Erškėtis

Erškėtis
Erškėtis

(Rosa L.)

Erškėtinių (Rosaceae) šeimos dygliuoti krūmai stačiomis, šliau­žiančiomis arba laipiojančiomis šakomis. Lapai neporiškai plunks-niški, su prielapiais. Žiedai dvilyčiai, vainikėlis baltas, rožinis, raudonas, geltonas, iš penkių arba daugelio vainiklapių sudarytas. Žiedai kvapūs, medingi. Vaisius daugiasėklis. Gentyje yra apie 200 rūšių, savaime augančių Siaurės pusrutulio vidutinio ir šilto klimato zonose. Erškėčiai jau senovėje buvo mėgstamiausi gražiai žydintys krūmai. Amžių eigoje daug kultūrinių erškėčių veislių yra išvesta iš laukinių rūšių. Šiuo metu kultūrinių erškėčių selek­cija vykdoma plačiu mastu.

Iš savaime augančių rūšių, tinkamų želdiniams kaip vertingi ir atsparūs dekoratyviniai krūmai, paminėtini šie.

Raudonlapis erškėtis (R. rubrifolia Vili.). Tėvynė — Vidurio ir Pietų Europa. Krūmas 1,5—2 m aukščio, aukštyn kylančiomis raus­vomis šakomis. Lapai iš 5—7 lapelių, melsvai raudoni. Žiedai ro­žiniai, nedideli, žydi birželio mėnesį. Vaisius rutuliškas, raudonas. Atsparus miesto aplinkai. Dauginamas sėklomis, kurias reikia stra-tifikuoti 4—5 mėnesius. Efektyvus grupėse, gražus laisvose, ne­karpomose gyvatvorėse.

Raukšlėtasis erškėtis (R. rugosa Thunb.). Tėvynė — Tolimieji Rytai, Šiaurės Kinija, Japonija. Krūmas 1,2—2 m aukščio, storomis, stačiai augančiomis, tankiai dygliuotomis ir akstinuotomis šako­mis. Lapai iš 5—9 lapelių, 5—22 cm ilgio, raukšlėti, tamsiai žalio­mis, blizgančiomis viršutinėmis ir pilkšvomis apatinėmis pusėmis. Žiedai paprasti, kvapūs, pavieniui arba po 3—6 žiedynuose su­krauti, 6—12 cm skersmens, raudoni, rožiniai, rečiau balti. Prade­da žydėti birželio mėnesi, žydi ilgai ir gausiai. Vaisiai dideli, 3—4 cm skersmens, rutuliški arba suplotai rutuliški, mėsingi, rau­doni, puošnūs. Vaisiuose yra daug vitamino C, vaisiai vartojami maistui ir vaistų pramonėje. Dirvožemiui nereiklus, auga įvairiose dirvose. Miesto sąlygas pakenčia gerai. Šalčiams atsparus.

Raukšlėtojo erškėčio yra daug savaiminių ir kultūrinių hibridų bei formų. Formos pilnaviduriais, rožiniais ir baltais žiedais, žy­miai puošnesnės už pagrindinę rūšį. Želdiniuose sodintinas pavie­niais krūmais, vienarūšėmis grupėmis ir laisvose, nekarpomose gyvatvorėse. Rekomenduotinas pramonės rajonų želdiniams. Dau­ginamas stratifikuotomis sėklomis ir šaknų atžalomis, kurių išau­gina gana daug.