tai populiarus ir lengvai prižiūrimas kambarinis augalas, galintis būti puikiu pasirinkimu pradedantiesiems gėlių mylėtojams.

spatifilis žiedas

Augalo lapai, blizgantys ir žali, sudaro tankų kupstą, iš kurio ant il­gų stiebelių išauga originalūs žiedy­nai. Gėlės puošmena yra baltas papėdlapis, supantis gelsvą žiedyną – bur­buolę.

VIETA

Vasarą – šviesi, apšviesta išsklai­dyta šviesa, arba pusšešėlinė.

TEMPERATŪRA

Vasarą – 18-22°C. Esant aukštai tem­peratūrai turi būti didesnis ir oro drėgnumas. Žiemą – 16-18°C. Žemesnė temperatūra nere­komenduojama.

LAISTYMAS

Per visus metus žemė turi būti šiek tiek drėgna. Vasarą augalas laistomas kas antrą dieną, žiemą – 2 kartus per savaitę. Galima drėkinti lapus, bet ne žiedus.

TRĘŠIMAS

Pavasarį ir vasa­rą – kas 2 savaites mineralinių trąšų tirpalu. Nuo per di­delio trąšų kiekio paruduoja lapai.

PERSODINIMAS

Kasmet, vasario arba kovo mėn., kada augalas pradės leisti naujas at­žalas, į kompostinės, lapinės žemės ir durpių mišinį. Būtinas geras dre­nažas.

DAUGINIMAS

Persodinimo metu dalijant išsi­kerojusius augalus arba sėklomis.

TOKSIŠKUMAS

Svarbu pažymėti, kad spatifilis yra toksiškas naminiams gyvūnėliams, todėl geriausia ją laikyti kačių ir šunų nepasiekiamoje vietoje. Nurijus taip pat toksiškas žmonėms, todėl po augalo priežiūros svarbu nusiplauti rankas.

Spatifilio lapuose ir stiebuose yra kalcio oksalato kristalų – aštrių, mažyčių kristalų, kurie patekę ant odos ar burnos gali sukelti skausmą ir patinimą. Tad gėlę laikykite ir vaikams nepsiekiamoje vietoje.

ORO VALYMAS

Spatifilis yra žinomas dėl savo sugebėjimo valyti orą, pašalinant teršalus, tokius kaip formaldehidas, benzenas, trichloretilenas. Tai cheminės medžiagos kurias sukelia tabako dūmai, valymo priemonės, statybinės ir apdailos medžiagos.

Taikos lelijos efektyviai valo orą, nes turi didelius lapus, kurie gali sugerti ir filtruoti šiuos teršalus. Tuomet gėlė teršalus paverčia augaliniu maistu, kuris padeda jai geriau augti.

Svarbu pažymėti, kad nors taikos lelijos efektyviai valo orą, jos nepakeis tinkamo patalpų vėdinimo ir turėtų būti naudojamos kartu su kitomis oro valymo patalpose priemonėmis.

VIETA NAMUOSE

Spatifilis yra vienas tinkamiausių augalų miegamajame kambaryje. Kaip jau minėjome Taikos lelija yra viena iš labiausiai pasižymėjusių gėlių, galinčių išfiltruoti daug kenksmingų toksinų iš aplinkos oro. Taip pat ši kambarinė gėlė gali padidinti miegamojo oro drėgmę ir slopinti ore esančius mikrobus, sukeliančius alergijas. Jei turite problemų su sausais nosies kanalais, spatifilis padės išvalyti iš oro teršalus, sukeliančius sausumą. Tad Jūsų miegas tikrai bus ramesnis, jei ant miegamojo kambario palangės ar ant spintelės apsigyvens Taikos lelija ar Spatifilis.